Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Проблем с радио апаратура
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
lateka
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Яну 14, 2009 13:25    Заглавие: Проблем с радио апаратура Отговорете с цитат

Здравейте,не знам къде точно трябва да си задам въпроса и се надявам да съм улучил мястото.Така проблема ми е следния: Купих си аз, Rc хеликоптер(втора ръка) но,не мога да го накарам да тръгне.Когато подам команда от предавателя, приемника не реагира.Което ме кара да мисля че има някакъв проблем с предавателя.Става въпрос за 4ch апаратура на 40 mhz.Бих искам да ми дадете някакъв съвет как да проверя от къде е проблема и да го отремонтирам(евентоално).Ходих в няколко сервиза но, све ми отказват да се заемат с извинението че имали много работа(абе хора кажете че не ви се занимава с нещо толкова дребно)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
AA
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: ВеликоТърново

МнениеПуснато на: Сря Яну 14, 2009 19:34    Заглавие: Отговорете с цитат

Отказа идва по-скоро от специфицността на апаратурата. Може би някой радиолюбител ще свърши работата. А ако мислите че отремонтирането е дребна работа май трудно ще се оправите сам и с евентуални съвети - проблема може и да е дребен но може и да не е. Можете ли примерно да проверите дали излъчва предавателя и дали е на правилната честота - имате ли подходящата апаратура и познания? Като цяло информацията която давате за проблема и за това какво можете да направите в рамките на познанията си е оскъдна.Не пишете и от къде сте.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Пулевски
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Сря Яну 14, 2009 19:49    Заглавие: Отговорете с цитат

Не пишеш модела на апаратурата, но в общи линии:
Приемникът и предавателят трябва да имат гнездо, в което трябва да бъде забоден кварцов резонатор с определена честота.
Провери първо това. Трябва да са еднакви. Ако единия го няма - не става...
Тези гнезда обикновено са лесно достъпни, защото на състезание кварцовете често се сменят, за да не си пречат състезателите...
А от това, че подаваш команда от предавателя не е ясно дали той е неизправен или приемника...
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна, България

МнениеПуснато на: Сря Яну 14, 2009 20:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз пък съм на мнение че кварца на приемника в повечето случай е примерно 40МХз - 10,7 или 455КХз т.е. ако на приемника е 40МХз то на предавателя е с 10,7МХз или 455КХз по висока!

Последната промяна е направена от DJ69VN на Сря Яну 14, 2009 20:53; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vetre
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Сря Яну 14, 2009 20:36    Заглавие: Отговорете с цитат

ако сложиш един стрелкови уред на антената на предавателя и другата сонда в ръката ти и си на променливо напрежение ми се върти в главата че може да се провери дали има излъчване.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна, България

МнениеПуснато на: Сря Яну 14, 2009 20:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Да това със стрелковия уред става!Но не със всички модели.. Също можеш да направиш елементарен детектор като сложиш последователно 100pF кондензатор и диод, а от другата страна на диода е изхода и има кондензатор 10nF към маса.И там може с цифров уред да се измери!
lateka
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Яну 21, 2009 18:31    Заглавие: Апаратура Отговорете с цитат

Здравейте,благодаря за отговорите.Искам да кажа че познанията ми по въпроса са доста малки и са по скоро теоретични отколкото практични.По въпроса каква е марката на апаратурата:ами просто няма такава,тя си е от RC хеликоптер.Въпросният хеликоптер си купих от един форум и не знам дали аз съм направил нещо или така я получих.Исках да пробвам това с стрекловия уред ,но нямам такъв,моят е електронен.Има голяма вероятност аз да съм я повредил понеже се опитвах да си правя един кабел за симулатор.Кварцовете са си на местата,но все пак това не е гаранция че работят.От това което знам за електрониката(с която се занимавах като по-малък) имам предположения че може да е краен транзистор.Възможно ли е да съм изгорил нещо друго докато съм се опитвал да свържа кабела на симулатора,като съм дал на късо кабелите който отиват в куплонга(който е S-video).Ако трябва ще кача снимки за да стане ясно каква е тояно апаратурата.Аз съм от Стара Загора,ако имате представа кой може да ми помогне моля пишете.Това е от мен.Поздрави!!!
Върнете се в началото
Vaklin
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Яну 21, 2009 19:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Така, както си го написал е мноо мрътва рабо'ата. И да се дават съвети, ще е на час по лъжичка. Два варианта:
1. Намираш радиоклуба в Стара Загора. Ако още го има де, щото във Враца, Дачо стана виден политик и съответно работата умря. Там може и някой да ти обърне внимание, ама трябва да е сериозен навитак. За сервизите. Това съм го казвал милион пъти само тук. Бачкат за кинти. За да се оправи хеликоптера, трябва да му се свали поне част от схемата, да се анализира, да се поизмери това-онова, да се пробва, да не стане ... А на мангафасите кой ще чисти хлебарките от телевизорите, докато си играят с хеликоптера ти.
2. Кажи за какви пари си го купил. Ако цената е символична, мога да го купя от теб и да си уплътня някоя и друга минута. После, ако не ме накефи такава играчка, мога да си ти го продам обратно. Вариант да го взема за ремонт не се предлага, защото може и така да си оглъзне. Мразя да поемам ангажименти в такива случаи.

Предлагам да го купя и по още една много важна причина. От поне две седмици ме чопли въпроса. Защо като хеликоптера излита и е само с една перка отгоре, не се завърта? Ако е с две е ясно, ама с една. Едва ли опашната перка оправя работата. Явно горната и задната си променят ъгъла по някакъв алгоритъм. Е това искам да си изясня.
pamporov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Яну 21, 2009 20:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Точно опашната "оправя работата". На нея не се мени ъгъла на лопатките а само оборотите. Така е при "истинските" хеликоптери, за моделните не знам, но не вярвам да е по-различно.
Върнете се в началото
Vaklin
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Яну 21, 2009 20:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Е да, ама това са го правили по някакъв механичен начин при първите. Т.е., имало е някакъв вид механична стабилизация на полета, зависеща от ъгъла на лопатките на горната перка. Отделно, че не се предполага да имаш отделен двигател за опашната, което значи хидромотори. На едно място ме подбъзикнаха, защо още не съм си направил хеликоптер и аз взех, че се замислих над тоя пропуск в житието и съзнанието ми.
Потърси "Проблем с радио апаратура" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Проблем с радио апаратура" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети