Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Крушки от светодиоди
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Simeon_Lazarov
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Дек 12, 2008 1:07    Заглавие: Крушки от светодиоди Отговорете с цитат

Здравейте. Искам да си направя от обикновените крушки светодиодни такива за мигачи, стопове и габарити поради това че много ми харесва как светват изведнъж, не като обикновените с леко закъснение, и също така занижената консумация. За целта планирам да преработя няколко стари изгорели крушки.
Интересува ме :
1. Знаете ли колко количество светлина отделят обикновените крушки 12V 21W и 12V 5W, за да си направя сметка колко диода да ползвам?
2. И също така може ли обяснение как да сметна какви съпротивления ще са необходими ?
3. При светене диодите отделят ли значително количество топлина ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна, България

МнениеПуснато на: Пет Дек 12, 2008 1:32    Заглавие: Re: Крушки от светодиоди Отговорете с цитат

Защо не разгледаш по-магазините са толкова евтини, че не си струва губенето на време..
Simeon_Lazarov
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Дек 12, 2008 1:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Къде има аз търсех но не намерих? Пък и съм патил от такива китайски боклуци, друго си е да си ги направя сам от сравнително качествени части. Пък и свободно време имам достатъчно Smile
Върнете се в началото
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна, България

МнениеПуснато на: Пет Дек 12, 2008 2:52    Заглавие: Отговорете с цитат

По-магазините за авточасти има поне във Варна!Аз една 19ка е направих като коледна елха ама ченгетата много се заяждат.
mitaka_1
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Хасково

МнениеПуснато на: Пет Дек 12, 2008 9:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето тук имат доста модели, не са много евтини доставката е безплатна.
http://www.dealextreme.com/products.dx/category.702
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Simeon_Lazarov
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Дек 12, 2008 12:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Манете ги тия готови особено в деалекстрийм дето трябва да ги чакам половин година я дойдат я не Laughing Искам сам да си направя. Кажете как се смятат съпротивленията за да не ми горят, аз останалото съм измислил да стане без цигании даже снимки ще постна накрая ако ви е интересно
Върнете се в началото
bobykafe
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пет Дек 12, 2008 12:55    Заглавие: Отговорете с цитат

поразгледай тук
Върнете се в началото
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Дек 12, 2008 13:58    Заглавие: Отговорете с цитат

Защо не кажеш най напред откъде си ,та да знаем къде да те насочиме ?
Върнете се в началото
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Дек 12, 2008 14:16    Заглавие: Re: Крушки от светодиоди Отговорете с цитат

Simeon_Lazarov написа:

1. Знаете ли колко количество светлина отделят обикновените крушки 12V 21W и 12V 5W, за да си направя сметка колко диода да ползвам?

Не е толкова просто. Най-общо количеството светлина се измерва (по-скоро сравнява) в кандели и лумени. Прочети в Уикипедия за двете. Проблема тук е, че няма такова нещо като 'количество светлина' по принцип, а има например 'количество светлина на 10 метра разстояние от източника, при ъгъл на гледане 15 градуса, еди какви си климатични условия, и еди как си колимирана светлина'

Единствения любителски вариант да направиш тези 'изчисления' Smile Smile е да вземеш стойностите готови от някой вече направен стоп, който 'свети добре' Wink

Simeon_Lazarov написа:
2. И също така може ли обяснение как да сметна какви съпротивления ще са необходими ?

Сметката е проста, ама другите фактори са неясни. Иначе: Захранващо напрежение примерно 12 волта; пад на диода в права посока - 1.8 волта; ако слагаш по три последователно, това оставя 12 - 5.4 = 6.6 за гасене; ток - зависи изцяло от модела диоди! - да кажем 0.5 ампера (за едноватови диоди) - съпротивлението трябва да бъде 6.6 / 0.5 = 13.2 ома приблизително (ще трябва да поекспериментираш все пак)

Simeon_Lazarov написа:
3. При светене диодите отделят ли значително количество топлина ?

Зависи от диодите Wink Обикновените лампички - не, но от тях трябва да сложиш трийсетина, за да стане нещо. Едноватовите и нагоре - ДА, ОТДЕЛЯТ. Моят съвет е да ползваш такива, но абсолютно задължително да ги ползваш със ТЕХНИЯ си радиатор (всеки производител на такива диоди продава и радиаторчета към тях; то и понятието 'радиатор' е малко сбъркано, понеже 'нещото' изглежда повече като платка-цокъл, отколкото като баш радиатор)
Върнете се в началото
Simeon_Lazarov
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Дек 12, 2008 15:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря много, ще взема първо диодите, ще кажа параметрите и тогава ще сметнем съпротивленията

ELP, от софия съм ако някъде има нещо качествено няма да се занимавам да сделам
Върнете се в началото
Потърси "Крушки от светодиоди" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Крушки от светодиоди" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети