Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Най-прост DC/DC конвертор, 5Vin/5Vout, 10A
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Фев 18, 2009 3:48    Заглавие: Най-прост DC/DC конвертор, 5Vin/5Vout, 10A Отговорете с цитат

Решил съм да си направя първото импулсно захранване през живота си Smile

Имам вход +5V DC с достатъчен ампераж. Искам да изкарам +5V DC на изхода, около 8-10А, с галванично развързване на входната и изходната страна (т.е. без никакви общи нули и маси)

Ще ми се да използвам някой стандартен switching контролер, без много екстри, с външен MOS транзистор.

Притеснява ме трансформатора. Мразя да навивам трафове, а да навиваш импулсен траф си е направо лудост.

Ако някой колега може да постне схема, която използва ЛЕСНО НАМИРАЕМ И НЕСКЪП импулсен траф (напр. някой на Kaschke от тези, дето са на склад в Комет), ще съм благодарен. И ще черпя Smile

Може и схемата да е за малко по-други стойности. Ще се опитам да си я преправя - нали все нещо трябва да науча! Smile Smile но не искам да правя траф, искам да си купя.

Ако десетте ампера на изхода се окажат проблем, мога да свържа няколко FET транзистора заедно. Охлаждането не е проблем. Честотата на работа - също (макар че предпочитам м/у 30КХз и 100КХз)

Защитата по ток не е задължителна, мога да си я осигуря. Плюс това захранваното у-во ще деяни дори с обикновен предпазител. Регулацията също не е много важна (е, все пак да не е тотално безобразие де!)

Помагайте моля!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Сря Фев 18, 2009 8:51    Заглавие: Отговорете с цитат

В Комет няма ли нещо готово?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
nobodyshadow
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Сливен

МнениеПуснато на: Сря Фев 18, 2009 13:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Доста странна идея.Дай малко повече информация.Искаш да захранваш две или повече неща които да са галванично разделени?
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Фев 18, 2009 15:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Гледах в Комет, но не мога да открия нищо с подходящ ампераж.

А и част от пиниза е, че искам да си го сглобя и оживя сам, по възможност и да си поиграя с преводното съотношение (напр. от схема, изчислена 'нормално' за 12/5, да го направя 5/5)

Един вид ТНТМ Smile

Не искам да захранвам две или повече неща, а имам едно 'нещо' което се захранва от ATX захранване в момента на 12 волта, и искам да му повиша захранващото напрежение. Замислил съм това да стане, като обърна +5В (от същото захранване) в други +5 волта (всъщност не точно 5, ама аз ще си ги настроя), галванично развързани от първите, и ги подпра последователно във веригата.

Обстоятелствата са такива, че НЕ позволяват пипане на самото ATX захранване, а пък второ / външно не ми се добавя.

В краен случай мога просто да направя инвертор от свободните 12 към тези 16-18 които са ми нужни, ама ТНТМ аспекта на това да обърна +5 и да ги 'добавя' е по-пинизчийски Smile

П.С. Сега се сетих кое 'истинско' устройство наподобява това, което искам да направя. Адаптор за лаптоп от автомобилен акумулатор (12-14 до 18-22 волта)! Значи, ако намеря базова схема на такова нещо, и си купя импулсното му трафче, ще имам добра изходна точка. Но това е само една възможност.

Последната промяна е направена от zmeios на Сря Фев 18, 2009 16:07; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
toltec
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Сря Фев 18, 2009 16:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Не искам да те отказвам , но за първи импулсен dc/dc тези параметри са доста амбициозни . Първо , за евтин и достъпен контролер работещ на 5 V не се сещам . Транзистора - и с един IRF540 ще стане . Трансформатора обаче ще ти скъса нервите . Задължително със т.н. вмъкнати намотки и вторична с няколко проводника .Има една хубава книга на Марти Браун - потърси я . Ще ти изпратя малко писаници на мейла .
Върнете се в началото
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Фев 18, 2009 18:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря, толтек Smile Ще очаквам ЛС или мейл.

Зная, че е амбициозен проекта Smile но аз не съм съвсем без опит, макар и това да ми е първият switching модул. Чета Switching Power Supply Design на Pressman, но ще погледна / потърся и това което ти ми препоръчваш.

Измерването, изчисляването и монтажа / платката няма да бъдат проблем (независимо от значителните пикови токове), мисля че имам сносен опит... Трансформатора съзнавам, че ще е основната драма. Затова и предварително написах, че нямам абсолютно никакво намерение да навивам, донавивам и прочее Smile а искам да взема фабричен юнит, и да настроя 'около' него силовият транзистор, диод, и обратната връзка.

Естествено, всичко ще просвиря предварително и на симулатор, но съзнавам напълно, че импулсните са повече 'вдъхновение и майсторлък', отколкото чиста теория. Затова и събирам вашите мнения Smile
Върнете се в началото
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Фев 20, 2009 3:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Още търся инфо!

Почти се отказах от идеята да го правя на 5 волта, заради споделените от колегите тук проблеми с ниското напрежение / огромни токове в трафа.

Остава варианта 12в вход / (около) 17в изход. Пак така, за 8 ампера средно работни, 10 пикова. Охлаждането няма да е проблем (такова е естеството на 'нещото', че има вентилатор около него Wink ). Изработката на свястна платка също, както и измерванията. Драмата остава в глава "импулсен трансформатор". Продължавам да упорствам с идеята си да ползвам фабрично навит такъв, а не да се пъна сам да вия.

Топология - отворен съм към всякакви идеи. Може и без галваническата изолация, която спрягах в началото - т.е. без трансформатор, само с товарна бобина в изхода.

Уж съм горе-долу подкован теоретично, но все пак искам да почна от готово работещо решение, върху което да провеждам моята си хирургия Smile а не като за пръв път да смятам от раз.
Върнете се в началото
grizzly
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Фев 20, 2009 3:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Правил съм нещо такова с голям феритен пръстен на който си навих намотка от многожичен кабел тип ПВА2. Няколко навивки, примерно 10 може и да стигнат. Кабел примерно 2.5мм2.

Като за ТНТМ може и да стане.
--------
Като се замислям не беше пръстен. Ползвах топфкерн сърцевина без макара в която натъпках навивките до запълване в двете половини и после ги захлупих. Laughing
Беше с Фи около 60мм външно и Ал400. По спомени.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Фев 20, 2009 3:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре, а ако хипотетично - за момент! - приемем, че съм склонен да овъртя един тороид...

Намотките няма да са много, ама ще трябва да са дебели. При тези токове, и при такава сърцевина (говорим за 40мм диаметър примерно!), какъв е шанса ми да го навия това нещо, без да смущава телевизорите в отсрещния блок, и да има топлинни загуби към 20 вата Very Happy Very Happy ?
Върнете се в началото
grizzly
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Фев 20, 2009 4:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами навърти и виж. Laughing
Нали е ТНТМ.
Затворения магнитопровод не трябва да излъчва. Преди 2 години си направих трансветер 10-12 на 14.4 В за преливане на ток между два акумулатора с 34063 и феритен пръстен 3А от КОМЕТ. Бачка.
Успех!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Потърси "Най-прост DC/DC конвертор, 5Vin/5Vout, 10A" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Най-прост DC/DC конвертор, 5Vin/5Vout, 10A" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети