Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Как да си направя светкавица...ИФК120 и други опции

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
kalmara
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Враца

МнениеПуснато на: Нед Ное 29, 2009 1:52    Заглавие: Как да си направя светкавица...ИФК120 и други опции Отговорете с цитат

Въпроса е следния...как точно да се оразмери схемата, и по какъв начин може да се пресметне г/д изходната мощност във ватсекунди /знам ли как е на български WattSeconds - Ws/.
Ето една примерна схемичка:

Целта на упражнението е DIY фотографска светкавица с регулиране на мощността ... започваме от най-претенциозния според мен елемент - лампата. Във www.ljclub.net има и ИФК120 и разни други импулсни лампи, които са подходящи за целта. Първият ми въпрос е, могат ли въпросните лампи да се свържат паралелно и да се палят от един и същи повишителен траф.
Следващият въпрос касае главният кондензатор, виновен за мощността - как да се избере /пресметне/ неговата стойност, като знаем например че импулсната ни лампа е 5W или 20W /или сумарната мощност на 2 паралелни/ и няма да се пали стил "стробоскоп", тоест между светканията ще има предостатъчно време да се охлади малко и лампата, и товарният резистор /ако има такъв/, и да се зареди/ят/ главния/те/ кондензатор/и/.
Продължаваме към регулирането на мощността - за мен е достатъчно да се прави на цели стопове с цел опростяване на схемата, т.е. пълна мощност, 1/2, 1/4, 1/8 и т.н. Аз обмислям като вариант една галета, чрез която ще се включват последователно кондензатори на главния, които са със същата стойност като него, т.е. след всеки следващ общия капацитет на главния ще бъде с двойно по-ниска мощност.
Последната точка за размисъл е преносимостта. Светкавицата ще се използва на статив, тъй че общия хаузинг не е проблем, а захранването - варианта е нещо такова, монтирано върху акумулаторна батерия за скутерче например, заедно със схемата на светкавицата, и към самото "тяло" да отива само един троен кабел за електродите на лампата /лампите/.

Мисля, че е това за сега ... ще видим как ще се развие въпроса, моля за включвания тъй като сам едва ли ще се справя, по-скоро се надявах да е групов проект...благодаря ви. Very Happy

п.п. Някой знае ли някаква каталожна мощност на ИФК120? Имам една стара руска светкавица Norma FIL-16, която е със такава лампа и не съм сигурен дали очите не ме лъжат, но на главния кондензатор май пише 800 микрофарада /330V! Shocked
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Nimi
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Ное 29, 2009 10:01    Заглавие: Отговорете с цитат

При тези лампи енергия а не мощност. Измерва в джаули... за ИФК120 е дават до 120 джаула.
С галета... ами има опастност да се заварят контактите на галетите. Аз бих ти препоръчал за регулиране на енергията да ползваш по-голям брой светкавици... примерно 4-ри или да си вземеш една професионална светкавица.
ShaGratH^
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Нед Ное 29, 2009 16:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Енергията, съхранена от електрическото поле в кондензатора(респ. и енергията на светлинния импулс) се намира по формулата E=(C.U^2)/2. Ако искаш да цъкаш повече лампи, правиш отделно захранване за всяка- групата D1, Rt, Cx. Като се вземе предвид целта на занятието, проблеми с прегряване на ограничаващия резистор едва ли ще имаш.
Върнете се в началото
charli
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Ное 30, 2009 11:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Правил съм 5-6 схеми самоделки с IFK120. Мога да ти препоръчам масималната стойност на кондензатора Cx да не е по-голяма от 44uF. В противен случай лампата почернява откъм единия край след време, а и много и се скъсява живота.Пробвай първо с 22uF, след това с 44 (22+22). Колкото по голям капацитет, токова лампата се загрява повече. Със стойност 68uF и продължителна работа, на пипане лампата е толкова гореща, че ти се лепи кожата по стъклото. Пробвай първо с 22uF, след това с 44 (22+22). Правил съм номера да паля 2 лампи с един импулсен траф - става. Но двете лампи си имат отделни захранващи вериги с отделни баластни резистори и Cx. За баластни резистори използвам 160ohm/17W. Тази мощност (17W) е напълно достатъчна за кондензатор 44uF. За по-малък капацитет може резистор с по-малка мощност. И един въпрос - повишителната бобинка ти ли я навиваш или я купуваш отнякъде? Ако я купуваш, кажи откъде.

ЖИВОТЪТ ВСЪЩНОСТ Е НЕПРЕКЪСНАТА ЗАГУБА
Върнете се в началото
Nimi
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Ное 30, 2009 18:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Тези 22uF стават ако ще се прави стробоскоп... за фотографски цели са мноооого малко.
sheki
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Златоград

МнениеПуснато на: Пет Дек 04, 2009 1:51    Заглавие: Отговорете с цитат

charli написа:
И един въпрос - повишителната бобинка ти ли я навиваш или я купуваш отнякъде? Ако я купуваш, кажи откъде.

http://constructor.bg/shop/default.php?cPath=237_260 имаше ама са свършили, а това миничкото имаше някакви врътки за регулиране ама не помня какви на колегата може да свърши работа
kalmara
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Враца

МнениеПуснато на: Нед Яну 17, 2010 17:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Nimi написа:
Тези 22uF стават ако ще се прави стробоскоп...

Имам една руска светкавица, която заводско е със ифк120, като я разглобих се уплаших ебати ... 800 микро/300V ... и да искам не мога да го подменя, че незнам колко е със всичкия си ама мига де ... иначе относно другите работи - както Nimi отбеляза, светкавицата ще се пали веднъж на поне 5 сек, няма да е тип стробоскоп.

п.п. То аз съм го бил писал в първия пост ... сори че се повтарям. Very Happy
Потърси "Как да си направя светкавица...ИФК120 и други опции" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Как да си направя светкавица...ИФК120 и други опции" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети