Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Въпрос относно индикатор

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Cecill
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Мар 25, 2009 18:23    Заглавие: Въпрос относно индикатор Отговорете с цитат

Привет! Правя проект с TTL инт. схеми (Vcc=5V) . За нужната визуализация на информацията използвам 7-сегментни индикатори MAN71A . От дешифратора до индикацията се минава през резистори. Аз имам налични съпротивителни матрици по 240 ома . Интересува ме това съпротивление дали е достатъчно, за да светят сегментите добре или да не би да пренатоварвам (и да изгорят). Ако някой знае максимално допустимите токове и напрежения, както и дали тези матрици ми "стигат", много ще бъда радостен да сподели с мен.
Поздрави!
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Сря Мар 25, 2009 18:50    Заглавие: Отговорете с цитат

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/35268/QT/MAN71A.html
Tук е информацията за МАN-a.Разгледай я по-подробно,аз видях едни 20 mA на сегмент,но не съм сигурен,че бързам.Дори да е така-тези 240 Ома са над границата.

DRL модули за всички видове автомобили!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Мар 25, 2009 18:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами смятай.
Тук са ТТ данните на индикатора.
Пад на напрежение и ток в права посока за да светят.
Захранването ти е ясно какво е.
Отчиташ си TTL-те които ще се ползват ще понесат ли въпросния ток или ще трябват драйверни транзистори (винаги е по-добре да ги има).
Прилагаш закона на Ом и си кажи-речи готов.
Освен това се съобразяваш с това дали индикацията е динамична или статична.
Правиш някоя и друга сметка и ако има нещо неясно - пишеш до къде си стигнал и какво е неясното.
И така ....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
eler
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Сря Мар 25, 2009 20:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако не ти се смята, захранваш с 5 волта (в права посока) един от сегментите на един от индикаторите през последователно свързани потенциометър 1 килоом (първоначално поставен на МАКСИМАЛНО съпротивление) и мултицет включен за измерване на постоянен ток (примерно на обхват 200 mA). Почваш да намаляш съпротивлението на потенциометъра докато мултицета покаже желания ток, който трябва да е съобразен с допустимия на индикатора и драйвера. Откачаш потенциометъра и му мериш съпротивлението. Това ти е необходимата стойност на резисторите.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
bvgdzk
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: ВАРНА

МнениеПуснато на: Чет Мар 26, 2009 0:31    Заглавие: за индикацията Отговорете с цитат

погледни в справочниците какъв е допустимия ток на изходите на дешефраторите.после мксималния ток на сегментите.паддда на напрежението въху сегментитее около1,7 волта
5-1,7е 3,3в
3,3/240 е0,0137А
Зачи тока кйто ще протече презизхода на дешифратора и сегмента е около 14мА
ако на изхода на дешифратора се разрешава този ток матрицата с резистори която имаш ще ти върши работа
Върнете се в началото
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Мар 26, 2009 6:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако ползва 7447 ще издържи и до 40 мА ,друг е въпросът ,че има и спад върху драйвера ,трябва да се вземе в предвид в сметките.
Върнете се в началото
Cecill
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Мар 26, 2009 16:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря колеги, че сеотзовахте и за помощта! Да, ползвам 7447, проблемът ми беше, че в справочниците ми никъде няма информация за MAN-ове (тоест интересуваше ме максималния ток на сегментите, защото нямам информация за тях). Както и да е, оказа се че съм бил сбъркал. Днес като премерих матриците, се оказа че съм сгрешил, 330ома са, което означава че нямам от какво да се притеснявам Smile
Всичко хубаво!
П.П. Имам и друг въпрос. При опроводяването схемите не съм ги разположил рационално симетрично, заради калпавата платка, и използвам различни по дължина кабели. Мисълта ми е, ако примерно до вход A не 1 дешифратор съм теглил 10cm проводник, а до фход B ми е била нужна 20см (и въобще по цялата схема различни по дължина проводници използвам), дали може да се получи някакво закъснение и да получавам неправилна информация. Все пак TTL са бързи, пък и 5-10cm не мисля че са фатални, но все пак да ви попитам Smile
Поздрави!
Потърси "Въпрос относно индикатор" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Въпрос относно индикатор" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети