Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Въпроси относно LED
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
vvv09
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Яну 28, 2009 12:22    Заглавие: Въпроси относно LED Отговорете с цитат

Здравейте на всички които четат това.
Порових се в нета,за да потърся информация за светодиодите,т.к. трябва да направя определени експерименти и в един от сайтовете се твърдеше,че обикновен светодиод може да излъчи светлинен импулс с продължителност няколко наносекунди.За тази цел ми трябва импулсно захранване с чиято помощ да подам на светодиода правоъгълен импулс с продължителност по-малко от 15 наносекунди.
Преди известно време бях намерил съвсем упростена схема на генератор на правоъгълни импулси с кварцов резонатор,няколко керамични кондензатора и няколко резистора,но съм изгубил схемата някъде и сега не мога да я намеря Confused
Някой може ли да ми предостави толкова упростена схема,като горепосочената?
Ако на диода се подаде единичен правоъгълен импулс с продължителност примерно 15 ns и той изсвети и веднага след това изгасне,това ще означава,че той може да реагира на толкова кратки импулси.Предполагам кондензаторите трябва да са керамични,за да се постигне възможно най-голямо бързодействие.
Моля всеки който може да ми помогне с някъква информация да пише.
Благодаря предварително.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
eler
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Сря Яну 28, 2009 13:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Каква е целта на занятието? Толкова кратък импулс надали може да се види.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vvv09
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Яну 28, 2009 14:34    Заглавие: Отговорете с цитат

Изсветването може да се наблюдава.Наблюдавал съм толкова кратки светлинни импулси от други източници (лазери).
Моля ако някой разполага със схема на генератор на правоъгълни импулси с кварцов резонатор да постне схемата.
Все пак искам да пробвам какъв ще е резултата.
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Яну 28, 2009 14:37    Заглавие: Отговорете с цитат

vvv09 написа:
Изсветването може да се наблюдава.Наблюдавал съм толкова кратки светлинни импулси от други източници (лазери).
....

Shocked
Връзката време - честота знаеш ли я?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vvv09
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Яну 28, 2009 14:39    Заглавие: Отговорете с цитат

Целта е да използвам светодиод във физичен експеримент,в който да се генерира светлинен импулс от порядъка на наносекунди.Знам,че е възможно защото се ползва напрактика,но немога да намеря схема и затова писах в този форум с надеждата по компетентни от мен да ми помогнат.

Цитат:
Връзката време - честота знаеш ли я?

В смисъл?

Лично аз съм си правил азотен лазер.Азотният лазер излъчва само в инпулсен режим.Така,че импулси с продължителност 9 наносекунди са нещо обичайно за наблюдение и то с просто око.
Върнете се в началото
Vaklin
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Яну 28, 2009 15:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Импулсна поредица може да се наблюдава. Единичен импулс също може, но трябва да е с много голям интензитет и реално виждаш послесветенето в собственото ти око. Импулсът отдавна е отминал. За светодиод всичко може. Въпросът е да прекараш необходимия ток през него. С обикновен генератор си правиш импулсната поредица. Ако ти трябва еднократен импулс ползваш чакащ мултивибратор. Де да знам има ли до такива честоти, но би следвало да има. Ако няма готов чип, може да се направи. Проблемът идва от това, че трябва да "напомпаш" полупроводника и да не го овъглиш. Тук вече се опира до скорост на насищане и рекомбиниране и т.н. По принцип, класическите светодиоди във видимия спектър не са правени за такива неща, но експериментът ще е интересен. Иначе, продават си лазери с външен вид на светодиоди, където гарантирано ще стане.

Забравих ... остави светодиода .. генерирай тлеещ разряд с време колкото ти трябва. На свтодиода излючването не е нито монохроматично, а още по малко с някакви други ценни параметри за да си заслужава.
vvv09
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Яну 28, 2009 16:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
...реално виждаш послесветенето в собственото ти око.Импулсът отдавна е отминал.

Това е ясно.Но все пак се получава реална представа дали има импулс или не.Първо трябва да се подаде един единствен кратък импулс с цел да се разбере дали изобщо светодиода ще отреагира.Ако диода реагира на един импулс ще реагира на повече от един.
Целта е да постигна резултат със светодиод,а не със полупроводников лазер.

Цитат:
На свтодиода излючването не е нито монохроматично, а още по малко с някакви други ценни параметри за да си заслужава.

Излъчването на лазера попринцип също не е монохроматично,защото излъченото лъчение реално не е с една единствена точно определена честота,а тясна честотна ивица в която има една основна централна честота със значителна интензивност.Светодиод излъчващ червен цвят светлина обхваща честотна ивица примерно около 50 нанометра,докато при един лазер излъчващ червена светлина честотната ивица ще е примерно 5 нанометра.Извода,е че светодиода излъчва по-малко монохроматична светлина от лазера.
Предимство на светодиода е ниската му цена и голямата му ефективност.Ако прецакам един LED лесно ще го заменя с друг.
Моля дайте някакви схеми и формули за изчисление към тях и то по възможност с кварцов кристал.Доколкото знам генератор на правоъгълни импулси с кварцов резонатор има най-добри и стабилни параметри,а и схемите в този случай са по-лесни за изпълнение.
Целта е за възможно най-кратко време да се предаде възможно най-много енергия на всетодиода,при това правоъгълния импулс трябва да има бързо нарастващ преден фронт и бързо намалящ заден фрот,т.е. да се приближава до идеалния случай.
Върнете се в началото
Vaklin
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Яну 28, 2009 17:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Проблемът не е в генератора, а в ключа и "помпата". Генератори колкото искаш.
vvv09
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Яну 28, 2009 17:14    Заглавие: Отговорете с цитат

Значи идеята ми е следната:
Трябва ми генератор на правоъгълни импулси (ключа).Предполагам сигнала на исхода ще е слаб,затова този сигнал трябва да бъде подаден на друг елемент (кранчето за по големия захранващ ток),който да бъде управляван от този сигнал.При отпушването на този елемнт да се пропуска по-голям ток с продължителност равна или близка до тази на импулса от генератора,който импулс в последствие да се подаде на диода.
Естествено нямам идея какъв трябва да е този елемент който да пропуска по-големия ток.
Ако някой има идея нека я сподели.Предполагам този принцип се използва реално някаде с някаква цел.
Върнете се в началото
Vaklin
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Яну 28, 2009 17:25    Заглавие: Отговорете с цитат

А сега обясни каква е твоята цел и може на някой да му стане интересно. Иначе, да, принципът с ключов елемент се използва изключително масово. Ама ключове всякакви. Да се бори човек има смисъл само ако има смисъл. До тук смисъл не се вижда.

И не се први така... За бързо управление се ползва идеята за много кратък импулс който "отпушва" елемента, като ограничението е само по термичната му устойчивост и последващ "удържащ" импулс, който осигурява необходимата продължителност.

Пак казвам ... ползвай свещ от бензинов автомобил ... къде по лесно ще ти е.

А и друго важно нещо. Ще си изпогориш очите с тези експерименти. За да видиш такъв импулс енергията му трябва да е значителна. Ти не усещаш доколко е голяма, защото окото по никакъв начин не акомодира. Биеш директно върху "колбичките". С една дума, гориш ги. Това което виждаш, не е светлината е електрически импулс отговарящ на болката.

По добре с радиация тогава ... Smile
Потърси "Въпроси относно LED" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Въпроси относно LED" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 1 от 6

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети