Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Питане за едно зарядно

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
ivankrivodol
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Криводол

МнениеПуснато на: Пон Юни 01, 2009 7:55    Заглавие: Питане за едно зарядно Отговорете с цитат

Попадна ми платката на едно зарядно за GSM. Беше повредено (пробили транзистор и един диод и прекъснало съпротивление R2). След смяната им (диода не се знае и сложих един ценер за 7.5V) - то заработи и дава 6.5V. Аз обаче искам да го ползвам за захранване на един малък радиоприемник, работещ на 3V. Смяната на въпросния ценер (D4) не води до промяна. Ако сложа ценер за 7-8V на мястото на D3 (който не се знае какъв е но върху него има 6.6V) тогава напрежението нараства до 22V и ценера се нагрява. Някой има ли схема на такова зарядно или ако има друга информация ще е от полза. Мерси.
П.С. Ето му схемата, която свалих по платката:

Последната промяна е направена от ivankrivodol на Пон Юни 01, 2009 8:13; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Юни 01, 2009 8:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Нещо не е така в това което си свалил и нарисувал Confused
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivankrivodol
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Юни 01, 2009 8:08    Заглавие: Отговорете с цитат

RC написа:
...

Напълно е възможно да имам някоя грешка, но не я виждам къде е... Постарах се да сваля уж точно... Embarassed
П.С. забелязах и коригирах една грешка - връзката на катода на D3 към долния извод на трансформатора...
RM
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Юни 01, 2009 8:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Проследи пак обратната връзка от намотката, някак неестествено е качната за емитера ???
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Юни 01, 2009 8:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Гледай пак.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Юни 01, 2009 8:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Схемата май е вярна, не съм 100% сигурен, т.к. точно тази с НПН-а не я харесвам много, предпочитам автогенерациите с МОСФЕт, но нека поразсъждаваме:

Диодът Д3 служи за заревдане на кондензатора Ц2 до напрежение прпорционално на изходното, но с обратен знак. Затова трябв да е някой бърз диод! (FR, SF, UF... и други)
В този контекст ценерът Д4 се използва за обратна връзка по изходно напрежение - ако напрежението в/у Ц2 стане достатъчно голямо ценерът запушва базата на силовия тр-р. Затова ценерът трябва да е с такова напрежение че да е равно на напрежението на кондензатора Ц2 + 0,5В, когато на изхода има номинално напрежение.
Ц4 и Р7 са ускорителна група за лавинно запушване и отпушване на тр-ра от напрежението на третата намотка. Р8 е за разреждане на кондензатора Ц2
Р2 е токов резистор - той ограничава тока от емитера. Ако стане голям, става голям пад на напрежение и през ценера Д4 базата на тр-ра се разрежда и тр-ра се запушва. Доброто запушване става вследствие лавинния процес през Ц4 и Р7 от размаха на намотката.

Надявам се това разяснение по принципа на работа да ти помогне.

П.С. И аз си мисля, че намотката с другите неща би трябвало да са закачени от другата страна на токовия резистор.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ivankrivodol
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Юни 01, 2009 12:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Стана зарядното - май не съм слагал необходимите ценери - сега сложих един 4.7 и същевременно намалих наполовина капацитета на C2 и напрежението стана 4V. Даже има тенденция като увелича товара да нараства слабо и напрежението, а не намалява. Така или иначе приемничето работи, но все пак кусур има - захранването май създава високочестотни смущения и при слаби станции се усещат доста. Иначе колкото и да гледам така си е схемата...
ето и схемата с напрежения и осцилограми преди преработката и с ценер 7.5V. Taка дава на изхода 6.7V.

Mалко набързо съм рисувал, но не ми се занимаваше да го правя по- хубаво.
Потърси "Питане за едно зарядно" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Питане за едно зарядно" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети