Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Помощ за DC-DC преобразувател
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
apxu
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пловдив

[download attachment]
МнениеПуснато на: Нед Окт 18, 2009 15:45    Заглавие: Помощ за DC-DC преобразувател Отговорете с цитат

Здравейте, затрудняваме принципа на работа на приложената схема. Тя се състои от две звена - входно и изходно. Входното е повишаващо а на изхода получаваме понижено напрежение с константен ток. Моля ако някой може да е разиска.

От пловдив съм и приемам всякакви предложения за помощ (уроци и беседи).
lenko71
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Нед Окт 18, 2009 20:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Какво е "М1" ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Окт 18, 2009 21:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Виж това: http://en.wikipedia.org/wiki/%C4%86uk_converter

Този има малко повече диоди обаче.... някои от тях според мен са безсмислени... всъщност смятам, че всички които са в повече от оригиналната схеа на Чук са излишни.

lenko71, М1 е МОСФЕТ или NPN - няма значение.

П.С. А дали е константен тока - зависи от управлението, не мисля че може да се каже, че е константен само от дадената силова схема.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vladimir_ki4ev
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Окт 18, 2009 21:48    Заглавие: Отговорете с цитат

В първия момент С2 е празен.Отпушва се ключа М1.протича ток по веригата +D4,L1,М1 - .Когато М1 се запуши, натрупаната енергия в L1 (ток през индуктивност се променя линейно,не може да спре изведнъж) принуждава С2 да се зареди с някаква порция (електрони )на отрицателния (по схемата)електрод по веригата:+D4,L1,С1,D1-. След това Д4 се запушва и статуквото се запазва до ново отпушване на М1.Тъй като напрежението на плюса на С2 е по-високо от + на захранването кондезатора С2 се разрежда по веригата М1,LED,L2 D1.Когато напрежението на + на С2 спадне под напрежението на захранването,отново протича ток по веригата D4,L1,М1 и по-нататък процеса се повтаря за входната верига.При изхода тока през L2 който не може да изчезне изведнъжи се затваря през веригата D3,LED.
Така Тока през светодиода се определя от порциите енергия ,които се прехвърлят и натрупват през L1 и С2. Е стана дълго ма се надявам, че е ясно .

Тропер пишех го мойто ,просто си ме изпреварил Embarassed

Последната промяна е направена от vladimir_ki4ev на Нед Окт 18, 2009 21:55; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
apxu
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Окт 19, 2009 20:37    Заглавие: Отговорете с цитат

tropper, Мисля че се различава малко от "схемата на чък". По скоро се зоблежава до схема "сплит пи" - http://en.wikipedia.org/wiki/Split-pi

Много се радвам, че ми отговорихте. Управлението е с драйвер имащ опция за ШИМ регулиране. От там идват мого подробности за схемата, също така е намесен и PFC.

vladimir_ki4ev написа:
В първия момент С2 е празен.....

C2 ?

Аз схемата си е обяснявам така.
I. Отпушва се транзистора, протича ток през веригата - D4 - L1 - М, като на диода анод
+ катод - бобината + и след нея - .
Другата успоредна по време верига е C1 - LED - L2 - D2 - C1
II.Запушва се транзистора, L1 обръща - и + и тока в този случай протича по веригата L1 - C1 - D1 - D4 - L1. Другата успоредна по време верига е от натрупаната енергия в L2 като обръща + и - и ток протича в посока L2 - D3 - LED - L2.

Искам да попитам за режимите DCM и ССМ - непрекъснат проводим режим и прекъснат проводим режим. Като тук в тазе схема първата половина работи в непрекъснат режим, а втората част от смемата в прекъснат режим. Това е така за да се постигне понижаващ-повишаващо звено за входното и понижаващо звено за изходното. Като всичко зависи от индуктивностите L1 и L2.

Предварително благодаря на всички които опитват да помогнат.
Има ли литература с DC-DC преобразуватели на Бг. Да е разиснано buck, boost, buck-boost, forward flyback, ...
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Окт 19, 2009 21:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
По скоро се зоблежава до схема "сплит пи" -

И по какво се доближава ,като има само един ключ- М1 ,а онази е с 4 ?
Върнете се в началото
apxu
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Окт 19, 2009 21:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако S1 e М1 а останалите ключаве са нашите диоди, според мен се доближава доста.
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Окт 19, 2009 21:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Split-Pi gets its name from the Pi Circuit due to the use of two Pi Filters in series and split with the switching MOSFET bridges.
Ако така по ти харесва ,диодите да са ключове ,не мисля ,просто зарежда и разрежда един кондензатор посредством ШИМ в различни вериги.
Върнете се в началото
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Окт 20, 2009 8:34    Заглавие: Отговорете с цитат

"Split Pi" я виждам за пръв път като топология, но тя спокойно може да се разглежда като последователност от boost converter и buck converter.
Осовната разлика, която аз виждам освен броя ключове, е посоката на напреженията - изходното положително, за разлика от твойта и тази на Чук - там изходното е отрицателно.

Оприличих я на "Чук" и набедих диодите за излишни, защото:
1) Токът през L1 винаги е в посока "от ляво надясно" и на диода D4 никога не му се налага да блокира обратно напрежение
2) Отрицателният извод на C1 винаги е по-отрицателен от положителния, който ...... и тук теорията ми се пропуква Very Happy

Всъщност при схемта на Чук кондензаторът се пълни през обратния диод на второто стъпало (тук D3). А в тази схема се пълни през D1-D4. D2 блокира пълненето на кондензатора към маса през D3 и осигурява към второто стъпало да тече само отрицателен ток. И тук се включва ролята на диода D4 - при прекъсат ток през L1 пречи на резонансно разреждане на кондензатора през дросела.

Не съм съгласен обаче, че второто стъпало работи в режим на прекъснат ток - по-скоро това зависи от параметрите на схемата и коефициента на запълвне.

PFC може да се реализира с произволна boost-схема. Интересно ще е в случая да се разпише математиката по тази схема и да се види каква е енергията с която се пълни кондензатора C1 - може да се окаже че в тази схема капацитета на кондензатора може да бъде по-малък отклкото при стандартното boost-PFC.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vladimir_ki4ev
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Окт 20, 2009 21:29    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре де С2 е С1 грешка схемата не я виждах докато пиша.Иначе работи точно както съм го описал.Входа работи в прекъснат режим на токопредаване, а изхода непрекъснат (при достатъчно голяма честота и запълване на шима).
Книжле на български Марти Браун наръчник токозахранващи устройства.
Върнете се в началото
Потърси "Помощ за DC-DC преобразувател" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Помощ за DC-DC преобразувател" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети