Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Автоматизация на жилище (умен дом)
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
mishoboss
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Ное 11, 2009 12:23    Заглавие: Автоматизация на жилище (умен дом) Отговорете с цитат

Здравейте, имах "късмета" да взема жилище, което е в много суров вид - още няма преградни стени, не е измазвано, дори няма подова замазка. С други думи могат да се правят чудеса в него.

Желанието ми е да вкарам малко автоматизация. Най-общо казано контрол на осветлението и защита (алармена инсталация). Би било много хубаво ако има и контрол над отоплението (ТЕЦ) с електро винтили, както и пожарна сигнализация.

Идеята е всичко това да стане с минимум средства. Консултирах се с някои БГ фирми, които работят жично управление (с полагане на солидно количество окабеляване в стените) на дома и ми дадоха оферти около 8-12 хиляди лв. За мен това е абсолютно неприемливо. По груби сметки една системи базирана на безжичния стандарт X.10 би ми струвала около 1500 лв, а аз си търся дори още по-евтино решение.

Дайте идеи какво може да се направи. На паза съществуват много и различни програмируеми контролери, но въпросът е след това лесно да могат да се управляват чрез удобен уеб-базиран интерфейс от всякакво устройство снабдено с браузер. Предвиждам мултимедиен център (HTPC), което би могло да играе ролята и на сървър за управление на умния дом.

Отворен съм за всякакви идеи Smile

С уважение,
Михаил Панайотов
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joda
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Ное 11, 2009 13:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз съм пробвал със същата цел да полагам кабели и мога да твърдя, че с това само ще си натовариш бюджета и то с доста съмнителен резултат! Не знаеш какъв акъл ще ти дойде след 2 години, не знаеш какви ще са ти приоритетите, както и не знаеш как ще се променят технологиите. Не полагай кабели, а положи канали или тръби, в които в последствие да можеш да полагаш каквито кабели решиш. Ако щеш 4 см диаметър тръби положи, но не и кабели. Така ще ти излезе максимално евтино и ще си максимално гъвкав в решенията си. Зазидания кабел не е решение! Бих положил канали както за нормалната инсталация (горе) така и долу по ъглите. Долните канали са удобни за окабеляване на всякакъв вид домашна техника (A/V, LAN, автоматики, ....).

ПС
Управлението по интернет е добре да го осмислиш още веднъж. Наблегни на сигурността, защото всеки фрийк, който ти хакне сървъра ще може едва ли не да ти запали жилището ... според зависи доколко си позволил контрол над различни уреди. Или да позволиш на крадци да те наблюдават и оберат в крайна сметка.
mishoboss
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Ное 11, 2009 13:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Наясно съм с всичко това за безопасността. Аз принципно съм програмист и съм запознат с този вид заплахи. Една добре защитена система обаче е изключително трудно да се пробие по чисто технологичен път (да не кажа невъзможно). Друг е въпроса със социалния инжинеринг и старите методи като наблюдение с бинокъл Wink

Това с каналите ще го правя така или иначе, но ще го правя за комуникационното окабеляване. За силовото няма смисъл, там технологиите едва ли ще се променят драстично следващите 20-30 години Wink

Въпроса е с управлението. На път съм да заложа на някой от наложилите се безжични стандарти като X.10, Z-Wave, Insteon и др. Те са перфектни за вече изградена инсталация и са възможно най-гъвкавият и евтин вариант, който съм видял до момента. Да не говорим, че за тях има бая написан софтуер за управление и дори цели Линукс дистрибуции.

Просто ако някой се сеща за някакво по-добро решение, което да е по-евтино (може и жично), ще се радвам да сподели. Smile
Върнете се в началото
mishomvp
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Златоград

МнениеПуснато на: Сря Ное 11, 2009 14:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Smile
Погледни това. Може да ти е полезно Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
machinow
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Ное 11, 2009 14:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравей,
От опита ми с автоматизацията, мога да коментирам следното:
- мнението за кабелите е напълно правилно - винаги може да се измени концепция и да ти трябва друга жица. Хубаво е да има начин те да се сменят.
- Системата на първо четене каква ЦЕЛ ще има - да е една технологична играчка, или да носи стойност за теб, или нещо друго? Ако искаш да спестяваш пари от енергия например, трябва да наблегнеш на отоплителните/охладителните и електро системи /оптимално управление на температури и вентилация ако има във всички помещения, изключване на всички ненужни консуматори и т.н./ Друго полезно е някакво SMS или дистанционно известяване при алармено събитие на алармата, или вкл/изкл. на отопление например /ако си във ваканция, не на работа/
- Важно е с какво ще се топлиш/студиш в случая.
- 1500лв е нищо за такава инсталация. Един вентил и задвижка за радиатор е 50-80лв, стаен термостат с програма - 180-200лв, кабелите ще са към 500-2500 примерно /ако не си ги правиш сам де/. При 4 стаи само за радиаторите ще трябва да изръсиш 1000 лева само части.
- ако ще мислиш за някакво PC за контролер, смятай и колко ток ще харчи. 50W нон-стоп са 57 лв годишно.

mishoboss написа:
За силовото няма смисъл, там технологиите едва ли ще се променят драстично следващите 20-30 години Wink

Доколкото си спомням историята, точно това почти със сигурност ще се случи. Преди 20-30 години нямаше 3-проводни инсталации по къщите и нямаше дефектнотокови защити, както и сензори за движение по стълбищата. Очаквайте поне преминаване към DC или някоя друга щуротия, за която още не можем дори да помислим .....

Последната промяна е направена от machinow на Сря Ное 11, 2009 14:26; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
mishoboss
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Ное 11, 2009 15:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Системата няма да е технологична играчка, но естествено ще бъде засегната и развлекателната част. Просто това е стил и начин на живот, който съвпада като идеология на един млад човек като мен, чиято професия е програмирането и новите технологии.
Сега ще поясня малко как ги виждам аз нещата и от това, което съм виждал като реализирани системи.
1. Контрол на осветлението - това мисля, че е най-ясния компонент. Идеята е чрез мобилно устройство тип таблет с тъч скрийн да се управлява осветлението в целия дом. Това включва on/off, както и плавно регулиране на 2-3 от помещенията.
2. Защита (алармена инсталация) - става дума за активна защита тип СОТ с датчици за движение. Системата ще бъде изпълнена от съответната фирма, към която ще се вържа с договор за охрана. Просто искам да се върже към цялата система за управление на дома. Представете си следния сценарий - излизам от вкъщи и с натискането на един бутон изгасвам всички светлини, пускам ги на режим "имитирай присъствие" и включвам алармата. В същото време ако алармата се включи да получа известие на мобилния ми телефон, като това доколкото съм запознат е част от алармата.
3. Контрол над отоплението - отоплението е ТЕЦ (парно). В момента е на ниво "развити тръби по пода" и няма радиатори. Идеята е да се изкара захранване до радиаторите, за да могат да бъдат монтирани електровинтили на тръбата преди съответния радиатор. По този начин от същото мобилно устройство може да се задава кой радиатор да бъде пуснат или спрян. А ако бъдат монтирани и термодатчици, може дори да се зададе "поддържай ми винаги 27 градуса". Това последното не съм го проучил като софтуер как стои въпроса, но някои от стандартите го имат като модули, така че не би трябвало да е проблем.
4. Пожароизвестяване - най-общо казано ми трябват 2 датчика за дим, които да бъдат вързани към цялата система и при наличие на сигнал системата да ми звъни по телефона. При Х.10 системата има такива модули и не са скъпи.
5. Управлението - ще имам HTPC или иначе казано медия център. Това по същество си е най-нормален компютър с Windows Media Center, MythTV или някоя друга ОС или програма за управление. При по-сериозните програми има плъг-ини за управление на дом. Те са за безжичните стандарти като X.10, Z-Wave и Insteon. Идеята е нещо подобно, като държа да е уеб-базирано за да не завися от платформи.
Цялато управление го искам на едно място от едно устройство. Това ще ми позволи да направя примерно следното - с един бутон при излизане от нас да му кажа "изгаси цялото осветление, пусни го на режим "имитирай присъствие", пусни алармата, изключи парното, пусни защитата за пожар, известявай ме при пробив в сигурността".
Респективно един час преди да се прибера ще си извадя телефона и чрез 3G връзка ще се свържа със сървъра вкъщи и чрез същия този уеб-базиран интерфейс ще му кажа "пусни ми парното". Това е идеята. Решенията ги има готови на модулен принцип и най-евтиното, което съм намерил до момента са X.10 решенията. За това което искам ще ми излезе около 1500-2000 лв. без полагане на никакво предварително окабеляване.
HTPC-то и таблета за управление са отделно разбира се.
Въпроса е има ли нещо по-добро от това и за по-малко пари? Благодаря предварително.
Върнете се в началото
machinow
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Ное 11, 2009 15:29    Заглавие: Отговорете с цитат

Едва ли. Един приличен контолер с дисплей струва към 1500лв, но за да си го програмираш ще са нужни и някои лицензи и др. джаджи за още поне толкова.
Може ли линк към някои устройства от твоята концепция, за да видя за какво точно става дума? По принцип в едно индустриално PLC не изчислителната мощ струва $$, а надеждността и всички входно-изходни портове, които да поддържат разни стандарти, сензори, да са дурако устойчиви и т.н. Едно мощно реле да ти гаси силова линия е от 20 до 50 кинта примерно, а типично за управление на няколко консуматора ще ти трябва и табалце със съответните предпазители и др.
Отоплението с парно е доста бавен процес и за 1 час не разчитай да загрее изстинало помещение. Ще ти трябва половин ден, но за другата половина помещението няма да е изстинало Smile -така че 2-3 часа предварително. Ако не контролираш температурата /а обикновените термо-задвижки не го правят много сполучливо/ - всеки 1 градус отгоре ти е горе-долу 10% на сметката за отопление. Да си пускаш всеки път от работата отоплението е доста досадно и бързо ще ти писне - това се прави по график, а известяване може да бъде полезно само при дълги отсъствия /ваканции и др./
Относно контрола на осветлението - там управляемите лампи и модули са доста скъпи. Един електронен ключ за лампа с KNX интерфейс струва между 200 и 600 лева, което е пълна лудост.
Върнете се в началото
mishoboss
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Ное 11, 2009 15:39    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето една от двете фирми, които видях, че работят с X.10 модули: http://www.homemax.bg/index.php?id=1

Давам линк директно към техни примерни пакети, за да се ориентирате по-лесно за цени и какво включва като модули.

По принцип това е област, в която всеки ден изниква нещо ново и по-евтино от предишното. Само преди 15 години Бил Гейтс си направи автоматизация на имението за няколко милиона долара. В момента същата автоматизация би струвала не повече от 300 000 долара.
Върнете се в началото
ststefanov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Ное 11, 2009 15:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Точки 2 и 4 няма никакъв смисъл да са свързани с останалите.
Също и HTPC-то не виждам каква му е връзката с управлението.

По-добре отделни контролери, всеки да си знае работата и ако умре един от тях да не останеш изведнъж с тъмна, студена и отключена къща.

За отговорни процеси винаги ще предпочета кабела. Иначе волно или неволно с един заглушител (или смущение) и оставаш без система!

Всичко това, което си написал, ми се струва постижимо ако добавиш една нула отзад на бюджета си.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
machinow
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Ное 11, 2009 17:32    Заглавие: Отговорете с цитат

Мда, всичко, което е написал ststefanov съвпада с моето мнение по въпроса. В инсталации по сгради винаги предпочитам жиците пред някакви радио вълни и задължително разпределено управление, като обединението може да е отделна част, без която обаче под-системите си работят на 100%. От пожароизвестяване може да се вземе само 1 сигнал - ПОЖАР, от алармата - може би 2 (в общия случай).
Бюджетът е ясен с нулите, при положение, че едно дебело дистанционно Philips Pronto струва над 1200 кинта и това само за мултимедията Rolling Eyes Или пък се отива на вариант low-end&low-cost във всичко и система, която ако въобще работи, винаги ще има проблеми .....

mishoboss, гледайки линка, който си дал, мога само отново да те посъветвам на този етап докато е време да предвидиш окабеляване или възможност за такова до разните там джаджи, дето ще се управляват някой ден. За осветлението бих те посъветвал да пуснеш отделни кабели от всеки токов кръг лампи до някакво табло, в което някой ден да решиш какво точно да сложиш. Може и на няколко малки табалца да ги разделиш......
Поздрави
Върнете се в началото
Потърси "Автоматизация на жилище (умен дом)" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Автоматизация на жилище (умен дом)" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети