Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Трансформатор от микровълнова фурна
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Aleks_bg
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Сеп 04, 2008 20:44    Заглавие: Трансформатор от микровълнова фурна Отговорете с цитат

Здравейте, Направих си мощен усилвател за кола, но преди да го свожа в кола искам да го ползвам известно време във вкъщи с цел: Да видя импулсното ,как ще се държи ,колко ще грее и т.н.
Тъй ,като нямам акумулатори за хабене ми хрумна следната идея: Имам един трансформатор от микровълнова фурна 800W.
Усилватела ми консумира 20 до ~25A като е на макс.
Трансформаторът от микровълновата мисля че ще е достатчно мощен тъй,като първичната му е със 1мм жица.
Въпросът ми е проводник с какво сечение трябва да намотая за Вторична намотка за да държи тези 20-25А ток. Или с някаква програмка за изчисляване на трафове?
Трафа на празен ход дърпа 2,4А. Изчислих че за 1V ще трябва 1n.
Общо 10 намотки с определеното сечение и след изправяне и филтриране ще получа 14V.
Консумацията от мрежата (220V-тата)знам че ще надхвърли 3А и повече. И като цяло всичко това ,как ви се струва?Ще стане ли, както си мисля или не?
Дайте мнения! Благодаря
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Сеп 04, 2008 21:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Правилно ли съм прочел, че слагаш 1навивка/волт ?
Това е страшно малко за 50-херцов трансформатор / 800W! Сърцевината едва ли може да издържи такова магнитно поле и ще се насища и ще гърмят бушони (в най-добрия случай).
Първичната с 220 навивки ли е?!?! Как по-точно си го изчислил това 1В/нав ?

За сечението на вторичния проводник - използвай плътност на тока 2,5 - 3 A/кв.мм. От мерната единица вярвам трябва да можеш сам да се сетиш как се смята.

П.П. Предвид че ще трябва да имаш силно капацитивен изправител можеш да приемеш, че за определена мощност след изправителя през трансформатора ще минават поне 1.5 пъти VA комплексна мощност, спрямо която се смята сечението на сърцевината му и прегряването му. За да се намаля това отношение се слагат LC филтри, ама там става една мътна и кървава....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
iwkom
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: гр.Чирпан

[download attachment]
МнениеПуснато на: Чет Сеп 04, 2008 21:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Дано това в атача да ти свърши работа.
Върнете се в началото
ikarlo
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Сеп 05, 2008 13:27    Заглавие: Отговорете с цитат

За разлика от колегата tropper не се притеснявам от 1н/V, повече трудност ще срещнеш с филтрирането при този ток - за да не бучи усилвателя 100 000uF може и да не стигнат. При такъв филтров капацитет трябва да предвидиш специално пусково устроство, което да ограничи зарядния ток, иначе здрав бушон няма да ти остане. По просто е да сложиш акумулатор със зарядно за ток над 20А.
2,4А на П.Х. е доста. Най вероятно трафа за микровълновата е изчислен за работа при ПВ режим (ако има табела, там означението е S...%), т.е не е за непрекъсната продължителна работа. Това също може да бъде сериозен проблем (в повечето микровълнови фурни вентилатора обдухва и магнетрона и трафа, а ПВ-то не е повече от 50% при цикъл 30мин. В крайна сметка, идеята да се ползва автомобилен усилвател далеч от автомобила е доста комплициран проблем - мисля че този въпрос вече е повдиган във форума.
Върнете се в началото
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна, България

МнениеПуснато на: Пет Сеп 05, 2008 14:22    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре де магнитопровода не ти ли е капсолован?Аз имам един траф от микровълнова и мислех да го пренавивам за 220В изходящо но както е направен ме отказа!А за твойте нужди аз ползвам 2 тороида за халогленно осветление по 1000W в паралел,диоди, 20кондензатора по 22000/25В,10кондензатора по 100nF/63V,товарни резистори,предпазител и т.н.Както каза колегата с такъв капацитет трябва и така наречения "мек старт" в началото го правих с таимер и мощен резистор последователно на траговете.Сега е направен първите 10сек през 100ома резистор и 2 та трафа са последователно,след 10те сек минават в паралел за още десет и на 30-стата сек се изключва мощния резистор.Малко е бавно като стартира не но мен ме устройва Smile
Трафа от микровълновата има мн дебела първична намотка но магнитопровода не е за толкова големи мощности и според мен както се каза невярвям да може да работи много дълго особено под товар!А пък и тия 2,4А на празен ход.....си е радост за ЕОN
joda
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Сеп 05, 2008 15:19    Заглавие: Отговорете с цитат

И защо цялата дандания за един тест като можеш да го тестваш с акумулатора на колата? Ако ти трябва по-високо напрежение, примерно 14,4V просто сложи няколко навивки (или колкото трябва) проводник 6мм2 на един траф за лунички за да изкара 2 волта и ги добави към акумулатора, изправени разбира се.

Трафа ти за микровълнова има висока консумация (поради малкото навивки на волт). Да ползваш такъв траф за захранване не е природосъобразно, а и защо е нужно? За час тестване ще духат по 500-600 ватчаса ей така .. в топлинна енергия. Ще ги плащаш, нали се сещаш.

Ако ще правите профи тест-захранване за такива усилватели е най-добре да симулирате реални условия. Акумулатор + алтернатор. Алтернатора може да бъде развъртан от двигател(и) за пералня (разбира се не непрекъснато). Два двигателя за пералня перла са < 500 вата (надявам се не бъркам) и ще е по икономично от горния траф. А и пулсациите имат съвсем други параметри, както и поведението на акумулатора спрямо кондензаторите.
bobykafe
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пет Сеп 05, 2008 16:44    Заглавие: Отговорете с цитат

joda написа:

Алтернатора може да бъде развъртан от двигател(и) за пералня (разбира се не непрекъснато).

Ето и как ще се върти алтернатора на

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mitcd
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: BG

МнениеПуснато на: Пет Сеп 05, 2008 18:18    Заглавие: Отговорете с цитат

А някой има ли в предвид че трафа няма да е натоварен с магнетрон .И къде са тези 800 W. На празен ход ли ???.С колко ще го натовари този усилвател?Няма причина да не работи,ако успее да навие вторичната намотка както трябва Траф като траф .Да не би да не е за 50Hz .Първичната му е фабрично навита за 220 V.Моят съвет е да нмахне вторичната да навие 5 или 10 намотки, да премери колко волта му излизат ,да си изчисли колко намотки ще са му нужни и да си навие една вторична с колкото се може по дебела жица.

PS . bobykafe –какво ще правиш с тия ракети ???
Върнете се в началото
joda
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Сеп 05, 2008 18:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Ракетите са критика отправена към мен Smile .. виж темата совалка.
Петров
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Сеп 05, 2008 23:19    Заглавие: Re: Трансформатор от микровълнова фурна Отговорете с цитат

Aleks_bg написа:
Трафа на празен ход дърпа 2,4А.

Това не ви ли прави впечатление? Единсвения тук който го е забелязъл е ikarlo Ако не разбирате какво представлява един трансформатор не давай те съвети. Аз не давам защото някой ги е дал преди мен!
Върнете се в началото
Потърси "Трансформатор от микровълнова фурна" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Трансформатор от микровълнова фурна" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети