Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Генератор на ток
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
glizan
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Авг 21, 2009 18:12    Заглавие: Генератор на ток Отговорете с цитат

Здравейте,
днеска си купих един 3W бял светодиод. До колкото разбирам трябва да направя генератор на ток (май така се казваше - да регулирам тока)
Тока трябва да е 700mA, а напрежението около 3,5V.

Аз съм си направил един регулатор на напрежението с LM317 (като единият резистор е един потенциометър от тези, които могат да правят по десетина оборота) така успявам да регулирам напрежението доста плавно - с една стотна от волта. Та с него пробвах и диода си свети ама не се прави така... на мен ми трябва винаги да подава 700mA независимо дали напрежението е 3,2 или 3,8V примерно.

Предполагам, че това се прави много лесно но не знам как.

Иначе имам един акумулатор 6V който мисля да го използвам. Тоест мисля да му намаля напрежението малко и после да слагам този генератор на ток. Но това ще го мисля после. Сега за сега искам да изкарам стабилни 700mA ток.

Малко помощ ? Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Авг 21, 2009 18:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Генератор на ток се прави елементарно с посочената схема, а така също и с фиксираните стабилизатори от серията 78XX и го пише в почти всеки datasheet на серията в приложенията.
Принципа е следния (за фиксирания за да ти е по-ясно):
- м/у изхода и масата се слага резистор при разчет фиксираното напрежение на регулатора разделено на тока който трябва да се получи ще ти даде стойността на резистора.
- консуматора който ще му се пуска този ток се включва м/у минуса на на захранването и общия край на масата на регулатора и резистора.

Дано да ти стана ясно.

Друг е въпроса, че 6 волта като входно идват маловато за подобно начинание.
Дори да използваш регулируем от тази серия при минимално изходно напрежение (а то е около 1,2V) с което да "направиш" тока и като искаш да имаш на изхода 3.2-3.5 и като отчетеш факта, че тази серия за да работи нормално трябва да имаш около поне 2 волта разлика вход/изход и се получава, че акумулатора ти не стига за тази цел.

Последната промяна е направена от RC на Пет Авг 21, 2009 21:40; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
glizan
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Авг 21, 2009 19:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Еми горе долу ми стана нещо ясно но ще питам още. Smile

Значи драснах една картинка http://krasi.1gb.bg/obshti/Picture011.jpg
Аз преди време си бях играл с такова нещо 7805 - като просто ми трябваха 5V.

Цитат:
- м/у изхода и масата се слага резистор при разчет фиксираното напрежение на регулатора разделено на тока който трябва да се получи ще ти даде стойността на резистора.
- консуматора който ще му се пуска този ток се включва м/у минуса на на зхранването и общия край на масата на регулатора и резистора.

Какво ще рече фиксираното напрежение на регулатора ? Пет волта в случая ?
И всъщност 78ХХ - ХХ - какво точно ми трябва ?
Защото аз знам, че има за 5, 9, 12V.. но едва ли за 3,7V

Колкото до входящото напрежение.. 6V.. това не е проблем. Ако трябва ще сложа 12.
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Авг 21, 2009 19:49    Заглавие: Отговорете с цитат

Стабилизатора (бил той фиксиран или с регулируем изход) е такъв защото поддържа фиксираното (зададеното) напрежение м/у изхода си спрямо крака си маса! За това във формулката която си написал в числителя трябва да ти стои в примера който си дал "5".
Светодиода като всеки един p-n преход има пад на напрежение в права посока при протичане на допустимия през прехода ток.
Този пад е характерен за всеки прибор и в твоя случай е посочения (да се надяваме, че въпросните 700mA са номиналните) и при светодиодите се бележи като Vf (при ток If ).
Демек в затворения контур източника на напрежение трябва да е равен на сумата от падовете на напрежение в/у светодиода (3.2-3.5) плюс пада в/у резистора ( 5 волта при 7805) и пада в/у самия стабилизатор (вход - изход) който трябва да е минимум 2 волта.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mishomvp
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Златоград

МнениеПуснато на: Пет Авг 21, 2009 20:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Щом си си купил 3W PowerLed = 700mA
Може да погледнеш тук

Това е максимално просто Smile Ако не ти се занимава в мт1 продават готови генератори на ток към ~3лв единия ( с него може да вържеш до 3 светодиода последователно)
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Авг 21, 2009 20:16    Заглавие: Отговорете с цитат

mishomvp, много неща има, но не е ли по-добре след като питащия има някакво желание - да направи нещо с ръцете си!
И по-важното да разбере - защо става така.
Върнете се в началото
mishomvp
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Златоград

МнениеПуснато на: Пет Авг 21, 2009 20:20    Заглавие: Отговорете с цитат

//offtopic

Разбира се ! Но от начина му, които е задал въпроса не личи много, че е в час.
Върнете се в началото
fortech
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Авг 21, 2009 21:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Правилния вариант е на RC.

Последната промяна е направена от fortech на Пет Авг 21, 2009 22:38; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Авг 21, 2009 21:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Върнете се в началото
ststefanov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Авг 21, 2009 21:59    Заглавие: Отговорете с цитат

С LM317 резисторът в генератора на ток ще грее по-малко, защото напрежението върху него ще е по-малко.
Върнете се в началото
Потърси "Генератор на ток" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Генератор на ток" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети