Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Автомобилен разходомер???
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
NeychoDamgaliev
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Авг 07, 2008 20:33    Заглавие: Автомобилен разходомер??? Отговорете с цитат

Здравейте. Напоследък ми се върти една идея, за разходомер на колицата ми - Citroen Xsara 1.9 TDI първата модификация преди фейс лифта. Проблема е, че колата няма датчик за гориво. Идеята ми е да си направя две турбинки, с който да следя протеклото гориво в двете посоки, преди помпата и след нея. Разликата в двете показания е отработеното гориво. Всичко изглежда страхотно, само че си нямам идея как да го направя. Мога да си изработя двете турбинки и имам идея какво ми е необходимо. Ако някой има схема, която да ми свърши работа ще въм му много благодарен. Мисля че датчик от светодиод и фотодиод ще е идеална за 2те турбини. Искам и да ми показва на дисплей какъв ми е средния и моментния разход, както и скоростта ми на движение и оборотите на двигателя. Предполагам, че от ЕКУ'то на колата може да се намери тази информация.
Има ли нещо готово по въпроса или трябва да се мисли?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mitcd
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: BG

МнениеПуснато на: Чет Авг 07, 2008 22:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Гледам мерак имаш !Ама възможност Very Happy ???Не е ли по лесно да провериш на другите коли как е направен.На моята ми показва със стрелка,но къде e датчика не съм се замислял
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
NeychoDamgaliev
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Авг 08, 2008 7:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Ооо МЕРАК колкото искаш. Със сигурност знам как трябва да работи принципно, но самата електроника незнам как да я направя. Имам предвид, че датчиците мога да си ги намеря(направя), но немога да ги вържа в едно устройство. Разглеждал съм в нета как стоят нещата и това е най-добрия вариант. Т.е. 2 турбинки разположени в 2та потока гориво, този който отива към ГНП и този който се връща от нея. Разликата в показанията е отработеното гориво. Имам известни познания, достатъчни ми да монтирам елементите по платка, но .... измислянето на платката ми е висша математика Smile. За това питам дали някой не е засичал нещо готово.

П.П. Това от което имам нужда са само 2 оборотомера или по-скоро разликата от показанията на 2 оборотомера и начин да покажа резултата на дисплейче(ако не е много сложно на Motorola V3). Rolling Eyes
Върнете се в началото
iavor4o
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Авг 08, 2008 8:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Навремето в радиозавода във Варна произвеждаха едни автомобилни компютри, към които имаше и такъв разходомер. Готово блокче с импулсен изход, което се закача на маркуча за горивото. Намери си такова ако можеш. Не знам дали още съществува фирмения им магазин, но ако още го има съм почти сигурен, че имат залежали такива.
NeychoDamgaliev
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Авг 08, 2008 8:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Проблема е, че съм с дизелов автомобил. Там има 2 потока гориво, а не един. Намерих на няколко места в интернет такива компютри, но те разчитат да ползват ЕКУ'то на колата, а на Xsara'та ми нямам такива датчици.
Върнете се в началото
plamil
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: с. Аспарухово, обл Варна

МнениеПуснато на: Пет Авг 08, 2008 13:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Не можеш ли да вземеш готови датчици от Вартбург/Трабант?
Изходите им не са цифрови а аналогови. След тях връзваш един аналогов операционен усилвател и стрелкови измервателен уред.
Според мен това е най-простото решение.
А за
Цитат:
П.П. Това от което имам нужда са само 2 оборотомера или по-скоро разликата от показанията на 2 оборотомера и начин да покажа резултата на дисплейче(ако не е много сложно на Motorola V3).

- доста зор ще видиш, по-добре търси готово решение
Върнете се в началото
мульо
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Авг 08, 2008 15:18    Заглавие: Отговорете с цитат

http://www.comecogroup.com/corp/bulgarian/pdf/tc98i.pdf
Преди имаха и по-прости модели, но сега не ги намерих на сайта.
Не видях да предлагат самия датчик, но ако питаш най-вероятно ще кажат от къде може да се вземе - виждал съм техни разходомери монтирани, но тогава не обърнах внимание с какъв датчик са. Този прибор е едноканален, но входа му е аналогов - т.е. сигналите от двата датчика може да се извадят предварителни с помощта на 1-2 операционни усилвателя.
Друг е въпроса доколко цифров прибор ще е удачен за твоя случай - съмнявам се, че ще може достатъчно добре да индицира моментния разход, тъй коато той е доста динамичен. По-скоро ако си намериш аналогови датчици е по-добре да се сложи стрелкови прибор. А и цената ще е доооста по-сносна. За дизайна да не говорим - такава буца едва ли ще сложиш в колата си Very Happy
Та основната идея на поста ми е, че можеш да питаш в Комеко за датчици -
NeychoDamgaliev написа:
Мисля че датчик от светодиод и фотодиод ще е идеална за 2те турбини.
според мен няма да стане толкова просто и за датчиците трябва да се търси готово решение с аналогов изход, а ти да си поиграеш да обработиш сигналите.
Върнете се в началото
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Пет Авг 08, 2008 16:59    Заглавие: Отговорете с цитат

http://spicture.hit.bg/wart/wart.zip
http://spicture.hit.bg/wart/wart2.rar
ето малко информация Smile
Върнете се в началото
NeychoDamgaliev
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Авг 10, 2008 16:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Поправете ме ако греша, но не се ли свежда всичко до 4 оборотомера? Един брой завъртанията на гумите(т.е. скоростта на автомобила), един следи входящата нафта към ГНП, един следи изходящата нафта след ГНП, и един следи за оборотите на двигателя. Цялата работа се свежда до обработка на данните от четирите оборотомера. Разбира се и един изход на дисплей.

Един приятел ми обясняваше, че можело да се реализира с EEPROM, или нещо подобно. Има ли нещо вярно в цялата работа?
Върнете се в началото
vladimir_ki4ev
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Авг 10, 2008 20:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Така както си го казал само не ти трябва оборотмер за двигателя.Нали гледаш колко гориво за определено разстояние.Така подадена задачката е за микроконтролер.Оборотмера от входящата нафта набива импулси ,а оборотмера от връщащата нафта вади импулси.Като дойде импулс от пътя слагаш точка и натрупаните импулси са ти пропорционални на горивото дет си издухал.Следва няколко опита с мерене за калибриране и си готов . Ма ако знаеш каква мъка е да гледаш как изтича пущината !!!
Върнете се в началото
Потърси "Автомобилен разходомер???" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Автомобилен разходомер???" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети