Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
HDD и SMART
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
RM
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Яну 26, 2010 14:31    Заглавие: HDD и SMART Отговорете с цитат

След като загубих важна информация от смърта на едно дъно, което ми отрепа и 2 хардиска, реших да си следя дисковете. Намерих си кракнат Active SMART-нова версия, инсталирах си я , и след инсталацията на нов Seagate 160Gbt ATA100 хард, интелигентните алгоритми ми предсказаха датата на T.E.C. 2/2/2010 22,30 часа -демек тогава ще се скапе Shocked на по малко от 100 часа работа. Не съм ползвал друг път услугата на подобни предсказани повреди ... Така де въпроса ми е: Дали да не хвана да разкарам това или да му обърна внимание.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
plamil
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: с. Аспарухово, обл Варна

МнениеПуснато на: Вто Яну 26, 2010 14:46    Заглавие: Отговорете с цитат

S.M.A.R.T.-а не се ли контролираше от BIOS? Т.е. от BIOS се задава дали е разрешено или не. Ако е разрешено, предвидените дефекти в секторите предварително се маркират като лоши, и по-нататък не се използват за съхраняване на информация върху тях.
А ако BIOS-а не поддържа тази функция, не знам софтуера как ще се справи. В смисъл че ще даде някаква прогноза, но доколко ще е достоверна ... Question
Върнете се в началото
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Вто Яну 26, 2010 15:00    Заглавие: Отговорете с цитат

На тия работи не вярвам и досега не съм имал скапан хард. Но пък ползвам качествени захранвания. Вземи си премери твоето както на напрежение, така и на пулсации с осцилоскопа.
Какъв е нов твоя, имам такъв на 7 години Shocked и не е мръднал. Много се съмнявам дъното да ти е утрепало хардове. Захранването ти е боклук.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
mishomvp
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Златоград

МнениеПуснато на: Вто Яну 26, 2010 15:37    Заглавие: Отговорете с цитат

1. Какво им стана на изгорелите дискове, че изгоряха?
2. През какъв интервал се повредиха?
3. Този компютър да не е overclock-нат? Защото, ако е има вероятност да ги скапваш с по-висока работна честота ... и диска да не издържа ..
И захранването е?
Преди да пуснеш в действие твърдия диск направили му пълни тестове? Защото новите партиди дискове са ужасни ... Пусна ли MHHD за диагностика?
Цитат:
предвидените дефекти в секторите предварително се маркират като лоши, и по-нататък не се използват за съхраняване на информация върху тях.
- Ако се случи това нещо смарта вече трябва да се е обадил ... Още при начално стартиране(ако е включен смарта) ще си каже "OK" или ще изкара предупреждение ..
А относно тези предсказания незнам как точно ги е направило Smile)) Че чак и точния час ... Ако имаше такъв софтуер, които да ми каже кога точно ще се случи скапването на диска щеше да е много хубаво ... Нямаше да има загуба на информация ...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Яну 26, 2010 16:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Тя и самата дата е знаменателна 2/2 ,този диск да не е с обратна резба ! Wink
Върнете се в началото
mishomvp
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Яну 26, 2010 16:09    Заглавие: Отговорете с цитат

ХАХАХАХАХАХ
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
RM
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Яну 26, 2010 19:46    Заглавие: Отговорете с цитат

По принцип със стария комп се изгаврих. Смених му високоволтовите ключови транзистори с BU2525 , сложих много по големи филтрови кондензатори, намалих нивото на защитата ... издържаше без да мигне 8А на 12-те волта, и при едно включване ми дигна 12-те волта до към 15-17 и се наложи да го бракувам. Very Happy
Не че намам 5,6 други .... но на тоя бачках повече. SMART е система за информация за физическото състояние на харда. дава информация за времето за развъртане на диска от 0 до пълни обороти , текущата температура, грешки при позициониране на главата (главите) , по колони редове ..... и с честотата на тези появявания горе долу се предвижда евентуален проблем. Сега за новия ми ... мисля че е доста качествен. като нов е струвал над хиляда (може и повече) евро
Dell Precision WorkStation 530 MT 2х2400MHz XEON.
Върнете се в началото
ivankrivodol
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Криводол

МнениеПуснато на: Вто Яну 26, 2010 20:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Провери и с Everest как е ситуацията.
mishomvp
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Яну 26, 2010 20:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Мислишли, че не знаем за какво служи смарта? Това, че е Dell не означава, че диска му е качествен Smile Решението е RAID. При този голям брой скапващи се НОВИ дискове ...
Аз лично не бих се гаврил с компютъра ми ... Да сменям компоненти по захранването просто ей така ...
Everest и самите дъна не винаги дават верните напрежения ...
Върнете се в началото
RM
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Яну 26, 2010 20:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Значи основно ме интересува, има ли някой опит с това.
Систмата е двупроцесорна с перфектно захранване, имам 2 диска един стар хитачи , също в перфектно състоние, като втори има SEAGATE 160Gbt чисто нов, на 50 часа работа, на 2 седмици.
На хитачито смарта не се обажда , а на новия реве от самото начало.

Последната промяна е направена от RM на Вто Яну 26, 2010 20:23; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Потърси "HDD и SMART" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "HDD и SMART" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети