Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Mощни тиристори
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
maistor-sm
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Авг 03, 2008 21:30    Заглавие: Mощни тиристори Отговорете с цитат

Здравеите!Искам да питам знаещите.Попаднаха ми 6 бр.мощни тиристори-1200v 300a Стават ли за направа на изправителен блок.Искам ако става с тях да ги използвам за постоянно токов електрожен.Евентоално схема.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Комбинатор
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Авг 03, 2008 21:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Направо по най-лошия възможен начин ти завиждам.
Ама и друго нещо не ми се вярва.
Върнете се в началото
joda
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Авг 03, 2008 22:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Стават за изправителен блок със се регулировка за заваръчен ток. В схема двуполупериоден изправител - грец. Два диода и два тиристора трябват. Има схеми по руските сайтове бол. Може да замениш и четирите диода с тиристори но ще имаш значителни топлинни загуби. Тиристорите загряват доста и ще им трябват сериозни охладители. Сериозните охладители и самите тиристори и диоди пък тежат, а май трябваше и дросел за тази регулировка на тока. И електрожена става недвижимо имущество. За хоби е прекалено обемист и тежък, за профи освен другото е и остаряла технология. Охладителите (радиатори) струват и пари на всичкото отгоре. В зависимост от конструкцията на тиристорите може да се наложи да търсиш оригинални радиатори. Като прибавиш и кабели, кабелни обувки, изолационни материали, крепежни елементи и кутия става малко дебелко от към цена а и от към вложен труд. Давам ти само повод за размисъл. Евентуално е по-добре да насочиш другаде инвестицията. Ако продадеш тиристорите на някой, който може да ги вложи по-добре и прибавиш спестената инвестиция, би си купил един готов сносен електрожен.

Електрожен без нищо (диоди, дросели и т.н.) и с подвижна сърцевина ще работи по-добре от тиристорната регулировка. А инверторен още по-добре Very Happy
Nimi
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Авг 03, 2008 22:37    Заглавие: Отговорете с цитат

@joda... maistor-sm май има друга цел:

Цитат:
да ги използвам за постоянно токов електрожен

Ако е само за постоянно токов и мощни диоди биха му свършили отлична работа.
maistor-sm
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Авг 04, 2008 8:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря на отзовалите се.Тиристорите имат оригинални охладители.Мисълта ми беше ако може с тях да се направи нещо по лесно но наистина самата конструкция като обем ще е доста голяма.Имам правен електрожен ,доста силен които използвам за любителски цели и желанието ми бе да го направя постоянно токов. Може би ще се ориентирам към мощни диоди,или както казва колегата Joda схема на двуполупериоден изправител та да регулирам и заваръчният ток които също е доста голям и има нужда от намаляване.
Върнете се в началото
the_bull
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Монтана(Студент в Русе)

МнениеПуснато на: Пон Авг 04, 2008 8:49    Заглавие: Отговорете с цитат

А какво пречи да се изпълни така схема грец с тиристори.

За регулиране на тока най-лесния начин е с спирала от арматурно желязо поне като гледам е масово практикуван и не се оплакват от този начин. Иначе с електроника и тиристори не е шега работа трябва опитен човек.Ако се използва само обикновен грец за изправяне ще трябва и дросел. И едно въпросче. Знам, че до голяма степен дали + или - ще е на маса зависи от електрода, но при изправяне + ли трябва да е масовия проводник?
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
joda
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Авг 04, 2008 12:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Пречи това, че се отделя значително количество топлина и електрожена става още по-тежък и обемен заради по-масивните охладители. Но ако топлина, обем и тегло не са проблем ... няма пречки.

+ или - за маса в зависимост какво ще се заварява. При прав ток има разлика в отделянето на количеството енергия на + и - -овия електроди. Този на минуса май беше с по-висока температура и метала там се разтопява по бързо. Но си вижте в специализираната литература или пробвайте че не гарантирам, може и обратното да беше, забравих. С обръщане на поляритета и добра регулировка на тока можеше да се наварява дори ламарина. На тези на които им светнаха очичките, електрожена не може да замести телоподаващо.

Дросела не е задължителен и се използва за елиминиране на прекъсванията на дъгата по време на заваряване (при изправен нефилтриран ток тя прекъсва 100 пъти в секунда). Т.е. изглажда изходното напрежение. За да стане това, дросела трябва да е на сърцевина със сечение горе долу половината от това на електрожена за да може да съхрани достатъчно енергия. 45-50 навивки трябват. Ако дросела е с малка сърцевина, тя се пренасища при големи токова и не върши работа. Но електрожена става невероятно тежък и тези размери и тегло са наистина само за стационарно или модулно изпълнение.

Не случайно обръщам внимание на разходите по преработката. Преди преработката си направете точна сметка за всички материали които ще трябват и разходите. Преровил съм доста литература и каквито и преработки да се правят инверторния си е инверторен Very Happy
penkeler
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Вто Авг 05, 2008 17:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Вярно е че всичко това тежи колкото още един електрожен, но аз съм го направил като отделен блок (диоди + CL филтър с кондензатор 20000мф.) и не е нужно да го мъкнеш постоянно, а само когато е необходимо. Работи си перфектно и разликата наистина е голяма.
Върнете се в началото
maistor-sm
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Авг 05, 2008 20:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Колега Penkeler можеш ли да дадеш по подробна информация за твоята разработка.Ако може инфо за дросела и cl-филтъра.Твоят изправител с диоди ли е или с тиристори.Моят електожен е доста голям и тежък и аз като теб мисля да го правя в отделн блок.Ще бъда благодарен на всички които се включат с някоя схема или инфо.
Върнете се в началото
joda
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Авг 05, 2008 21:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Явно си решил Smile
Ето малко инфо:

В случай че искаш тиристорна регулировка на тока ето един линк: схема. Иначе the_bull е дал по-горе свързване грец с тиристори.

От линка пропускаш обясненията за тороидалния трансформатор и се концентрираш върху схемата. Вместо допълнителната намотка 3 можеш да използваш и отделно трафче което изкарва това напрежение.

Кондензатор и дросел или само дросел (само кондензатор при тази схема мисля че няма да е добре) можеш разбира се да си сложиш допълнително. Кондензатора обаче преди дросела. Моя съвет за дросела (изчисления) е Ш-образна сърцевина със сечение поне 50 см2 и 45 навивки шина или проводник(ци) с общо сечение поне 30 мм2 (това стига за 150А ток, виж пример 1 от изчисленията). Колкото е по-голям капацитета на кондензатора толкова по-добре, но удря по джоба. Мисля че повече от 50-60 милифарада няма смисъл. От друга страна тиристорната регулировка увеличава паузите между полупериодите, а те се запълват именно от дросела и кондензаторите. Кондензаторите трябва да са с нисък ESR (способни да се справят с голям ток) и съответно масивни изводи. Дървото е че ще трябва да са за по-височко напрежение, а те са по-скъпички. Поне 120-140 волта в зависимост от напрежението на електрожена ти. Това от мен, успех!
Потърси "Mощни тиристори" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Mощни тиристори" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети