Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Коледно за светодиодите.

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
b2bb
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Дек 05, 2008 19:59    Заглавие: Коледно за светодиодите. Отговорете с цитат

Здравейте, въпроса отново е за светодиодите. Very Happy
Искам да си навържа различни светодиоди,за заместване на коледните лапмички.Захранването да е директно от мрежата 220В ,без трансформатори.
Светодиодите ще са различни цветове и ще мигат.
Та Въпроса как да ги навържа? Question
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
гошо
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Пет Дек 05, 2008 21:22    Заглавие: Отговорете с цитат

Купи си готов комплект за 3-5 лева и си свиркай Smile Остай таз работа с диодите!Аз мога да ти предложа вариант с диодите ама е сума пари кто изпълнение Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Дек 06, 2008 3:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Това, дето искаш да го направиш, става много трудно без трансформатор.

И да имаш трансформатор, проблема при лампичките е жицата - как да свържеш всички светлинни източници. На практика ще трябва две жици да 'носят' едно и също захранващо напрежение - примерно 5 волта - а към всеки светодиод да има балансиращ резистор, иначе ще горят (или в най-добрия случай ще светят неравномерно).

Ако все пак си се навил да го правиш така, намери си отнякъде адапторче което изкарва 5 волта (или 6, 7, до към 9), на 1 ампер прав ток, и навържи споменатите резистори и светодиоди (стойността на резистора се изчислява така, че при конкретното захранващо напрежение - примерно 5в - да ограничават тока към всеки свд до към 20 ма). Ама пак няма как да е без трансформатор - независимо дали адаптора е импулсно или 'класическо' захранване, трансформатора е в него.

Най-големия проблем може да се окаже ампеража - примерно за 100 'нормални' светодиодчета (не мощни!) ще ти трябва 2 ампера на 5 волта, а повечето малки адаптори не могат да изкарат толкова. Естествено има и такива дето могат, ама цената ще ти се види неподходяща. Отделно от това, резисторите ще 'свалят' няколко волта всеки и ще греят леко - това не е голям проблем по принцип, ама върху елхата ще предизвика изсъхване на дръвчето Sad

П.С. Сега видях че искаш и да мигат. Това дето съм написал важи само за постоянно светене, или ако ги направиш (примерно с 555 + драйверен транзистор) да мигат всички еднакво. Ако искаш да мигат различно, както фабричните лампички, работата става дебела и крайно връткава.
Върнете се в началото
bobykafe
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Съб Дек 06, 2008 9:37    Заглавие: Отговорете с цитат

zmeios - може да са няколко последователно с един баластен резистор и един мигащ светодиод последователно- така ще мигат всичките!
Върнете се в началото
b2bb
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Дек 08, 2008 11:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Сега изнамерих едно зарядно за Видеокамера JVC с следните параметри 11В и 1А.Така че с това ако измислете нещо ще съм благодарен.Иначе за кабели мисля да ползвам усуканите кабели от мрежов UTP кабел.
Върнете се в началото
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Дек 08, 2008 15:52    Заглавие: Отговорете с цитат

b2bb написа:
с следните параметри 11В и 1А

Височко е това напрежение. Ще стане и с него, но ще има излишно греене на резисторите.

Дай параметри на светодиодите, които си избрал -- най-вече Vf (пад на напрежение в права посока), за да ти кажем какви резистори да сложиш.
Върнете се в началото
b2bb
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Дек 08, 2008 21:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Диодите още нямам.Ще ги купувам от Комет.Цветове каквито имат ще вземам.Лошото е че като са различни цветове как ще се изчисляват. Crying or Very sad
Върнете се в началото
Tihich
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Чет Дек 11, 2008 20:46    Заглавие: Ако си.. Отговорете с цитат

..от Пловдив - обади ми се, за да ти подаря един такъв коледен комплект. Не е с диоди, но е със захранване и кабели. В кутията си е.
Върнете се в началото
bobykafe
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Стара Загора

[download attachment]
МнениеПуснато на: Чет Дек 11, 2008 22:17    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето ти една примерна схема. Съпротивленията се смятат да гасят остатъчното напрежение след диодите- в примера съм направил две вериги с диоди 1,5 Волта и две вериги с диоди 2 Волта. Само не знам мигащия дали ще издържи на 12 волта...
Върнете се в началото
Потърси "Коледно за светодиодите." в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Коледно за светодиодите." в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети