Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Търси в цяла България :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Запояване със сребърен припой - как???
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
joro66
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Чет Сеп 17, 2009 20:20    Заглавие: Запояване със сребърен припой - как??? Отговорете с цитат

Доста време ровех из нета (на български) но нищо не можах да намеря. Конкретно - интересува ме технологията на спояване със сребърен припой - за кабели примерно. Какви флюсове се ползват,горелки, може ли сам човек да си пригорви припоя и флюса (в малки количества). Случаят който ме накара да ровя за такова нещо - скъсан кабел на ламбда сондата на кола и то в основата и единствено може да се запои. Както се сещате там температурите са по високи и няма начин как да се ползва обикновен припой. Предполагам че и на други ще им е интересно да научат за технолигията в домашни условия.
Общо взето - нищо - в 90% от намереното е съвет да се запои нещото си със сребърен припой. На едно място прочетох че може за малки работи да се ползва и миниатюрен газов поялник за запояване със сребро. Абсолютно нищо конкретно.
eler
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Сеп 17, 2009 21:13    Заглавие: Отговорете с цитат

Какъв пробег има тази ламбда сонда? Ако е над 100 000 км. по-добре я смени с нова.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
joro66
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Сеп 17, 2009 21:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Не я знам на какъв пробег е, ама до скоро си цъкаше нормално. Пък и друг път ми е трябвало да запоявам на места с по голяма температура, ама все съм намирал изход - я с вързване я с нещо друго. Та си помислих че ще е от полза такава тема.
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Сеп 17, 2009 21:37    Заглавие: Отговорете с цитат

joro66, според мен е нормално това което (не) си намерил.
В случая си става дума за работа по-скоро за оксиженист.
Сравнително чистия метал сребро има наистина доста висока температура на топене. Ламбда сондите (това което аз знам) са платина или доста богати (преобладаващата част) на нея съединения.
Нейната температура също е достатъчно висока, но за сметка на това общата и маса в датчкика е незначителна и изпълнението му доста "крехко", та не си представям как би се отразила една такава операция (с горелка) както на самия датчик така и на кабелите към него.
Припоите са сплави на два или повече метала съдържащи и необходимите флюсове.
А сплавите на два (или повече) метала доста променят общата характеристика на физическите им свойства.

П.П. Предния си пост аз си го изтрих тъй като помислих в последствие, че имаш нещо малко по-друго впредвид.
Но явно ти беше успял да го видиш.
Затова ти обединих и двата поста които се оказаха един след друг.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
joro66
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Сеп 17, 2009 21:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Скъсаното много далече от самия кристал - кабела е протъркан на металната капачка отгоре на корпуса на самата сонда - на около 5-6 см от това което е пъхнато в аспуховата тръба, така че няма страшно за кристала. Просто искам да удължа кабелчето, което стърчи около 3-4 мм. Както казах въпроса е принципен.
мульо
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет Сеп 17, 2009 23:52    Заглавие: Отговорете с цитат

В общия случай запояването не е кой-знае каква сложнотия. Колеги ми бяха дали сребърен припой на лента около 10 мм широка, дълга около педя и дебела около 1мм. Аз си я нарязах на лентички по 1,2,3 милиметра широчина и според случая ползвам която ми е удобно. Дадоха ми и някакъв "флюс", но в прахообразно състояние - без него не става. За запояване ползвам миниатюрен газов поялник /досега ми се е налагало да запоявам само миниатюрни неща/ със сменяеми накрайници, който има и накрайник като горелка. Обикновено нагрявам леко припоя и го топвам във флюса - той се разтапя и полепва по припоя. Нагрявам това, което ще се запоява и подавам припоя. Ако детайлът е по-големичък предварително го понагрявам и му слагам малко от флюса да се разтопи по него. Трябва да си направиш няколко експеримента и ще схванеш. А това ламбда сонда или друго нещо ще се запоява и дали няма да се скапе всеки сам си решава. За да се запои детайлът трябва добре да се нагрее. От къде може да се купи припой и флюс нямам идея, но я интернета, я някой колега все ще помогне.
P.S. Ето какво каза и Гугъл по въпроса.
Върнете се в началото
Фикри Нури
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Kърджали

МнениеПуснато на: Пет Сеп 18, 2009 7:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Завчера гледах цялата операция по запояване със сребърен припой, когато мой приятел смени компресора на хладилника ми в офиса. Става с оксижен. Припой и паста купихме от магазин за резервни чсти за хладилници. Имало и припой с паста, но трудно се намирало. При липса на паста може да се ползва и нишадър. При запояването обаче се получава силна светлина и може да се осветят очите.
penkeler
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Сеп 19, 2009 21:35    Заглавие: Отговорете с цитат

За флюс при запояване със сребърен припой се ползва борна киселина (бяло кристално вещество подобно на готварска сол), или както още е известно под името "боракс". Използват го оксиженистите при заварка с бронз.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Нед Сеп 20, 2009 14:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Да го пъхнеш кабелчето с новото в месингова тръбичка и да я "щипнеш" на няколко местта с клещите,после силиконово шлаухче от некой по-здрав кабел за печка,дали няма да свърши работа?
Върнете се в началото
joro66
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Сеп 21, 2009 17:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Мислел съм го това и май ще пребегна до този вариант...
Потърси "Запояване със сребърен припой - как???" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Запояване със сребърен припой - как???" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети