Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
pic 16f84a
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
hunterS
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Яну 13, 2009 20:58    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами аз с контролера ще командвам драйвер L293В който ще командва два електродвигатела.Няма да има светодиоди.И 0 към портовете ще се подава от инфрачервен фототранзистор при осветяването му.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Яну 13, 2009 21:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Не е проблем. Светодиодите се ползват само като стандартни индикатори за симулациите. Доколкото виждам коментарите в самата програма, точно това, което се наблюдава си искал.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
hunterS
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Яну 18, 2009 16:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Някой може ли да ми каже защо при запис на програма в контролера след завършване на процеса ми дава verifi failed an adres 0000h, софтуера е ic-prog на XP съм с мини програматора на хоби кит за pic настройките са както ги дават в саита и в книгата на Млад конструктор pic част1 имам и преходник 9 пин към 25 пин пробвах няколко контролера 16ф84 а и резултата си е един и същ Confused
Върнете се в началото
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Яну 18, 2009 16:11    Заглавие: Отговорете с цитат

hunterS написа:
защо при запис на програма в контролера след завършване на процеса ми дава verifi failed an adres 0000h

Програматора не ти работи. Или поне не работи с този PIC (повечето по-евтини програматори работят само с някои от моделите чипове)

Това не значи задължително че е повреден - може да имаш кабелни проблеми и т.н.

Има около 100 възможни причини да не работи Sad
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
hunterS
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Яну 18, 2009 16:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Ми в листата с контролери пише че подържа този пик а и в кабел няма да е защото от офис1 си купих преходника без кабел е и по спецификацията 9 към 25 пин го мерих пин по пин и е здрав а програматора от как съм го взел сефте го включвам да е фабричен дефект ме съмнява тои има 2 елемента на кръс дето се казва незнам какво става.
Върнете се в началото
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Яну 18, 2009 17:05    Заглавие: Отговорете с цитат

hunterS написа:
тои има 2 елемента на кръс

Ясно!

Към лаптоп ли го включваш?

Какви напрежения измерваш с мултицета на Vpp и Vcc пиновете на ПИК-а, когато се опитва да програмира тоя 'програматор' Twisted Evil ?
Върнете се в началото
hunterS
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Яну 18, 2009 17:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Ам на лаптопа ми имам само лпт25 пина и за това го слагам на стационарниа не сам мерил напрейение но ще измеря някъде четах за че някой компове не давали достатачно напрежение и трябвало настрой ката на I/O Delay на ic-prog да е на макс да го направя ли.
Върнете се в началото
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Яну 18, 2009 17:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако няма напрежение, няма и да има, независимо какви настройки направиш. Ще трябва да добавиш адапторче за 12В DC външно, и да пипнеш малко програматора да взема отвън програмиращото напрежение.

Накратко казано, програматорите без собствено захранване са пълни боклуци.

Ако се чувстваш авантюристично настроен, може да си извадиш +12 волта от кутията на десктопа с подходящ кабел (свързва се към свободен захранващ куплунг от захранването, от тези 4-пиновите молекси дето захранват хардовете и оптичните у-ва). Аз така бях направил, преди да си взема 'сериозен' програматор. Работи добре, ама внимавай с жиците, че лесно гори захранването, а през него и дъното.
Върнете се в началото
hunterS
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Яну 18, 2009 17:33    Заглавие: Отговорете с цитат

За това нямапроблем само ми кажи какво трябва да е напрежението без външен източник и дали тока от захранващия блок на компа няма да е много висок програматора е този ако имаш време би ли му хвърлил един поглед http://www.hobbykit.dir.bg/hobbyb/h1540.html да не стане грешка и да изпържа нещо.Получавам 5.20в между Vss и Vdd нормално ли е.
Върнете се в началото
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Яну 18, 2009 17:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Захранващото ти напрежение е нормално. По-голям проблем обикновено е програмиращото такова.

То е леко различно (по номинал) между различните ПИК-ове, трябва да си провериш в дейташийта. Обичайната "най-добра" стойност е 13 волта. Аз с успех ползвах 12 (даже по-скоро около 11.8 ) с различни програматори.

Това се подава за кратко на MCLR пина на ПИК-а. Провери го с мултицет.

За програматора не мога да помогна, ще трябва да откриеш откъде си 'прави' 13-те волта (в серийните програматори за целта се ползва един глупав, и зле работещ, пиниз с нивата на RS232 интерфейса), и да добавиш транзистор и 1-2 резистора, като оставиш сигнала (нормално подаван директно на Vpp) да клати базата на транзистора (през резистор, естествено), а транзистора да комутира 'истинско' Vpp - вкарано отвън през жица! - към чипа.

Но според мен, с тоя програматор ще видиш зор. Нищо не е буферирано по него (като го гледам), и си оставен на милостта на нивата на сигналите от RS232 порта ти. Които пък са като времето над Лондон - ту такива, ту онакива Sad
Върнете се в началото
Потърси "pic 16f84a" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "pic 16f84a" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 4 от 5

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети