Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Филтър 12 волта, 3 ампера
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
klez
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Апр 15, 2009 22:08    Заглавие: Филтър 12 волта, 3 ампера Отговорете с цитат

Здравейте, ще си слагам едно РС в колата, комсумацията му е около 3 ампера пиково,
захранва се директно с 12-20 волта напрежение.... искам да му сложа някакъв филтър преди него за всеки случай
можете ли да ми дадете примерна схема на филтър за 12 волта напрежение при пиков ток 3-4 Ампера или 5 да речем Smile

Благодаря предварително
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
radev
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofiq

МнениеПуснато на: Сря Апр 15, 2009 22:21    Заглавие: Re: Филтър 12 волта, 3 ампера Отговорете с цитат

И какво ще филтрираш като напрежението на АК.Батерия е 12V или по време на ход ще си го ползваш ПС-то.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Апр 15, 2009 22:26    Заглавие: Отговорете с цитат

В общия случай, твоето авто ПЦ има импулсно захранване.

В общия случай, за импулсно захранване не може да се сложи 'някакъв' филтър на входа, и той да има какъвто и да е ефект...

Но ако дадеш схема на захранването - най-вече за да се види ВЪТРЕ в него каква филтрация има - може някой да измисли нещо тук.

Принципно стойностите на LC-то в началото се смятат лесно, ако знаеш работната честота на импулсното, и (ако има) на външните смущения. Само дето тази честота трябва да се провери каква е, иначе нищо не правим.

П.С. Предполагам че искаш двупосочна филтрация, и/или да ползваш ПЦ-то при запален двигател, иначе както каза Радев, не е ясно какво филтрираме...
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна, България

МнениеПуснато на: Чет Апр 16, 2009 1:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз го разбирам .... така... Стандартна ЛЦ филтрация като на масовите цд та и т.н... но защо е цялата философия ? Слагай един предпазител диод парелно и обратно да пази от обратни токове и един кондензатор 4700 микро на 25В!Може и един ценер на 15В Smile паралелно за всеки случай...
klez
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Апр 16, 2009 11:49    Заглавие: Отговорете с цитат

Не съм много наясно за това сигурно и въпроса си не съм задал правилно

1. наистина искам да го ползвам при запален двигател в движение
2. захранването на компютъра е вградено на самата дънна платка... на дъното има букса за 12 волта и това е всичко трудничко бих могъл да знам каквито и да е параметри на захранването което е на дъното Sad

искам да го предпазя от евентуални пикове на напрежението над 20волта които могат да повредят дънната платка
иначе на захранващият куплунг на дъното му трябват 12 до 20 волта за да работи
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Апр 16, 2009 13:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Бая играчка ще падне с това предпазване от пикове. И LC филтър няма да свърши работа, той е против шумове (както от колата към пц-то, така и от пц-то към колата)

Аз лично така, на първо четене, бих сложил един едър mosfet във захранващата верига, един малък шунт (върху който да меря напрежението) и един компаратор. Като щракне компаратора, и запушва полевия транзистор, та 'удара' да не стига до компютъра. За съжаление, ако продължителността на този удар е достатъчно голяма, кондензаторите на захранваното ПЦ няма да могат да удържат фронта и машината ще изгасне.

Има вариант с линеен стабилизатор, но не ти го препоръчвам, защото на 50 вата ПЦ захранване ще 'изяжда' поне още 20-30 вата отгоре, под формата на топлина.

Ако говорим за много кратки ударни пикове, има едни transient voltage suppressor диоди, колегите тук да кажат дето се занимават с ТВ, там се ползват активно. Но съм останал с впечатление, че там се работи с десетки и стотици пъти по-високи прагови напрежения (от твоето 20 волта). Варистори също няма да станат - няма варистор дето да се 'пробива' на 20 волта.

Абе знаеш ли какво...

Слагай направо последователно една добре оразмерена ампулка-бушонче, после ценер (или няколко последователни), които се сумират до около 20 волта, после в обратна посока един триамперов диод (да предпазва при откачане на акумулатора или жиците), накрая един кондензатор 4700 микро, 35 волта, и след това - един шунт 0.15 ома / 5 вата и от него - направо в ПЦ-то.

Няма нужда от по-сложни гимнастики, все пак не правиш животоспасяващ уред, нали!
klez
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Апр 16, 2009 13:34    Заглавие: Отговорете с цитат

A! Smile нещо такова ми трябв! хиляди благодарности за помощта
http://www.clubford.org/forum/viewtopic.php?f=40&t=27624

ето ви линкче ако ви представлява интерес с какви глупости се занимавам, по надолу в темата има реални снимки на мониторчето + клипче на софтуера как работи и тъчскрийна и т.н.
Върнете се в началото
bvgdzk
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: ВАРНА

МнениеПуснато на: Пет Апр 17, 2009 1:54    Заглавие: предложение Отговорете с цитат

Преди години съм виждал готови такива филтри само че автокасетофонии мисля че един такъв би ти свършил работа.Според мен няма да е лошо захранването за компа да минава и през диод вързан в права посока след него предпазител и тиристор вързан паралелно на захранването.Това за тиристора ти го казвам за да служи за прдпазител ако се откачи клемата на акомулатора при запален двегател.Действие на тази защита:ако това се случи напрежението се вдига доста/направо от атенюатора/ но то превишава напрежението на стабилизация на предварително поставен ценер/16-20в./ през ценера протича ток кайто пък да отпуши тиристора.Когато тиристора е отпушен се получава късо съединение в захранването към компа ката това касо съсо принуждава препазителя да изгори и прекъсне захранването към компа.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
klez
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Апр 17, 2009 18:29    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря Ви още веднъж за помощта до 2-3 дни се надявам да съм го реализирал вече Smile
Върнете се в началото
klez
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Апр 20, 2009 16:52    Заглавие: Отговорете с цитат

ммм... Smile ряснах една бобина последователно на +а и един кондензатор 47mF (47000micro) паралелно .... като паля двигателя компа не гасне остава да си работи Smile ... интересното е че се появява адско смущение от двигателя и се чува на говорителите ..... не знам дали е от захранването или от какво....
като изгася компютъра изчезва смущението (като му дам shutdown)
а след като спра превключвателя (между акумулатора... и бубината+кондензатора) смущение продължава да се чува като постепенно намалява и изчезва за 15-20 секунди.. някой някакви идеи къде трябва да филтрирам или ако трябва някаква допълнителна информация да я дам.
Смущението не се индуцира в аудио кабела към входа на касетофона... с лаптопа ми няма проблем.
също като усилвам и намалявам звука от компютъра няма разлика, също няма разлика като го усилвам/намалявам от усилвателя след компютъра който е.
Честотата на смущението е пропорционална на оборотите на двигателя
Върнете се в началото
Потърси "Филтър 12 волта, 3 ампера" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Филтър 12 волта, 3 ампера" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети