Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Търси в цяла България :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Въпрос за ключ са стълбищно осветление
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
johntup
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Сеп 23, 2009 18:17    Заглавие: Въпрос за ключ са стълбищно осветление Отговорете с цитат

Първо ще започна с това, че много не разбирам от електричество. Знам фаза, нула и заземяване и никога не ги давам на късо Very Happy
Отностно проблемът ми.
Реших да сложа ключ за стълбищното осветление вътре в апартамента, като заедно с това да сменя и ключа който вече го има на стълбището, понеже е много мръсен.
Естествено като всеки пишман майстор, първо купих два ключа, а после разглобих този на стълбището и разбира се останах изненадан.
Еденият от двата нови ключа е на Шнайдер, мислех да го сложа вътре в апартамента. Той е с два извода, грубо да ги наречем фаза и нула.
Вторият ключ, с който се надявах да сменястълбищният е на El-bi. Странното при него е че е с един извод.
Като разглобих настоящият ключ на стълбищито, видях че в него влизат 3 кабела. 2 двойки, на едната от които се ползва само единият кабел.
Подозирам, че е имало извод към апартамента ми, тъй като правих ремонт и близо до таблото имаше кабел по който нямаше фаза. за съжаление този кабел остана по гипсовата шпакловка.
Сега съм пуснал нов двужилен.
Предполагам че инсталацията е с реле, понеже съм на вторият етаж и чувам щракане в таблото на входа когато се щракне ключ на осветлението.

Ще съм благодарен ако някой помогне със свързването.
Единственият инструмент който имам е фазомер. Мултицет нямам, а и не знам как да го ползвам. Мога да взема назеам, стига някой да ме опъти как се ползва.
Благодаря предварително.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
iwkom
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: гр.Чирпан

МнениеПуснато на: Сря Сеп 23, 2009 18:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Най-лесно и безопасно ще е да извикаш някой който поне мъничко е наясно повече от теб. Нищо лично , но по това което пишеш е ясно че някой ако реши да ти помага тази тема ще добие невиждани размери. Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
johntup
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Сеп 23, 2009 18:40    Заглавие: Отговорете с цитат

така е, но няма кой да викна.

ще трябва сам да се боря.

лошото е че може да изгоря я реле, я нещо друго.
Върнете се в началото
iwkom
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Сеп 23, 2009 18:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Най-лесния начин ще ти е да си набавиш трижилен кабел и ключ (или бутон- не знам какво е на стълбището ти ) със същия брой изводи и контакти и да ги свържеш двата паралелно.
Върнете се в началото
eler
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Сеп 23, 2009 19:28    Заглавие: Отговорете с цитат

И аз да повторя: не пипай по електрическата мрежа, че като ти гледам писанията може да се наложи да ти търсят ковчег. Електрическият ток е много коварно нещо и трябват определени познания за работа с него.
Върнете се в началото
johntup
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Сеп 23, 2009 20:55    Заглавие: Отговорете с цитат

eler написа:
...

Аз с основните неща се оправям. Правих ремонт вкъщи и смених цялата ел. инсталация. Само с помощтта на фазомер.

Нямам проблеми с основните неща като контакти, ключове, разпределителни кутии, даже дефектнотокова защита на някои от контактите си направих (наложи се да дърпам истинско заземяване чак от таблото на входа, ама това е друга тема). Като има схема се оправям, но като няма си е грижа.

Само като дойде момент за релета и подобни неща, нямам познания, понеже не съм се занимавал. Имам обща представа, но само толкова.

Че не разбирам много, се разбра вече. Сега кажете как да позная кой кабел кой е в ключа на стълбището.

Моето предположение е че това са нули, като една двойка отива към ключовете в апартаментите на етажа, но не съм 100% сигурен кой, кой е.
Върнете се в началото
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Сеп 23, 2009 21:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако е стълбищен автомат за време, ключовете се свързват в паралел.
Купил си класически ключове за стълбищен автомат-с пружина, която ги връща, нали?
Потърси и другия извод на онзи прекъсвач, на който не го виждаш. Smile Ако е спластмасов бутон за бърза връзка на проводниците, вероятно другият не е със същия цвят или е от другата страна. Или дай снимка, че да го търсим ние.

Много не схванах обяснението за двойките кабели. Ако на ключа са свързани 4 проводника и става дума за стълбищен автомат, то те са 2 по два заедно и това се прави, за да се избегнат разклонителни кутии. Просто продължава инсталацията към следващия ключ.

Последната промяна е направена от emil74 на Сря Сеп 23, 2009 22:15; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
iwkom
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Сеп 23, 2009 22:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Малка поправка. Ако има стълбищен автомат- в такъв случай не е ключ а бутон( във вид на ключ) Smile , а ако няма автомат - то тогава е девиаторен ключ(което малко ме съмнява да е така)
Върнете се в началото
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Сеп 23, 2009 22:09    Заглавие: Отговорете с цитат

ОК. Прав си. Тръгнах с "ключ", защото за мен още не е изяснено каква е инсталацията, макар че не е редно бутоните да наричам така... А и съвсем щях да го объркам с обяснението за бутона за освобождаване на кабела.
По-гадния вариант е да е с дивиатори и кръстати ключове между тях. Ще е трудничко да се обясни какво да направи с декларираните познания.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
iwkom
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Сеп 23, 2009 22:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Най-лесния начин да се справи според мен е да вземе такъв ключ или бутон какъвто е на стълбището и трижилен кабел който да стига до апартамента. Свързва го паралелно на стълбищния и задачата е решена.По-просто от това-здраве му кажи.
Върнете се в началото
Потърси "Въпрос за ключ са стълбищно осветление" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Въпрос за ключ са стълбищно осветление" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети