Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Търси в цяла България :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Електронен димер за импулсни трансформатори за лунички
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
kukata
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Burgas

МнениеПуснато на: Нед Юли 05, 2009 8:58    Заглавие: Електронен димер за импулсни трансформатори за лунички Отговорете с цитат

Първо да се извиня на модераторите че пускам тема която обсъждах преди много време но така и не стигна до край и темата доста се отклони от същинската част.Но така и не стигнах до отровор,за което се извинявам.Надявам се да не бъде изтрита след това.
Ще си опитам да бъда максимално кратък и изчерпателен.

Захванах се да правя димер за луничките ми в къщи.Ползвам електронни трафове 220-12 в.Които подържат димиране.Някакви на "Релко".първоначално се спрях на схемата от МК.
http://www.constructor.bg/mk/IR_regulator.htm
но се окозо че по този начин симистора не се управлява добре и явно половината синосоида е изрязваше напълно.Трепкаше на има няма 50 процента.След дълго обсъждане на схемата тук с ваша помощ разбрах че схемата така изпълнета не струва и се стигна до тази модификация

http://svetoreg.hit.bg/IR_MK_new.jpg

така направена достига поне да 100 процента /Явно със оптрон които има zero-cross
съм бил към правилната посока./но явно наистина до толкова достига на максимум че не остава резервирано напрежение за контролирането на симистора и захранване на pic-a.
Започнах да се чудя да е правя триточкова да не се налага да е свъзвам последователно и да резервирам напрежение за управлението на частите.Случаино експлодираха и резисторите около триака строших доста пари за чипове тъи като C серията се програмира само веднъж а с 12F509 въобще не запали накрая се отказах за дълъг период.

Сега пак съм ентусиаст и намерих някаква интеграла slb0587 около 30 лв специално разработена за това .Ако знам че ще стане е почвам с нея.Чудя се дали да използвам някои мощен оптрон с вграден симистор /ако намеря такъв/вместо да управлявам симистора по този начин.

Надявам се на ващата помощ. С идей и схеми и се надявам че направена надеждно тази схема ще заинтригува и други любители.ще регулирам около 600 вата/само за информация/

Последната промяна е направена от kukata на Нед Юли 05, 2009 15:46; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Нед Юли 05, 2009 12:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Първо не слагай такива големи снимки.

Тотално ти е сбъркана концепцията. Какво е това чудо "електронен трансформатор"? Това, че на кутия като подадеш мрежово напрежение и на изхода и свети лампа не означава че вътре е точно трансформатор с неговите характеристики.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
lenko71
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Нед Юли 05, 2009 13:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Схемите които си ползвал са за регулиране на активен товар (лампа, нагревател). Доколкото разбирам искаш към такъв димер да свържеш импулсно захранване 220V/12V. Не че съм голям специалист по импулсни захранвания но в него има изправител, генератор и високочестотен трансформатор. Как си представяш да регулираш изходното му напрежение?!. Честно казано не съм сигурен дали е добра идея да се свърже и обикновен тороидален траф към димер. Предполагам че ще грее доста повече.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kukata
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Юли 05, 2009 15:27    Заглавие: Отговорете с цитат

По принцип могат да се регулират.Когато ги купувах търсех такива трафове които го поддържат това и ми препоръчаха тези.Тука ги има http://cgi.ebay.co.uk/250VA-RELCO-12V-L/V-DIMMABLE-LIGHTING-TRANSFORMER_W0QQitemZ300320953410QQcmdZViewItemQQimsxZ20090608?IMSfp=TL090608203002r11169
И спямо опитите ми могат да се регулират просто схемата стана донякъде но не е надеждна нещо и не работи както трябва. /Между другото командвам входното напрежение на трафа не изходното/А относно предния пост на колегата.Какво ми е сбъркано на концепцията Вместо обикновен траф с ламели или тороидален ползвам импулсен. Това исках да кажа.Както и да е.Поправих го за по ясно.
Върнете се в началото
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Юли 05, 2009 16:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Що ли си мисля ,че този регулируемия дето си дал регулирането си е вградено вътре ,а концепцията ти е сбъркана ,защото повечето импулсни регулатори работят в широк диапазон на входящи напрежения и имат вътрешна стабилизация на изходното ,която ще се стреми да го поддържа обратно на твоето регулиране и става конфликт. Това не е линеен траф -подаваш 220 -излиза 12 ,подаваш 110 -излиза 6 -не е така !По добре е да си направиш димер във ниската част като регулираш напрежението подавано на лампите с ШИМ и мощен ключ с MOSFET при висока честота няма да се усеща мигане ,имаше подобни теми из форума.
Върнете се в началото
kukata
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Юли 05, 2009 16:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Става бе колеги.Не го стабилизира.В саита на Е-bay и там пише Dimmable!пък и съм го пробвал регулира...
Върнете се в началото
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Юли 05, 2009 16:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако проблема ти е
Цитат:
Трепкаше на има няма 50 процента.

Най вероятно със какъвто и да е димер на 50Hz ще е така ,по горе ти писах как би могло да се избегне трепкането . Или пък да пробваш с по голям електролит успоредно на лампите ,знае ли човек !
Върнете се в началото
kukata
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Юли 05, 2009 16:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Тц,проблема с трепкането беше като ползвах оригиналната схема на мк.След това сложих мос3022 оптрона с зеро крос и се оправи-съвет от колега в форума . тъкмо се зарадвах и след 15 мин гръмнаха резисторите около оптрона и оптрона изгоря,какво не и е наред на схемата.Как се изчисляват тези резистори около него да не би да са много малки.Те са по няколко ома.Каква е разлеката със и без този зеро крос оптрон-Някои може ли да навлезне в подробности...

А да регулирам вторичната отпада-Инсалацията е пусната и всичко е замазано-за съжаление
Върнете се в началото
toltec
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Нед Юли 05, 2009 20:39    Заглавие: Отговорете с цитат

moc3022 не е с " zero cross " . Чети pdf -ите . Не можеш да регулираш фазово със " Zero cross " . Изясни си принципа на фазовото управление и ще разбереш защо не можеш да регулираш плавно и стабилно при използването на импулсни захранвания .Има скъпи димиращи се такива , но това определено не се прави със семисторен регулатор в първичната страна .
Върнете се в началото
ivpav
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Хасково

МнениеПуснато на: Нед Юли 05, 2009 20:47    Заглавие: Отговорете с цитат

kukata уби всичко детско в мен трупано като опит в силовата електроника пишейки, че можеш със зерокрос оптрон да регулираш силата на светенето. Аз не мога да си я представя тази работа но щом казваш, че става- имаш ли накакво обяснение как става ? То ,че е инертна жичката на халогена- инертна е. Ама да я модулираш със 100 Hz. Малко и е голяма времеконстантата за това. Единствения добър начин при твоята постановка е да вземеш някой скъп димер с отделен вход за регулация и изход на 12 волта . Или просто да минеш на 220 волта лунички със симисторен димер.
Потърси "Електронен димер за импулсни трансформатори за лунички" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Електронен димер за импулсни трансформатори за лунички" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети