Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Няколко въпроса за бойлер и пръснат нагревател
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
eler
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Чет Юни 18, 2009 15:01    Заглавие: Няколко въпроса за бойлер и пръснат нагревател Отговорете с цитат

Бойлера е Елдом 80 л. вертикален с нагревател 3 kW без степени. Както си работи и се чува един пукот от към бойлера. Отивам да видя какво става и чувам, че точно затихва звука от работата на нагревателя (не е чистен от 2,5 год.). Лампата обаче свети, терморегулатора не е изключил. Поглеждам защитното термореле - и то не е изключило. Поглеждам индикатора за температурата в горния край - стрелката му е отишла доста надясно, където не е ходила никога. Пускам от близката чешма топлата и меря температурата - 75 градуса. Меря нагревателя - безкрайно съпротивление. След разглобяването се вижда следната картина:

http://elcoms.my.contact.bg/Nagrevatel1.jpg
http://elcoms.my.contact.bg/Nagrevatel2.jpg
http://elcoms.my.contact.bg/Nagrevatel3.jpg
Нагревателят пръснат на две места. До сега нагревателите ми изгарят на около 2 години, но просто си прекъсват. Това се случва за първи път. Въпросът ми е, каква е предполагаемата причина за това нещо?
Заемам се да тествам терморегулатора и защитното реле в тенжера с вода на котлона и се оказва, че работят нормално. Направих няколко опита. Терморегулатора завъртян на макс. изключва на 78 градуса, а защитното реле на 92. Обаче когато терморегулатора още беше на бойлера непосредствено след "гръмването" на нагревателя не беше изключил. Изключваше чак като го завъртя на положение за около стайна тенпература. А пък в тенжерата изключва нормално. Това нещо с терморегулатора дали има връзка с изгарянето на нагревателя? И защо сега работи нормално? Мога ли да му имам доверие, или да го сменям?
И на края, да сменям ли електрода на анодната защита? На 2.5 години е, така и така съм разглобил фланеца.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
iwkom
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: гр.Чирпан

МнениеПуснато на: Чет Юни 18, 2009 15:49    Заглавие: Отговорете с цитат

Лошо качество на нагревателя Very Happy
Върнете се в началото
ivankrivodol
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Криводол

МнениеПуснато на: Чет Юни 18, 2009 17:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Преди няколко години така и аз сменявах почти всяка година нагреватели на един варненски, докато улучих по- качествен и изкара повече - та горния колега е прав - просто лошо качество.
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Юни 18, 2009 20:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Не е нищо ненормално. Поправял съм доста бойлери (от различни производители) и това е всъщност най-често вижданото изгаряне.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
eler
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Юни 18, 2009 21:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Въпросът ми беше по-скоро за терморегулатора. Защо не беше изключил когато изгоря нагревателя? Изключваше чак като го врътна на положение за стайна температура. А температурата на водата беше надвишила обичайната (зададената с терморегулатора). После при тестовете в тенжерата на котлона си работеше нормално. В момента бойлера вече е сглобен с нов нагревател и същия терморегулатор и си включва и изключва нормално. Пък те нагревателите нормално си изгарят на 2 години. Този изкара 2.5, а казанчетата обикновено се пробиват на 5 години (емайлирани или поцинковани). Този ми е първи с аноден протектор, ще видим колко ще изкара.
Върнете се в началото
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Юни 18, 2009 22:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Внимание!!!
Сетих се за един случай, когато щеше да гърми бойлер, монтиран от "техник".
Описвам го накратко. При теб едва ли е точно това, но причината е сходна.
Бойлерът работеше, водата гореща-ужас! А не изключва. Проверявам свързването-прекъсване на нулата през регулатор и еднополюсна защита. Нагревател-"цъфнал" малко преди единия вход. Причина-бойлерът получава фаза. Но поради дефекта на нагревателя си "взема" нула от зануления корпус. На практика само взрив би го изключил, ако не бяха забелязали съмнителното му поведение-пара вместо топла вода!
Не знам какъв е точно твоят бойлер. Вероятно е с кръглия терморегулатор, който се вкарва на клеми нагоре(без степени-температурата се настройва едноктратно). Нямам подръка, за да го снимам... Той е с вградена защита. Но макар, че всичко изглежда ОК, много важно е фазата да е на "L", а нулата на "N". Защото ТЕРМОРЕГУЛАТОРЪТ МУ ПРЕКЪСВА САМО "L"!!! Едва при достигане на критична температура ще изключат и двете, тъй като защитата е двуполюсна. Често съм срещал свързване "по инерция". Един вид-какво значение има кое къде отива, нали прекъсва и двете? Но не е така. Снимай ми регулатора, моля те.
Ако е бил свързан обратно, получил е захранване през дефекта на нагревателя-или директно, или през слой вода.
По-малко вероятна причина е, бойлерът да е действал като проточен. Т.е., да не е нагрявал водата в целия й обем, а само близо до тръбите, така че на практика не е достигната максималната зададена температура. Нагряването в такъв случай би било вследствие от протичането на ток през водата, а не от самия нагревател.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Mario-G
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Юни 18, 2009 23:12    Заглавие: Отговорете с цитат

И аз съм имал подобен случай с терморегулатор и то още на първата година от купуването на варненски бойлер. Оригиналния, като е настроен на 60-65 градуса, изключваше на 75-80. Като сменяхме нагревател, сменихме и терморегулатора и като го разглобих се оказа фабрично дефектен, защото биметалната пластина беше като отчупена и по-къса, а нямаше никакви парчета вътре. Ако съм на твое място ще сменя за всеки случай и терморегулатора, защото гаранция е нагорял за толкова време, ако не е подменян. Анодната май се сменяше на 2 години (не съм много сигурен, в упътването го пишеше), ама зависи и колко е "твърда" водата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ikarlo
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Юни 19, 2009 10:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Позволявам си да изкажа едно мнение, въпреки че опитът ми с бойлерите клони към 0. При нарушаване целостта на металната обвивка на нагревателя, през водата почват да текат токове и да се създават неконтролируеми потенциали. Това основателно може да се смята като причина за неправилната работа на терморегулатора. Една дефектнотокова защита може да "улови" настъпването на този момент и да предупреди ползвателя своевременно.
Върнете се в началото
eler
Опитен потребител
Опитен потребител

[download attachment]
МнениеПуснато на: Пет Юни 19, 2009 15:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Терморегулатора прекъсва фазата. Корпуса е занулен с трети проводник директно до таблото. Тръбите са метални до земята (заземяване, но не разчитам на него). Предпазителя е 50 А (големичък, ама на същия кръг от време на време се включва скара). Снимка в атача.
Върнете се в началото
lenko71
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Пет Юни 19, 2009 15:49    Заглавие: Отговорете с цитат

ikarlo написа:
При нарушаване целостта на металната обвивка на нагревателя, през водата почват да текат токове и да се създават неконтролируеми потенциали. Това основателно може да се смята като причина за неправилната работа на терморегулатора.

Колегата е прав, моя съвет е да си ползваш същия терморегулатор, още повече чеси го тествал. Иначе такива случки съм имал с чисто нови терморегулатори...
А за дефектнотоковата защита - наистина е хубаво да я има обаче е необходим заземителен проводник в инсталацията. По принцип тя мери разликата в тока между фазовия и нулевия проводник - сиреч ако тока "тръгне" нанякъде другаде (max 30mA) и изключва, като обикновено това другаде е заземителния проводник
Върнете се в началото
Потърси "Няколко въпроса за бойлер и пръснат нагревател" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Няколко въпроса за бойлер и пръснат нагревател" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети