Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
JVC AV-1410EE, шаси CL - проблем с памет и защита - Решено!

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
fugata
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: около Монтана

МнениеПуснато на: Пет Сеп 11, 2009 6:27    Заглавие: JVC AV-1410EE, шаси CL - проблем с памет и защита - Решено! Отговорете с цитат

JVC AV-1410EE
MCU: M37212M6-116SP
Mem:Atmel 24C04
VideoMCU:TB1226EN
шаси-CL

Телевизорът пристигна с такъв дефект:
Включваш го, чува се как вдига високо... тъмен екран, сработва защитата, на екрана се появява кръгло петно... и отново - вдига високо --> тъмен екран --> защита, но от тук на сетне гасне с хоризонтална черта.

Проверих захр.напр. - нормални. Филтриращите кондензатори с осцилоскоп, нямаше проблеми. Записах нова памет (в телевизорът беше на цокъл) и той взе че тръгна. След това записах и неговата, тръгна и тя. Оставих го с новата памет. След няколко часова проба го изключих и на следващият ден пристига човека да си го прибира. Включваме - тръгна нормално и кой от къде е...
Да, ама на следващият ден - същият човек, със същото ТВ... и същият дефект. Sad

По думите му, вечерта е работил и го е изключил от ДУ. На следващият ден го включва, излизат цифрите по екрана като превключва, но екранът тъмен. Изключва го от мрежовият, и при повторното пускане - горе споменатият проблем.
След по-обстоен разговор с него, ми каза че преди една година е правил същият дефект. Носил го е някъде, една седмица е работил и отново дефекта. Върнал го е, човекът му казал че паметта която е сложил първият път е била от лоша серия..., та така една година издържал с тази от "хубавата" серия.

Втора част:
Записвам нова памет, ст.б. --> пррограма от ДУ, тръгва с тъмен екран, графика си има.
Задържане на бутон "дисплей" - не помага.
Напрежението на SDA(изв.5) и SCL(изв.6) на паметта съответно - 4.95 и 4.15 волта. На процесорът също е нормално. При работа с ДУ, по шините върви сигнал. На кварца е ОК. Ресета не съм му обръщал внимание, защото смятам че няма смисъл.
Огледах за ценери по шините - има към TB1226EN, но са спестени (няма ги).

Сега идва интересното, което забелязах с прясно записана памет:
- включвам --> ст.б. --> програма от ДУ... и тръгва с тъмен екран. Оставям го така за известно време... 5-10 мин. и картината (снеговалеж) се появява. От тук на там работи нормално, докато не го изключа от щепсела за половин час.

- включвам --> ст.б. --> програма от ДУ... тъмен екран. Изключвам го на стендбай от ДУ. Вадя щепсела, включвам го отново, старт от ДУ... отново тъмен екран за 5-10 мин., след което тръгва нормално

- включвам --> ст.б. --> програма от ДУ... тъмен екран. Както си работи, вадя щепсела. След секунди го включвам... и заминал записа т.е. започва да сработва защитата.

Образно казано - ако телевизорът е спрян на ст.б., при следващото включване има шанс да тръгне, ако се изчака известно време. Няма значение дали е ваден от мрежата или не.
Ако е спрян от мр.б. или щепсела, както е работил - -паметта на програматора.
Просто моментът, когато дойде да си го вземе онзи ден е бил някаква случайност.

Започвам да си мисля, че нещо процесор, памет и видео не се разбират. Rolling Eyes
Дефекта е нещо подобно, описан в тази тема, с тази разлика, че при мен не тръгва с бял екран и обратен ход.
Проблемът там се е решил с нов процесор..., но не от авторът на темата. Аз съм почти сигурен че процесорът е читав, но все пак ако някой е имал подобен проблем, или някой има някакви идеи, ще се радвам да сподели.
Дано не съм станал досаден с дългият си пост, но се опитах да опиша всичко подробно.
Е, не се получи максимално кратко, но...
Ако има недорузомения, ще пояснявам.

До тук са сменени: TB1226EN и 78LR05, не е от тях. Няколко кондензатори филтриращи, макар че старите си бяха на ред.
Със стаб.ИС не съм си играл - напреженията са нормални.

Благодаря!

Последната промяна е направена от fugata на Пет Сеп 11, 2009 20:46; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
old4
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Сеп 11, 2009 6:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Огледай всичко по вертикалната.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
bamze
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Сеп 11, 2009 7:20    Заглавие: Отговорете с цитат

По пътя на логиката щом е на цокъл значи и преди се е трила паметта . Смени и самия чип а кондензаторите в захранване на процесор и памет с директна смяна . Имах подобен случай де цвъркаше захранващ бутон и триеше паметта .
Bojilov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Обрулистан-гр.Сбърканбург

МнениеПуснато на: Пет Сеп 11, 2009 8:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Смени чипа на вертикалното с нов за проба.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
fugata
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Пет Сеп 11, 2009 20:45    Заглавие: Отговорете с цитат

Така е, човек сам като се обърка - сам да се оправя.

На процесорът са две двойки шини - SDA1(37), SCL1(39), SDA2(36), SCL2(38 ). Първата, процесор TB1226EN, втората процесор памет.
Ама TB1226EN сменено с работещо, съмнение за грешка при обмена..., защо да се броят крачетата на процесора,като 5 и 6-то на паметта е по-лесно.

В крайна сметка, напрежението на изводи 9 (SCL) и 10 (SDA) на TB1226EN беше съответно 2.2 и 3.15 волта.

Виновникът, D706 ценер на 8.2В. с утечка.
Вече около 7 часа, никакви проблеми.
Благодарности и успех.
Върнете се в началото
GOSHO
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна - с.Тополи

МнениеПуснато на: Пет Сеп 11, 2009 23:38    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами тези ценери често утичат, ама като ни подвеждаш Laughing .
Цитат:
Огледах за ценери по шините - има към TB1226EN, но са спестени (няма ги).

http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=1199&highlight=d706&topicshow=TB1226
Върнете се в началото
fugata
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Съб Сеп 12, 2009 7:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Винаги има първи път, за някой по-рано, за друг след 5 години. Cool
Като се сетя, че и темата ми излизаше на няколко пъти, все последна... Confused

п.п.
GOSHO - Сря Юни 02, 2004 написа:
Имах подобен проблем ,но с JVC-1410 ,оказа се точно едно от тези ценери на 8,2V даваше утечка и на 9кр(scl) на TB1226 имаше 1,6V вместо 3,8V.Провери ги всичките защото ми се е случвало и друг път тези ценери да дават утечка.....

Ех, да беше го написал JVC AV-1410..., колко писане да си ми спестил! Laughing
Върнете се в началото
GOSHO
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна - с.Тополи

МнениеПуснато на: Съб Сеп 12, 2009 8:11    Заглавие: Отговорете с цитат

fugata написа:
Ех, да беше го написал JVC AV-1410..., колко писане да си ми спестил! Laughing

Те модераторите не случайно ни карат да пишем точно марките и моделите ама... Embarassed .
Върнете се в началото
Потърси "JVC AV-1410EE, шаси CL - проблем с памет и защита - Решено!" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "JVC AV-1410EE, шаси CL - проблем с памет и защита - Решено!" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети