Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Помощ за километраж на Пасат B4

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Търсене на схеми, програми и документация - Service manual search
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Goldbrgz
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Яну 26, 2010 0:00    Заглавие: Помощ за километраж на Пасат B4 Отговорете с цитат

Здравейте,
Преди време ми изгоря таблото на Пасата 1,9TD 1996г. AAZ мотор.
С големи усилия намерих "същото" табло (без жило за километража а само с букса) от пасат с мотор 1Z, който е 90кс за разлика от моя -75кс
Сложих таблото НО оборотите скочиха на максимум - другите стрелки си работят, дисплеите също. Искам да питам дали може да се сложи "софтуер" като на моето неработещо табло на това новото и от къде мога да си изтегля такъв???
парт. номера на моето е 3А0 919 861АX а на новото е 3А0 919 881N
Така или иначе съм се набутал едни пари поне да пробвам всичко възможно Sad
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mjoro
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Пет Фев 05, 2010 11:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Предполагам,че "новото" ти табло е от TDI мотор.При TD моторите,сигнала за обротите се взима директно от алтернатора,а при TDI има една допълнителна "джаджа" през,която минава сигнала за оборотомера.В твоя случай сигнала се подава директно и затова стрелката забива в червеното.
Върнете се в началото
Vaklin
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Фев 05, 2010 12:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Като един лют фен на "народни коли" елзата липсва от обкръжението в компютърната ми конфигурация, но ще се пробвам да помогна по схемите които има в есито.
На AAZ мотора следва оборотомерът да е честотомер, който взима сигнал от генератора през един диод. Т.е. един оборот на генератора е един импулс и, като се сметне през съотношението на ролките на ремъка, ще се стигне до оборотите на коляновия вал. 1Z от своя страна е учена талига и си има изход от управлението за оборотомера. Дали е напрежение или е честота е спорен въпрос, но е близко до логиката да е честота.

Какво може да се направи:
1. Кажи при изгасен двигател къде се намира стрелката на оборотомера. На контакт, но без да е запален.
2. Дръпни си от някъде една ELSA. Масово е разпространена, точно както и народните коли. Там има схеми. Намери тези които те касаят за двата типа двигатели и ги качи тук. Ще го мислим.
3. Ако таблото ти е предвидено да мери честота, нещата се решават с преобразувател напрежение/честота. Ако е предвидено да мери напрежение, с преобразувател честота/напрежение. Последните са разисквани в няколко теми.

Грубо погледнато, за десетина лева части и някоя и друга седмица борба. Но пък си заслужава. Знанията са винаги по-ценни от едни пари.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
evgevg
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Нед Фев 07, 2010 1:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Колега виж какво имам дано помогне с нещо.
Върнете се в началото
Goldbrgz
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Фев 07, 2010 14:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Vaklin написа:

1. Кажи при изгасен двигател къде се намира стрелката на оборотомера. На контакт, но без да е запален.

Стрелката е на 0
като запаля се замисля 1-2 секунди и отива на макс
Тукашните "майстори" твърдят че за оборотите ААЗ вземал данни от динамото а 1Z от компютъра. Не знам колко е вярно щото аз лично нищо не разбирам
Върнете се в началото
Vaklin
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Фев 07, 2010 23:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Goldbrgz написа:
Не знам колко е вярно щото аз лично нищо не разбирам

Вярно е, но лошото е във втората част на изрчението. Трябва да се добавя допълнително устройство, а едва ли някой ще седне да си играе за едно табло на един брой автомобил. Шансът беше, ако се навиеш да изхабиш време и нерви за да си го правиш сам с възможен най-различен краен резултат. Иначе ... едва ли.
Goldbrgz
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Фев 08, 2010 23:29    Заглавие: Отговорете с цитат

Vaklin написа:
Трябва да се добавя допълнително устройство

А какво е това устройство?
Проблемът с тея пасати е точно в таблото - не мисля че е само моят автомобил. Между другото това е едно от много малкото "електроники" по тая кола - точно за това съм си я купил щото по принцип аз се занимавам с компютри и съм привърженик на тезата че там където има прах вода и минусови температури място за чипове и платки НЕМА!
Върнете се в началото
Vaklin
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Фев 09, 2010 9:49    Заглавие: Отговорете с цитат

Устройството трябва да преобразува получената импулсна поредица от генератора (зависи колко полюса имаш) в подходяща импулсна поредица или подходящо напрежение (трябва да се премери на 1Z двигател какво има там). Възможно е да се наложи и преобразуване на честотата, ако се окаже, че управлението на 1Z изкарва импулси.

Но това всичкото е втора тема, защото ще трябва да продаваш колата по критерия за избор при покупката. Наистина е с помпа VP20, но всичко друго са разни вакууми и т.н., които се управляват с някаква там кутия.

На първо време ти трябва топъл гараж, осцилоскоп, инструмент, нерви, време (месец примерно), донор за сверяване с двигател 1Z и ред други дребни, но вероятно важни неща, които в момента пропускам.

С уговорката, че е възможно да има и други, свестни хора сред програмисткото съсловие, познавайки основната маса, считам, че е добре колата да си остане с този дефект, но все пак мобилна.

Оставям на теб и преценката за това, дали наистина ще има толкова много нуждаещи се от имплантиране на табло от TDI на TD.
Goldbrgz
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Фев 09, 2010 23:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Vaklin написа:
...

Много съм Ти благодарен за компетентните отговори но докато не се стопли нема да правя нищо щото един познат ми услужи с табло от Транспортер Т4 което се оказа 100% същото като моето. До пролетта ще карам така пък после ще опитам да направя нещо от това което казваш и ще пиша като има резултат Smile
Още веднъж МНОГО БЛАГОДАРЯ!!!
Върнете се в началото
Потърси "Помощ за километраж на Пасат B4" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Помощ за километраж на Пасат B4" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Търсене на схеми, програми и документация - Service manual search Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети