Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Безжична времеизмервавтелна техника - Как?
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
i_kotev
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Ное 09, 2008 21:04    Заглавие: Безжична времеизмервавтелна техника - Как? Отговорете с цитат

Здравейте,

Радвам се че в интернет намерих подобен форум в който мисля че ще можете да ми помогнете в реализацията на една прясно хрумнала ми идея.

Идеята е такава: С няколко приятели последните години си организираме картинг състезания на напълно аматьорско ниво ... да ама пистите по които ходим - предимно НЕ разполагат с времеизмервателна апаратура, затова преди няколко дни, чудейки се за някаква готина идея ми се наби в главата да направя някакво проучване в тази посока и да разбера дали е възможно да си направя такава времеизмервателна система ...

Като предусловия за реализацията е някаква излъчваща сигнали част /ала сървър/ със съответната антена и множество малки автономни устройства които пращат информация към сървъра ....

Такаа, сега идва всъщност въпроса ми - какъв безжичен протокол мога да използвам за реализирането на тази идея ?

В момента чета за RFID ... което обаче не виждам дали може да показва на какво разстояние се намира от сървъра (метри).
Бих искал ако е възможно да ми подскажете за подходяща технология/протокол по който мога да реализирам идеята си ... ?

Възможностите които трябва да притежава:
1 - Да може да изпраща променлива информация - в моя случай - времеви характеристики + идентификационен номер за конкретното устройство
2 - Да може да дава статистика за отдалечеността на малките устройства от сървъра (с точност до 1-2 метра да речем)
3 - Всички малки устройства заедно със сървъра да могат да оперират в радиус около 500м ?

Предварително благодаря!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
After_Dark
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Нед Ное 09, 2008 22:11    Заглавие: Отговорете с цитат

http://www.orderbg.com/index.php?main_page=product_info&products_id=2717 не е нужно да откривате топлата вода Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
i_kotev
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Ное 09, 2008 22:23    Заглавие: Отговорете с цитат

... с GPS получаваната информация ще бъде с много голяма грешка (според мен), отделно че това ще означава че всеки от нас ще трябва да се бръкне за 80лв приемник + мин. устройство (вероятно телефон) записващ непрекъснато информацията на GPS-a, а в последствие синхронизацията на подобна информация от 10 различни телефона с 10 приемника даващи различни отклонения (които са поне 10 - 15 метра) ще направи информацията безполезна.

В момента продължавам търсенето и приемам идеи (различни от IR) за измерване на разстояния ... (тъй като при ИЧ ще трябва да има пряка видимост между излъчващото и приемащото устройство (бъркам ли?) - нещо което ми се иска да избегна)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
grizzly
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Ное 09, 2008 22:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Нали се сещаш че БЕЗ пари няма да стане.
RFID го забрави. За нищо не става. Там максимума е 2 метра.

Устройството което търсиш се нарича РАДИОЛОКАТОР. От тези които казват къде са самолетите. Обаче не те устройва. Дава разстояние до антената а не между обектите.

Може да заложиш на GPS (съвременните дават грешка под 1-2 метра и са лимитирани до 250км/ч до колкото знам).

А съм сигурен че е по-лесно да засичаш само времето на старт/финал както правят всички.
Върнете се в началото
i_kotev
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Ное 09, 2008 23:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Ясно е че без пари няма да стане, но и целта е нещо доста аматьорско така че подобна инвестиция не е оправдана ...

С радиолокатор-а ми се струва че ще се получи това което целя, сега ще се поразровя за повече информация. Всъщност идеята ми беше точно такава - устройствата да изпращат информация до антената и реално ме интересува разстоянието между статичната антена и многото устройства по пистата.

За GPS-а няма как да ти дава информация с точност от 1-2м най-малкото заради нарочното отклонение което залага спътника за да не може да се ползва свободно за терористични цели ...

Момента със старт финал е ясен, но той не ми е интересен ... отделно че ще трябва да се разправяме всеки път със собствениците на съответната писта как 10 мин ще слагаме датчик на старт финала и ... абе този вариант е ясно как се прави и не ми е интересен.
Върнете се в началото
grizzly
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Ное 09, 2008 23:24    Заглавие: Отговорете с цитат

До колкото съм запознат ГПС не дава отклонения. Въвеждат се по време на война.

А това което ти е интересно няма да стане. Освен ако не задигнеш стария локатор на летище София. Или не си направиш десетина прецизни часовници в колите които да изпращат точно време до кулата. И хардуер който може да мери наносекундни закъснения.

Умряла работа. Особено безплатно. Laughing
Върнете се в началото
i_kotev
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Ное 10, 2008 0:15    Заглавие: Отговорете с цитат

grizzly написа:

А това което ти е интересно няма да стане. Освен ако не задигнеш стария локатор на летище София.
Умряла работа. Особено безплатно. Laughing

Имаш право ... все пак ще продължа още 2-3 дни с търсенето, все пак си мисля, че това би трябвало да може да се реализира на приемлива цена за любителски цели ... но може и да не съм прав ...

В крайна сметка може да потърся и в IR частта, с един датчик на старт-финалната права, но дано има по готино решение.
Върнете се в началото
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Ное 10, 2008 15:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Инфрачервени излъчватели на количките и _няколко_ датчика на финалната права. Има ИС за дистанционни управления - приемници и предаватели - които значително ще ти улеснят живота, и същевременно ще ти позволят да засичаш не само времето за пресичане на финала, но и коя количка го е пресякла (като настроиш различно предавателите във всеки карт)

Със радиолокатор няма да стане. Радар се прави по-трудно, отколкото цветен телевизор с дискретни елементи Evil or Very Mad Evil or Very Mad

За GPS не се чувствам достатъчно компетентен да коментирам, но все пак мисля че времевия лаг при измерване, който дава, ще обезмисли резултатите - това съвсем отделно от координатната точност, добра или лоша.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
After_Dark
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Пон Ное 10, 2008 19:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето как го правят хората.
Колкото до "времевия лаг" ... говорим си на нано или микросекунди неточност в часовника, дето е качен на сателита или за друго ? Rolling Eyes
Върнете се в началото
i_kotev
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Ное 10, 2008 19:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за идеите Smile

От снощи обмислям идеята с IR предаватели тъй като това би се доближило максимално до цена*/качество ...

After_Dark ... това което си предложил определено би свършило работа ... ама чесно казано се съмнявам че и професионалните рали пилоти у нас могат да си го позволят Smile

Само едно въпросче имам, какво е мнението ви за ултразвуков излъчвател и приемник ... - при сонарите май ще бъде проблем ако примерно си сложиш предавателя в джоба - хем ще бъде вредно хем има проблеми с пряката видимост ?
Върнете се в началото
Потърси "Безжична времеизмервавтелна техника - Как?" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Безжична времеизмервавтелна техника - Как?" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети