Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Мощен контролер за DC series motor
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
stoi
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Мар 05, 2009 17:04    Заглавие: Мощен контролер за DC series motor Отговорете с цитат

Здравейте !

В момента работя над един проект за електромобил. Може да погледнете за какво става въпрос на www.ev-bg.com Настъпи време да мисля за контролера. Трябва да бъде минимум 1000 А на 160 В. Електрониката не ми е най-силната част и се нуждая от малко помощ. Проблема ми е в силовата част. Не точно проблем , а няколко въпроса на който не намерих отговор. Насочил съм се към реализиране на контролера на базата на IGBT модул. Засега оставям на заден план варианта с MOSFET-и. Няколко IGBT модула който съм си харесал :

CM1600HC-34H - http://www.mitsubishielectric-mesh.com/mesh/power/select%20table/datasheet/HVIGBT/1700v/cm1600hc-34h_e.pdf

CM1000HA-24H - http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/MitsubishiElectricCorporation/mXvszuw.pdf

1MBI800U4B-120 - http://www.fujisemiconductor.com/pdf/F0400153.pdf

Това са IGBT модули с вграден диод . Първия ми въпрос е каква е разликата между Soft Reverse Recovery Diode (CM1600HC-34H) и superfast recovery diode. (CM1000HA-24H ) . За supefast е ясно каква е идеята, но под "soft" какво се има на впредвид ?
Следващия въпрос ми е, защо в повечето примерни контролери слагат допълнително защитен диод паралелно на мотора ? Нали диода в IGBT модула върши същата работа ? Или бъркам ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Мар 05, 2009 17:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Насочи се към нещо по-просто: примерно да изработиш бутален ДВГ на домашен струг. Или аналогов цветен телевизор по собствена схема.
shri
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет Мар 05, 2009 17:29    Заглавие: Отговорете с цитат

Винаги когато става въпрос за индуктивен товар се слага защитен диод, не защото електрониката е слаба аза да обере ефекта на индукция и самоиндикция в началния момент на пускане и крайния на спиране на напрежението. Предполагам си инженер и си ги учил тези неща за хистерезиса при прав ток.
Имаш ли някаква схема реализирана с тези елементи да покажеш. Предполагам, че чрез тях от 12 или 24в правиш напрежението за двигателя.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RM
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Мар 05, 2009 18:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Виждал съм захранване до 1500А 48V (шкаф)
Реализирано беше от 15 блока от по 100A. Верваи ми големината му е колкото на автомобилчето ти
Професионално и много скъпо. От това следва че трябва да подходиш също толкова професионално към изработката на някакъв сигурен поне 500A регулатор , но това не е най голямата болешка.... Трябва ти много добро DC-DC с перфектно КПД ... никак не е за любителски условия. Съвет:
с 500А ще се справиш но 160V -това ще ти скъси дните. Има една зависимост между напрежение ток и цена, много кофти за твоя случай.
Върнете се в началото
stoi
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Мар 05, 2009 21:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Това е контролер Zilla 2000А при 300В с водно охлаждане. Голям е колкото кутия за обувки. http://www.cafeelectric.com/shop/index.php?main_page=index&cPath=1
Върнете се в началото
bobykafe
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Чет Мар 05, 2009 22:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
$4675.00

А това му е цената, нали?
Върнете се в началото
stoi
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Мар 06, 2009 8:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, това му е цената. Имам снимка как изглежда отвътре. 4-5 IGBT-a в паралел , редица кондензатори, процесор.
Върнете се в началото
nobodyshadow
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Сливен

МнениеПуснато на: Пет Мар 06, 2009 14:01    Заглавие: Отговорете с цитат

С този контролер който си показал можеш да управляваш двигателя но трябва да му подадеш на входа напрежението което е близко до работното на двигателя.В твоя случай около 168в.,как ще го постигнеш?-Ще свързваш последователно 13-14 12в.акумулаторни групи?Правил ли си някакви изчисления- колко акумулатора ще ти трябват,съответно какво разстояние ще можеш да изминеш,а и теглото?
LZ1STY
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Вто Мар 10, 2009 16:15    Заглавие: Мощен контролер за DC series motor Отговорете с цитат

Какъв двигател /киловата/ ще изполсваш. Има от 2,5 до 5KW които се предлагат работищи на 72-96V на акомулатори около 65-120Ач. Потърси в темите имаше тема за такъв контролер с полеваци от ел-кола заводско производство. С този ампераж може да подкараш локомотив.
Върнете се в началото
stoi
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Мар 11, 2009 0:01    Заглавие: Re: Мощен контролер за DC series motor Отговорете с цитат

LZ1STY, Мотора е 35 kw номинална при 168 V. IGBT е най-добрия избор.
Върнете се в началото
Потърси "Мощен контролер за DC series motor" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Мощен контролер за DC series motor" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети