Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
повишаващ блок 220 V- 700 V
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
mirobg
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Май 19, 2009 21:44    Заглавие: повишаващ блок 220 V- 700 V Отговорете с цитат

Здравейте!
Имам нужда от помощ за разработка на едно устройство, необходимо ми е ако някой може да даде идея или някакво схемно решение за реализация на един повишаващ блок от 220 до около 600-700 волта, 100вата, бих искал ако може това да се постигне с импулсен трансформатор и съответно с МОS или IGBT транзистори, търсих и изчетох доста по тази тема (като цяло нищо конретно не намерих), имам някаква идея по въпроса, но реших да се допитам до вас .
Благодаря предварително на всички отзовали се!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
helios
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Pirdop/Zlatica

МнениеПуснато на: Вто Май 19, 2009 22:01    Заглавие: Отговорете с цитат

А, изходното- AC или DC? За какво е /все пак/ това устройство?
Върнете се в началото
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Май 19, 2009 22:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Не е много труно да се направи, т.к. мощността не е голяма. Напрежението е височко, но все пак е под 1000, така че ще се намери лесно и елементна база.

Не си казал достатъчно. Като "имаш някаква идея по въпроса" е хубаво да тръгнеш оттам и да питаш дали е удачна. Идеи - бекрайно много.
Не си дал достаъчно инфо - AC или DC изход, стаблизиран или не, токова защита и куп други неща за които ние трябва да гадаем...

За тая мощност не е необходимо МОС или ИГБТ. И биполярен става. Всичко е въпрос как ще е по-лесно за управление.

Много трябва да се внимава с изолацията на намотките на трансфомратора Exclamation

По начина по който поставяш въпроса не личи да имаш практика с импулсни захранвания, а това не е подходящ проект като за начало.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vladimir_ki4ev
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Май 20, 2009 21:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Като се пропусне поздрава от първия ред Laughing,то от втория и третия ред става ясно:трансформатор 50 херца първична 220 в. 500ма.Вторична 600/700 в. 150ма.(за променливо напрежение изход) или 480 в. 200ма. (за постоянен ток изход).Какви електроники какви транзистори,какви IGBT Razz
А иначе http://cxem.net/pitanie/5-165.php това ще ти свърши работа само сменяш намотките на вторичната и диодите и кондезаторите ако изхода е право напрежение.Ако изхода е променливо напрежение си е безумие да се прави само заради идеята.
Върнете се в началото
mirobg
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Май 20, 2009 22:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Съжелявам за краткото и не достатъчно инфо, което съм дал та ще се опитам този път да обясня по подробно, та значи неоходимо ми е за разработка на дипломната ми работа трябва да направя блок за високо напрежение около 30кв и идеята ми е такава да направя повишаващ блок от 220 на окло 600-700 волта променливо напрежение с повишена честота и след това чрез каскадни схеми за умножаване на напрежението да постигна желаната стойност, искам този първоначален блок, който ще повишава напрежението до 600-700 волта да е реализиран с импулсен трансформатор понеже така ще успея да намаля значително размерите на цялото устройство също така, мисля че ще е по лесно и реализация на токова защита и регулиране на изходното напрежение чрез потециометър. За практиката ми с импулсните захранвания - не е кой знае колко, но не съм и пълен безхаберник, за съжеление съм се занимавал с импулсни захранжания само на телевизори и компютри и от там ми дойде идеята за реализация на устройството чрез импулсно захранване.
Върнете се в началото
pilgrim
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: wild,wild world

МнениеПуснато на: Чет Май 21, 2009 0:05    Заглавие: Отговорете с цитат

хммм....
значи искаш да направиш захранване 700 волта и после да го умножиш 40-45 пъти...
и изходната ти консумация да бъде 3-3,5 милиампера.
правилно ли съм ръзбрал?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radev
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofiq

МнениеПуснато на: Чет Май 21, 2009 0:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Взимаш си едно ТХО от монитор 21 и те са там някъде около 30-те
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
bvgdzk
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: ВАРНА

МнениеПуснато на: Чет Май 21, 2009 1:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Не си и писал каво трябва да е изходното напрежение -променливо или постоянно-с каква форма трябва да бъде.Ако то трябва да е постянно защо трябва да го вдигаш на 600-700 волта/усложняваш си живота/.Според мен ти е достатъчно основно да промениш честотата на мрежовото напрежение от 50херца на доста по висока и така да умножаваш напрежението.Помни че при всяка разработка трябва да са ти ясни всички входни и изходни величини.
Върнете се в началото
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Май 21, 2009 9:24    Заглавие: Отговорете с цитат

mirobg,

Идеята ти е добра. Има смисъл да се прави на висока честота, защото при умновителите на напрежение, честотата се дели и ако основнота е ниска (50Хц) накрая ще стане 1-2Хц и ще трябват много кондензатори.

Напрежението, което си подбрал (600-700) също е добре от гледна точка на диодите - да използваш 1000 волтови.

Предполагам си подбрал стандартния умножител, при който на всяко стъпало се добавя по веднъж трансформаторното напрежение, нали Question

Честотата на трафа е хубаво да е 50-100kHz, не повече, т.к. нагоре подбора на ферити става по-труден.

За да може да оперира умножителя ще ти трябва двутактна схема на импулсното - push-pull, half-bridge или full-bridge.

Регулацията ще е малко по-трудно да я направиш обaче. Само с коефициента н запълване няма да е удачно, т.к. няма да имаш дросел на вторичната. Много ти е високо напрежението, а и са много каскади за да се прави дросел. Затова ти препоръчвам двустъпално импулсно. Първото стъпало може да е обикновен buck конвертор от 310-те волта, може и без галванична изолация, ако не те бърка управлението дали е разделено или не. По-добре ще е с изолация, но това означава още един траф. Той може да е еднотактен forward за по-лесно и евтино проектиране при търсената мощност. След като в това първо стъпало си направил стабилизирано регулируемо напрежение, след това с второто стъпало по някоя от двутактните схеми на максимален коеф. на запълване и без регулация правиш умножението.

Така ги виждам аз нещата, че ще станат най-удачно.

Проектът трябва ли да се реализира или е само за хартия?

П.С.
О, УЖАС!
Тия руски схеми
Цитат:
А иначе http://cxem.net/pitanie/5-165.php това ще ти свърши работа
имам чувството, че си ги изсмукват из пръстите на малко теория и много доизкусуряване и дотам... Това за да може да се повтори и да работи безпроблемно и при всяко сглобяване да не се налага доизкусуряване, докат спрат да горят транзистори, му трябват поне още толкова елементи на правилните места.
Върнете се в началото
eler
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Чет Май 21, 2009 21:23    Заглавие: Отговорете с цитат

При толкова много умножение, изходния ток няма ли да стане съвсем нищожен? Не съм се занимавал с умножители, но от разните прочетени книги ми е останал спомен, че колкото повече се умножава, толкова по-малък ток може да се черпи.
Върнете се в началото
Потърси "повишаващ блок 220 V- 700 V" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "повишаващ блок 220 V- 700 V" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети