Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Печатна платка с фулмастер?
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
LZ10
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Окт 14, 2008 21:41    Заглавие: Печатна платка с фулмастер? Отговорете с цитат

Някой чертал ли е печатна платка с фулмастер? Ако имате положителен опит, моля да дадете информация за вида ( марката ) на фулмастера! Опитах с фулмастер за писане върху CD - марка Фабер-Кастел, но не се получава - киселината разяжда и под чертаното...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Niakoi
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Каръктаун

МнениеПуснато на: Вто Окт 14, 2008 21:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Когато платката е начертана с фулмастер, се ползва железен трихлорид, а не киселина. Платка през живота си съм чертал с фулмастер може би 2 пъти, ама не станаха хубави. Предпочитам да ги давам на платкаджийница - техните фулмастери са по-хубави. Very Happy
jivkojj
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Окт 15, 2008 0:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз съм правил така платки, но не ми харесва как се получава. Някакъв перманентен меркер, но не обърнах внимание. Самите писти стават на дупки и се налагаше да ги правя дебели. Ползвах асфалт-лак, по-добре е и даже много да се олееш с ецването не се скапва всичко - текстолита омеква, дирите соят.
Иначе нямах железен трихлорид и си правех разтвора от солна киселина (гасена) + перхидрол + вода.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Окт 15, 2008 0:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Точно със Faber Castel перманентен маркер. Става идеално. Аз имам три размера - тъничък, среден и един много дебел за запълване на зони (напр. масата Smile )

Използваш железен трихлорид. Най-добре е да е предварително разреден в точно съотношение, продават в електронинвест по лев и нещо (ако помня добре). Зарежи киселината, ще се убиеш някой път с нея.

Препоръчвам следните трикове:

1) Температура: малко (МАЛКО!) загряваш FeCl3-то и тогава топваш платката вътре. Не бива да е над 50 гр. защото ще разяжда маркера. Обаче ако е примерно 40 (на око...) работи много по-добре, отколкото на стайна температура, а и ецването става за 15 минути.

2) Вибрации: повечето хора си мислят, че оставяш платката в разтвора и се връщаш след няколко часа. Това според мен е много грешно. Трябва да разклащаш постоянно разтвора, да се образуват вълнички.

3) Момент на изваждане: малко преди да стане готово, трябва платката да изглежда готова, но тук-таме по немаскираните области трябва да има още тънък слой мед, който изглежда аха-аха готов да изчезне. В МОМЕНТА, в който изчезне, вадиш платката - всяка минута в повече предизвиква подецване (или може би се казва надецване?)

Купуваш си и разтвор на спирт и колофон (някои си го правят сами, но според мен е много трудоемко) и мажеш готовата платка. После калайдисваш всички шини.

Не забравяй отмиването на флюса. Ако не ти се налага да го миеш, значи си сбъркал процеса: ТРЯБВА да има флюс Smile Но трябва и да се измие, защото остатъците наистина разяждат... Става с памуче, ацетон и внимателно търкане.

След като налепиш и оживиш платката, е желателно да я лакираш. В този форум един колега ме светна, че в домашни условия става най-лесно с шеллак. Благодаря му за това - наистина резултатите са електрически отлични (макар и малко мизерно от естетична гледна точка да изглежда). Никакви утечки, защита от влага, а при поправка / дозапояване на конектори шеллака даже действа като много мек флюс.

П.С.

За платкаджийниците -- дума да няма, там е най-добре... Ако имаш нужда от достатъчна бройка, за 1-2 почти никога няма смисъл. (изключенията са примерно при сложни цифрови схеми с много чипове с по 200 крака всеки )

За фулмастера - веднъж като свикнеш, ще ти стават супер резултатите. Никакво прекъсване на писти, вкл. и на тънките; ако внимаваш как дупчиш и напасваш, двустранни платки с проходни отвори стават като слънце.

Препоръчвам ти и фотопътя за правене на платки - според мен много удачен. Повечето хора се вживяват на тема лазерно-ютиен метод, но пръскането с фотолак и последващата обработка според мен са по-удобен и добър начин, който почти не струва допълнително (един спрей е 15 лв, другите химикали са стотинки, една лампа само трябва да си сглобиш, напр. в тялото на стар счупен настолен скенер)

Задължително е да имаш минидрелка за отворите. Има едни китайски играчки м/у 15 и 50 лева, ако си внимателен при употреба, вършат супер работа.
Върнете се в началото
LZ10
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Окт 15, 2008 6:14    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря на всички за отговорите! Наистина, бях чел, че за целта е необходим и железен трихлорид, но понеже имах азотна киселина, пробвах с нея. Ще купя и трихлоид, и ще опитам пак.
До сега съм правил с асфалт лак, но скаваха грознички. Един приятел ги правеше с асфалт лак и писец от едновремешните перодръжки, но писци вече няма, и няма как да пробвам.
Правил съм в платкаджийници - стават супер, но за една бройка - не си струва. А иначе, в един руски сайт четох за фулмастерния метод. Отзивите и там бяха противоречиви, но един публикува снимки на това, което е чертал, изглеждаше доста добре!
Върнете се в началото
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна, България

МнениеПуснато на: Сря Окт 15, 2008 15:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Aз навремето съм правил както си му е реда но повтарях по двапъти пистите..Става не е като да не става но не ми хареса особено на някой места има издънки..
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Сря Окт 15, 2008 17:13    Заглавие: Отговорете с цитат

Опитай с асфалт лак и прерязана игла от спринцовка за перо.По-добро от робските начини няма-години съм работил така.Сега за бързи латки-принтера и ютията,за серийки-ПОЗИТИВ 20.Ферихлоридът е гадна,мръсна и бавна работа.Азотната киселина при малко внимание е перфектна-бързо и чисто!За маркерите нямам опит,не ми се е налагало,а и казах,че мразя ферихлорида!От момента,в който седнах във ваната и съсипах чисто нови дънки,купувани от КОРЕКОМ с връзки...но това си е за отделна тема Evil or Very Mad

DRL модули за всички видове автомобили!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mitachi
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Дупница

МнениеПуснато на: Сря Окт 15, 2008 19:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Ditronix написа:
...

Когато ползваш качествен ферихлорид, платката се ецва от 5 до 10мин. Супер е ако ползваш флумастер. Но е оправдано само за много малки елементарни платки.
PET3
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря Окт 29, 2008 11:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Водоустойчив маркер перманент Schneider 270
3,9лв черен, съчма, 3mm, с мастилница
Казвам водоустойчив защото има и маслоустойчиви и на всякакви други химически агресивни среди.

Платките стават страхотни без забележка. Във Върна такива маркери се намират само в една единствена книжарница за съжаление.

Другият маркер, който се ползва с по-малък успех е
Водоустойчив маркер перманент Schneider OHF P
0,7лв, черен, тънък, Permanent 222, напоен с мастило

Ферихлорида изпича слоя маркер и той става трошлив, затова по внимателно с бъркането на платката в разтвора.
Но общо взето при дири с ширина около 0,5-1mm нямаш проблем
И големи платки могата да се ецват с този маркер, но за неотговорни приложения.
За отговорни платки полдваш горното мастило на Schneider 270.
До скоро ги правех двуслойни с писалков плотер HP7475A, но трудно му се пълнят писалките и го разкарах.

Не съм пробвал как става ецването със син камък (меден сулфат ).

Exclamation Arrow Коригирал съм ти поста Exclamation Като държиш да пишеш точната марка на маркера-ами много хубаво-ама ги изписвай правилно Exclamation
Върнете се в началото
getzata
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Вто Ное 11, 2008 13:18    Заглавие: Отговорете с цитат

С принтера също стават добри резултати за еденични бройки, бързо и без много занимавка.

zmeios написа:
Повечето хора се вживяват на тема лазерно-ютиен метод

И аз се вживих и зе та стана , без цапаници , спреове , лампи , тъмници и т.н. А за 20мин с ецването и то без пари сичко.

Потърси "Печатна платка с фулмастер?" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Печатна платка с фулмастер?" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети