Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
LED Spectrum Analyzer - идеи за направата му?
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Колев
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Нед Апр 19, 2009 10:30    Заглавие: LED Spectrum Analyzer - идеи за направата му? Отговорете с цитат

Христос Воскресе!!!
Празници, почивка, бездействие, нови безсмислени идеи в главата на човек. Very Happy Този път ме сполетя идеята да правя такова нещо:
http://www.youtube.com/watch?v=wDcgRtF6zzQ&feature=related
и естествено няма да се справя сам. Самите светодиодни стълбици са ми ясни как да се направят. По неясно ми е как ще станат филтрите които разделят звука. Мисълта ми е да направя подобно нещо с десет колонки от по десет светодиода. Смятам честотите да са 30, 60, 120, 250, 500, 1000, 2000, 4000, 8000 и 16000 херца. Може ли да ме насочите какво да използвам за да получа срез за съответните честоти и да може да се наблюдава този красив ефект на аудио спектрален анализатор. Може би някакви RC филтри, но все пак кажете си тежката дума. Благодаря!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна, България

МнениеПуснато на: Нед Апр 19, 2009 12:14    Заглавие: Re: LED Spectrum Analyzer - идеи за направата му? Отговорете с цитат

Мисля, че имаше теми по този въпрос във форума... Идеята е следната входен буфер, активни лентови филтри за съответните честоти.. лед индикатори. Като на входа всеки филтър тример за нивото за да е по лесна настройката после на схемата..
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Апр 19, 2009 16:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Амбициозно начинание Wink така като го гледам, ще се ИЗЧАНЧИШ ЖЕСТОКО докато го подкараш аналогово, че и да е вярно Smile

Аз бих се пробвал по собствена схема на такова нещо, и цифрово Wink по един ОУ на входа за буфер (за да е абсолютно прозрачно за източника на сигнала). Оттам направо в АЦП на един сносен микроконтролер, например серията 18 на PIC. Вътре в PIC-а, едно просто Фурие разбиване ще ти даде спектралните плътности по отделните ленти.

Отделните светодиоди може да ги клатиш мултиплексирано-матрично, а може и директно. Стотици дискретни диоди се управляват лесно от шифт-регистри (май HC373 беше, ама ми се губи сега): навързваш шифт регистрите на една или няколко изходни 'шини' на контролера, тактуваш ги с clock всеки поотделно, една обща линия 'data', и 8-те изхода на регистъра клатят светодиодите през един транзистор с два резистора, или още по-добре -- ULN2003 или подобно (става компактно за монтаж).

При всички положения, най-маймунската работа е механичната: платката за всички тия светодиоди, че и да са подредени като хората, а не единия в ляво, другия в дясно... Sad

ЕДИТ: Сега ми хрумва, че може да се направи с МНОГО PIC-ове -- по един на всяка честотна лента. Поръчваш си еднотипни платки за всяка лента. Храниш всяка платка с предварително буферирания аналогов сигнал. Програмираш всичките компютри с един и същ фърмуер, само им задаваш различни параметри на Фурието, за да смята всеки в своята си лента. После клатиш десетина светодиода ДИРЕКТНО от изходите на микроконтролера. Спестяваш дискретни елементи по тоя начин, а и платката ще стане по-евтина, нищо че ще ти трябват двайсетина еднакви малки платки вместо една огромна.
gakal
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пловдив

[download attachment]
МнениеПуснато на: Нед Апр 19, 2009 17:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Сериозно начинание!!! Ще ти дам рамо с полезна програмка за изчисляване на лентови филтри в атача.
Успех! Shocked
Върнете се в началото
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Апр 19, 2009 22:50    Заглавие: Отговорете с цитат

http://www.circuitcellar.com/microchip2007/winners/DE/abstracts/MT1750_Abstract.pdf
Ако пуснеш една тьрса4ка сьс LED AUDIO SPECTRUM ANALYSER ще намериш още много !
Върнете се в началото
bvgdzk
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: ВАРНА

МнениеПуснато на: Пон Апр 20, 2009 0:06    Заглавие: мнение Отговорете с цитат

Хвърли един поглед как работи МС8870.на базата на нея и с подходящ кварц и дешефратор може да отделиш и 16 различни честоти.Но 8870 е телефонна и я няма по магазините че е и доста стара.Друг вариант е с ПИК реализираш лентовия си филтър-който до колкото разбирам ти е проблема.Зор ще ти е но поне ще си направиш гимнастика гимнастика на мозъка.
Върнете се в началото
Edesign
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Апр 20, 2009 10:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Да започна по ред, тъй като малко ми е кофти да се пишат празни отговори. Правил съм голяма стена за дискотеки спектрален анализатор и:

1 според мен никой от тези които писаха не могат да направят филтър с ПИК (въпреки че се изказаха "простичко Фурие"), защото с пик дори 18 серия не може да стане не стига скоростта (то става, но ако някои го беше правил щеше да види, че резултата не е добър и нямаше да го предлага). За по-големи пикове и по-точно за DSPIC има библиотеки готови
2 Чипове като 8870 не вършат работа защото от тях не можеш да разбереш нивото на сигнала, а само да регистрираш има ли дадена честота

Има 3 решения на твоята задача:
1. Този проект, на победителя в Микрочип е фрии и можеш да си го направиш - има схема / софтуер/ дори платка

2. Правиш си Х на борй лентови филтри с ОУ след които слагаш нивоиндикатори с А277 или ако искаш ефекти си правиш индикатора с ПИК ( пример http://electronicsdesign-bg.com/?t=7&rID=24 )

3. Лентовите филтри са кофти защото искат много елементи ако се правят дискретно затова има готови схеми лентови филтри за спектрални анализатори - например BA3835 rohm има на нашия пазар ( http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/130329/ROHM/BA3834F.html ).

Забравих да допълня, че има много хубава програма на Microchip --> FilterLAB, която смята филтри с ОУ програмата също е free
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Апр 20, 2009 13:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Edesign написа:
1 според мен никой от тези които писаха не могат да направят филтър с ПИК (въпреки че се изказаха "простичко Фурие")

Говори за себе си, не за 'тези които писаха'

Не е казано, че FFT-то трябва да върви в реално време, на семпъл рейта, на който се вкарва сигнала. При 80 КХз семплиране е достатъчно на десет входни семпъла да се удари веднъж разбивката - латентността пак е достатъчно ниска, за да не може да се забележи от човешко око.

Edesign написа:
Забравих да допълня, че има много хубава програма на Microchip --> FilterLAB, която смята филтри с ОУ програмата също е free

Тук пък ти показа, че не знаеш добре за какво става въпрос.

Кога е бил последният път, в който си правил примерно 7-секционен филтър (какъвто ще е нужен за тази резолюция на анализатора) с FilterLab, и той е тръгвал в 'реалния свят'? Със стойности от типа 7184.5 ома съпротивление, 112 нано кондензатор (на всички честоти от 0 до 100 КХз!), и трийсетина такива елемента във ВСЕКИ филтър?

Съгласен съм, че някога, някъде, някакви супер интелигентни инженери с тонове свободно време и почти безкрайно финансиране са правили и подкарвали аналогови филтри с нужната резолюция.

Което не значи, че трябва да го правиш по тоя начин и сега. То, като си помислиш, може и една обикновена апартаментна аларма да се имплементира със 74LS серията (вместо с микроконтролер), ама ти би ли тръгнал да го правиш?
Edesign
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Апр 20, 2009 14:47    Заглавие: Отговорете с цитат

zmeios явно не си много голям на възраст и бързо се изказваш но
както казах в предния си пост имам направени големи стени за големи дискотеки и те работят

Вижда се че не знаеш какво е FFT, защото както си написал в първия пост
----------------
ЕДИТ: Сега ми хрумва, че може да се направи с МНОГО PIC-ове -- по един на всяка честотна лента. Поръчваш си еднотипни платки за всяка лента. Храниш всяка платка с предварително буферирания аналогов сигнал. Програмираш всичките компютри с един и същ фърмуер, само им задаваш различни параметри на Фурието, за да смята всеки в своята си лента.
-------------
фурието дава спектър, а не сменяш параметрите за дадена честота, така че написаното от теб е безсмислено

и второ нужни са ти 5, 7 или 20 филтъра колкото искаш, за всяка една от честотите. Филтрите е достатъчно да са направени дори и от по един ОУ, пресметнат с FilterLAB, така че за какви сложнотии пак говориш явно и на теб не е всно.
В този дух напиши един меил до Microchip да им кажеш, че програмата им не струва
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Колев
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Пон Апр 20, 2009 15:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Тотално се обърках. По думите ви звучи доста сложно да конструираш подобно нещо. Значи аз нямам никакъв опит с програмиране на микроконтролери и използването им и да се захвана да правя подобно нещо без да знам основните работи за микроконтролерите няма да стане. Тотално го отхвърлям като идея.
Първоначалния ми замисъл беше да купя 20 тина кита на Неомонтана Светодиодни индикатори, да сложа на всеки неободимия филтър за да получа срез за необходимите честоти и всичко това да поместя в някаква красиво оформена кутия.
Rolling Eyes
Върнете се в началото
Потърси "LED Spectrum Analyzer - идеи за направата му?" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "LED Spectrum Analyzer - идеи за направата му?" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети