Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Волтметър за 220V AC + Статистика 365/12/7
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна, България

МнениеПуснато на: Съб Авг 02, 2008 15:34    Заглавие: Волтметър за 220V AC + Статистика 365/12/7 Отговорете с цитат

Някой виждал ли е такова животно по магазините аз само в един завод съм срещал Confused
Grifi
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Авг 10, 2008 15:14    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравей, не съм търсил/виждал готов. Правил съм трифазен ватметър, който включва мерене на напрежение и ток, като информацията се записва в PC. Заданието за ватметъра беше да различи 1KW от 2KW (на фаза) и да е прост и евтин. Използвах стерео вход на звукова карта, като единия канал мери напрежение през напреженов трансформатор (малък траф 3VA), а другия канал през токов трансформатор 150А/5А. Компютърна програма непрекъснато обработваше (умножава левия * десния канал) и водеше статистика. Особеното беше, че през паралелния порт се управляват 6 бр. ритрелета (5v, за то 150mA при 30V DC), които сработваха 2 по 2. и циклично превключваха входа на звуковата карта към съответния напреженов и токов трансформатор. Интервала за измерване на една фаза беше 1000ms, целия цикъл 3 секунди, като в лог-файла се записваше средната стойност на напрежението, тока и мощността за всяка от фазите за един цикъл.
Резултата беше отличен за поставеното задания, устойчиво се отчиташе напрежение/ток с точност 0.2V и 0.15A.
Вложените средства бяха ~30лв (напреж.тр., платка, кутийка, куплунзи, релета и кабели), и 45лв за токови трансформатори (китайски 3*15лв). Компютъра беше стар лаптоп P1 на 150Mhz с Win98. Софтуера си го написах сам, примери в интернет, колкото щеш. Има и още инфо, но само ако се интересува някой.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Авг 10, 2008 15:24    Заглавие: Отговорете с цитат

На мен ми трябва да показва само напрежението и да го прави като графика....
Grifi
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Авг 10, 2008 16:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Виж, не знам за каква и колко отговорна работа ти трябва, но описаното от мен предложение има един голям недостатък, а именно използването на НЕ индустриален компютър + ОС. Относно последния ти коментар: всичко е въпрос на софтуер.
Тук е момента да кажа, че не бих се наел да изпълня това устройство+софтуер с гаранция за отговорни цели.
Само давам идея, ако е за нещо любителско.
Върнете се в началото
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Авг 10, 2008 16:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Не е отговорна работата, а аз неискам да го изпълняваш то това е моя грижа просто търся схемно решение Smile
Grifi
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Авг 10, 2008 17:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето скица: http://www.danaanna.com/mvs/vb6/3PhasePCVoltmeter.gif

След трансформатора има делител, оразмери го така, че с коефициента на трансформация и някой токов удар, чийто връх на синусоида достига 400-600V преди трафа, след делителя да излиза 0dB=750mV (зависи звуковата карта, какъв сигнал очаква). През LPT1 управляваш три ритрелета 3mA на 5V директно (ако си прежалил дъното, ако не слагаш усилвател или друга схема). Комутираните от релетата сигнали подаваш към музикален жак към звуковата карта. Задължително поставяш диоди D1-D6 (1A за промишлена честота) за предпазване от пренапрежения.

Между другото сподели за какво ти трябва и какво ще правиш, за колко фази?
Върнете се в началото
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Авг 10, 2008 18:12    Заглавие: Отговорете с цитат

1 фаза само да следи 220В от генератор и евентуално за др напрежение след понижаването към един Микротик рутер.Не ми отваря линка Sad
Grifi
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Авг 10, 2008 18:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Линка работи, трябва да си настоятелен с него (сървъра е претоварен от заявки).
Щом е за една фаза, релета не ти трябват. Втория канал за звуковата карта може да ти измерва друго променливо напрежение без комутация.
Темата стана много дълга и ако сме само двамата, да я продължим ЛС.
Върнете се в началото
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Авг 10, 2008 18:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Е то тази схема е ясна,но софтуера?!
Grifi
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Авг 10, 2008 19:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Нещо не те разбирам Laughing
Цитат:
...аз неискам да го изпълняваш то това е моя грижа просто търся схемно решение

Цитат:
Е то тази схема е ясна,но софтуера?!

Какво искаш да знаеш Question
Върнете се в началото
Потърси "Волтметър за 220V AC + Статистика 365/12/7" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Волтметър за 220V AC + Статистика 365/12/7" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети