Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Търси в цяла България :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Точкови заварки

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
мульо
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря Фев 23, 2005 23:37    Заглавие: Точкови заварки Отговорете с цитат

Някой има ли идея как могат да се правят точкови заварки в "домашни условия"?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
badr
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Фев 24, 2005 0:15    Заглавие: Отговорете с цитат

какво разбираш под домашни условия по принцип на електрожен се прави една намотка от цял лист медна ламарина (в смисъл една витка ) .
трябва да имаш ръкохватка с графитни електроди,която да е с водно охлаждане.така погледнато реално доста трудно е за домашни условия.
ако искаш потърси книгата най-доброто от в.направи си сам вътре има подобна схема с подробни инструкции за изработка
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Фев 24, 2005 10:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Преди години се опитвах с един трансформатор от "Рубин 714" и по 2 навивки на макара от шина 36 квадрата.Наистина най голям проблем са електродите,Имаше едни пощенски батерии Никополско производство колкото двулитрова бутилка кола,та техните графити до някъде вършеха работа.А ти трябва и електроника с която да регулираш времето на импулса в зависимост от материала.За малки ламаринки , за запояване на акумолатори например може да пробваш с кондензатор с голям капацитет 82000 микро фарада и различно напрежение на зареждане.
Върнете се в началото
Noel
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пловдив Skype - Noel1960

МнениеПуснато на: Чет Фев 24, 2005 10:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Истинската машина за точкова заварка е доста сложно нещо.Зависи какво искаш да заваряваш.
Самото заваряване минава през няколко етапа.

Предварително притискане / сила на притискане /
Предварително нагряване / време и сила на тока /
Същинско нагряване / време и сила на тока /+
Основно притискане / сила на притискане /
Остатъчно нагряване / време и сила на тока /
Време на притискане след прекратяване на заварката/ може да съм забравил някой но беше доста отдавна /

Всички те оказват влияние на качеството на заварката. Бяхме направили такава машина за ползване в службата .Електродите бяха медни и за предпочитане не с кръгла а с елипсовидна форма като се заварява така че усилието да е насочено към широката страна на елипсата.Най важно е да се определи натиска по време на заварката.Силния пробива материала а слабия прави некачествена спойка. Ако се използват графитни електроди то тогава напрежението трябва да е по високо , а и натиска не може да е силен заради крехкия на материал. Използвахме два дросела от улични лампи съединени така , че правят един общ магнитопровод.Какво е било сечението не помня. Важното е да постигнеш максимален ток а натиска сам ще си го определиш с каква сила да бъде.
Дано да съм помогнал с нещо
Very Happy
мульо
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Фев 26, 2005 2:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря ви, малко е трудно дасе опише цялата ситуация / в смисъл повече са намесени емоционални, а не чисто технически проблеми/, но с две Smile думи:
1. За мой близък роднина подмених елементите на акумулаторна батерия / Ni-Cd 6V-700mAh / за видеокамера; с новосъздадената батерия нито камерата нито зарядното не "захапаха". Направих малко по щателен преглед - два от елементите си дават напрежение, но при по сериозен товар "клякат". Елементите, които бях купил са с фабрично заварени пластинки. Не искам да описвам ситуацията в магазина когато се върнах, но "Брато тука всичко има", "Е, те някои от батериите идват с 0V напрежение", "То в момента няма с пластинки", "е к'во толкова", "как ди и замеря тока?" понапрегнаха нервната ми система, но в края на краищата се озовах с две акумулаторни батерии без изведени пластини в ръка. Естествено с малко по-експедитивни дейстивя с поялника им "прикапах" по една жичка от всяка страна, събрах батерията и сега си "бичи" по-добре от оригиналната /в същия обем се събраха не 700, а 1200 mAh елементи/.
Това е единият повод за питането, втория ще си премълча, да не стана за майатап.
Да си дойдем на темата: знам, че не е хубаво да се правят спойки по изводите на батерии, било то обикновени или акумулаторни / не че успешно не съм го прилагал/. :/, та реших да питам как става така, както трябва да е, и възможно ли е да се осъществи в по-"елементарни" условия
И на финала на двете думи искам да изкажа благодарност на шурея ми, че ми харизва камерата за ползване по разни планини и пущинаци, дано дълго да му служи батерията / и на мен съответно
Very Happy ?
Е сега замириса на наградите "Оскар"...
Върнете се в началото
Потърси "Точкови заварки" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Точкови заварки" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети