Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Съвет отностно схема за Зарядно устрйство за кола.
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
kraleto
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Съб Яну 23, 2010 22:14    Заглавие: Съвет отностно схема за Зарядно устрйство за кола. Отговорете с цитат

Здравейте, аз съм млад полуижинер...Правя проект по един много важна дисциплина... Заданието си го избрах аз и то е Зарядно за автомобилен акумолатро..с температурна компенсация.
Идеята ми е Трансформатор с средна точко и два тиристора. Управлението на тиристорите ми е по ток реализирана с Биполярни транзистори и ШИМ управляващ клучовия транзистор. Измислих схемата до някаде. Стигнах до синхронизацията на ШИМ. за модела на ШИМ е  SG3525.(Доцента ми предложи TL 494) Ще приложа нахвърлена схемата и ако може да дадете мнение за правилната синхронизация, Благодаря!
P.S. Целта на схемата е да управлявам изходния ток. това най-лесно става с импулси за отпушването на Тиристорите искам примерно да го конструирам така че изходния ток зареждащ акумолатора да бъде 2А (примерно) http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2872/157153550919777991261264277491t0VgtVEO306ApaBgSf8E.JPG

Exclamation Arrow Пиши грамотно Exclamation
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
yani kokas
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Дупница/София/

МнениеПуснато на: Съб Яну 23, 2010 23:15    Заглавие: Отговорете с цитат

Помисли за захранването на SG3525 с постоянен ток като за начало Wink
А пък и упраление на тиристори с ШИМ май е доста иновативно.
Потърси схеми със zero cross детектори. А обратната връзка по ток най лесно става със "сенс" резистор последователно на товара върху който се следи падът на напражение.

Абе бая четене ще ти трябва докато схемата добие по нормален вид.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
ikarlo
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Нед Яну 24, 2010 9:46    Заглавие: Отговорете с цитат

В даташита на SG3525 e даден честотен обхват от 100Hz, следователно може да се накара да работи при тази честота, само че, за да можеж да я синхронизираш, собствения й генератор трябва да работи на по-ниска, например 95Hz. Трябва добре да се подберат стойностите на резистора и кондензатора за да не се опука разрядния транзистор вътре в ИС. Препоръка - максимален резистор и минимален кондензатор при които ще се получат собсвени генерации на 95 - 98Hz.
Върнете се в началото
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Яну 24, 2010 10:54    Заглавие: Отговорете с цитат

E как ще работят тези тиристори ,като импулсите за управление са синфазни ,за да получиш двуполупериодно изправяне не е зле да ги управляваш противофазно. А за регулиране на тока май ще е най добре да синхронизираш ШИМа с мрежовата честота . По добре си направи синхронен изправител с мосфети ,ако искаш да работиш с висока честота.
Върнете се в началото
kraleto
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Яну 24, 2010 11:48    Заглавие: Отговорете с цитат

така да започнем отначало... Шим ще го захраня с постоянно ОК. Каква е логиката с Зето Кросс детекторите?
2. Всички Шим който съм намерил са на 100Хц. Sad
3. Харесва ми Идеяра с МОС
4. Предлагате да се синх за 50Хц и да управлявам Тиристорите от двата входа. така ще са противофазно.. добре но тук идва питатено как да ги накарам да работят в правилна стъпка а не да се разминат Confused Confused
Върнете се в началото
ststefanov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Яну 24, 2010 12:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Следиш напрежението на някоя от вторичните намотки и ако е положително - отпушваш единия транзистор, иначе - другия.
Върнете се в началото
kraleto
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Яну 24, 2010 12:22    Заглавие: Отговорете с цитат

да, съгласен съм... Имаш ли примерно решение?
Върнете се в началото
yani kokas
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Дупница/София/

МнениеПуснато на: Нед Яну 24, 2010 12:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Относно zero-cross схемите на български би трябвало да се превеждат като детектори за преминаване през нулата. Общо взето чрез такава схема разбираш къде е нулата на мрежовото напражение( мястото по което се синхронизираш ). Обикновено zero-cross детектора задейства чакащ мултивибратор който определя времето за което тиристора е отпушен ( в учебниците това е ъгъла алфа - ъгъл на управление). Тоест в твоя случай може да проектираш схемата така че да регулираш продължителността на импулса в зависимост от желания товарен ток (ефективната му стойност).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
kraleto
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Яну 24, 2010 12:45    Заглавие: Отговорете с цитат

ами аз това целя. Искам да създава импулс в определено време.. така ще мога да контролирам изходния ток .. Shocked Разгледах една схема на Зеро Крос там бе оразмерена за 50Хц. Сега мислия над нея.. Искам да попитам само да оставя ли идеята за контрол с ШИМ и да търся друго управление на Тиристорите?
Върнете се в началото
AZ:)
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Нед Яну 24, 2010 13:13    Заглавие: Отговорете с цитат

http://lz4gv.hobby-site.com/Charge_12Pb.htm Rolling Eyes
Върнете се в началото
Потърси "Съвет отностно схема за Зарядно устрйство за кола." в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Съвет отностно схема за Зарядно устрйство за кола." в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети