Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
микрофония
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
nosuch.
Гост

МнениеПуснато на: Пон Мар 21, 2005 16:42    Заглавие: микрофония Отговорете с цитат

Има ли някои идея как може да се избегне ефекта на микрофонията при ползване на микрофон при доста силно озвучаване. Дали начина е да се използва ехо ефект. А как да се направи така, че сигнала от микрофона да се ограничава (дори и до известна степен) да не претоварва осилвателя ако някои вика по силно и да е едновременно по чуствителен когато се говори по-тихо. (Дано някой да ме разбере Smile ) Интересува ме схема която да изпълнява подобни функции.
Върнете се в началото
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Мар 21, 2005 18:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Компресор или предусилвател с АРУ.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
guitman
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пон Мар 21, 2005 20:43    Заглавие: Отговорете с цитат

микрофонията се избягва с микрофон с по малка чувствителност, шдеяш с динамичен микрофон. освен това в усилвателя не трябва да имаш компресия. даже напротив, добре е да имаш експандер на сигнала.
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Пон Мар 21, 2005 20:49    Заглавие: Отговорете с цитат

А какво ще кажете за закъснение на сигнала за време по-голямо от периода на най-ниската пропускана честота ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Vladi
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Gabrovo

МнениеПуснато на: Пон Мар 21, 2005 21:52    Заглавие: Отговорете с цитат

slav4o.com написа:
А какво ще кажете за закъснение на сигнала за време по-голямо от периода на най-ниската пропускана честота ?

Бих казал, че е най-удачното. По принцип по качествените микрофони избягват микрофунията, поне до някъде. Ако се озвучава на външен терен се избягва лесно този нежелан ефект, но с вътрешно озвучаване е по-сложно. Самата микрофуния се избягва до някъде и от разположението на озвучителните тела, било то в зала или на терен.
А Компресор или предусилвател с АРУ, само биха олекотили самата работа на озвучителя по време на обслужването на апаратурата, за да не се занимава постоянно да коригира и поддържа едно и също ниво на сигнала.
zenon
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Мар 21, 2005 22:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Много е трудно да се ползва със закъснение. При телевизията и радиото да. Машинките са евтини и ефективни. При озвучаване на живо този който говори по микрофонанаправо се побърква то чуването на собсвения си глас със закъснение. Това го могат малко водещи в ефир.

Качествн микрофон е малко обща характеристика. Ползва се микрофон с подходяща диаграма и озвучителните тела се разполагат подходящо. за микрофони виж akg.hit.bg - няколко пъти я качвах след поредното чупене на хит. не съм я проверявал.- има диаграми на микрофоните.

Има и специлни DSP машинки които рещават проблема.
най-новия модел
http://www.behringer.com/FBQ2496/index.cfm?lang=ENG

http://www.behringer.com/02_products/audio_index.cfm?lang=ENG
в секцията няколко модела
EQUALIZERS & ACCESSORIES
два от по-простите съм пробвал. По новите и скъпи не съм. Имам известни резерви.
Действието им е описано в брошурит им. Не знам дали ги има на www. Динамично се следи възникване на ефекта и се подтиска с режекторен филтър. Естественно алгоритъма е по-сложен, но едва ли някой от нас се стрми га ги копира.

В заключение - правилно избран микрофон, разположение на озвучителните тела и водещият да знае какво прави.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zenon
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Мар 21, 2005 22:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Проверих - има книжки и кратко описание.
Върнете се в началото
Гост

МнениеПуснато на: Пон Мар 21, 2005 23:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз пък бях чел някъде ,че се следи за микрофония и се върти фазата на честотата на която възниква. Във всеки случай с любителски средства май е трудно изпълнимо.
Върнете се в началото
Гост

МнениеПуснато на: Вто Мар 22, 2005 8:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Zenon
За да се получи генератор в нашия случаи микрофония, трябва да са изпълнени амплитудни и фазови условия.
Амплитудни - коефициент на исилване микрофон , свободно пространство озвучително тяло и усилвател >1.
Фазови - да са във фаза.
Тези условия се изпълняват обикновенно за една честота и така става микрофонията.

Разрушавайки едно от условията води до прекратяване на микрофонията.
В цитираните устройства става с филтриране, подтискане точно на честотата на която е възникнал ефекта. Филтъра е много теснолентов , така че не се забеляза на слух.
Върнете се в началото
bobykafe
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Вто Мар 22, 2005 9:13    Заглавие: Отговорете с цитат

slav4o.com написа:

ако /примерно/ най- ниската честота е 30 Херца, то периода е 0,03333~ секунди.
Разстоянието от колоната до микрофона ако е 5 метра, това е (при скорост на звука около 330 м/с ) 330/5 =66 херца резонансна честота.
Звука ще измине разстоянието за 5/330 = 0,015~ сек.
При добавяне на 0,033 се получава 0,048 сек. закъснение (от микрофона до ....... пак микрофона) или 20,625 херца.
на теория би трябвало да се получи Question
Искам да подчертая, че не съм специалист и дадените стойности са примерни.
И накрая да добавя един интересен факт- за проверка за глухота се използва следния експеримент: На човека, който претендира, че е оглушал, се дава да чете текст и му се слагат слушалки, в които се чува собствения му глас, но забавен с част от секундата. Твърди се, че опита дава задоволителни резултати при опит за измама.
Върнете се в началото
Потърси "микрофония" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "микрофония" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети