Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Търся схема на аналогоцифров преобразовател

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
georgi oreshkov
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Чет Юли 17, 2008 21:31    Заглавие: Търся схема на аналогоцифров преобразовател Отговорете с цитат

Търся подходяща схема на АЦП апаратно изпълнения с адаптиране на входа за датчик Платина 100 . Да реагира адекватно на теператури в обхвата 20-30 градуса . Има ли някоя интегрална схема синтезирана специално за подобни изисквания . Аз имам нещо интересно в една книга Промишлени Електронни схеми но това е издание 1984 год. Отдавна не съм мислил за подобни неща но сега ми се налага . Тази схема е на 89 страница направена е елементарно с ТТЛ чипове 7413 и 74121 и един ОУ 741 . Слушал съм че има програмируеми ПИК контролери за тази цел но на мен толкова задъбочени неща не ми трябват . Помня че този дачик се свързваше малко по специално за по голяма линейност и бих бил много благодарен ако някой знае как да включа датчика към входа на тази схема.Имам сканирана тази схема но не съм пращал досега фаил към темата просто не зная как трябва да питам . Мога на проявил интерес към темата да го изпратя по ел. поща
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivpav
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Хасково

МнениеПуснато на: Чет Юли 17, 2008 21:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Има преобразователи Pt100 - ток 4-20ma но не знам как се казват мога да разуча от колеги. С PIC трябва доста да си поиграеш с входния кръг преди ацп-то му и после програмно да вкараш самата таблица на температурата в паметта му-голяма играчка. Има и преобразователи pt100-SPI иннтерфейс тях по-лесно ги четеш направо с PIC-a те са калибрирани. И тях съм ги сещал но сега не мога да ци цитирам.
20-30 градуса , каква точност ? Ако е за над 1 градус има по-лесни начини примерно с полупроводников цифров датчик.
yani kokas
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Дупница/София/

МнениеПуснато на: Чет Юли 17, 2008 23:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Погледни дейташита на ADS1100-16битово сигма делта АЦП със програмируем усилвател и I2C интерфейс или AD7730 24 битово сигма делта АЦП със програмируем усилвател ,SPi интерфейс,както и вградена схема за елеминиране на дрифта.
За тези 20 30 градуса си мисля че Pt100 ще бъде достатъчно линейно термосъпротивление .
Погледни тук :
http://www.maxim-ic.com/appnotes.cfm/an_pk/3450
има доста интересни неща za Pt100:
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
kableman
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Пет Юли 18, 2008 7:21    Заглавие: Схема-Pt-100 Отговорете с цитат

Искаш ли готово изпълнително устроиство за Pt 100,купешко е и работи.220в захранване,релейни изходи 2 броя комутирана мощност около10А. градусите са същите.По памет го казвам.Имаше и някаква индикация с нулева точка в средата.Останало инфо на лични.
Върнете се в началото
мульо
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Юли 19, 2008 11:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Не можах да разбера точно каква ти е идеята.
Всяка по-голяма фирма за производство на промишлена автоматика предлага трансмитери за температура и налягане /т.е. устройство, което преобразува сигнала от първичния датчик - в твоя случай Pt100 - в някакъв по удобен електрически сигнал: 0(4) - 20 мА, 0 - 10В, директно цифров сигнал и др./, а също и готови устройства, както предложи kableman, които директно визуализират температурата и могат да я поддържат или да сигнализират при отклонение.
Този тип датчик може да се свърже по три начина: по двупроводна, трипроводна и четирипроводна схема. Целта на допълнителните проводници е елиминиране на влиянието на тяхното съпротивление върху измерването. Използването на някой от вариантите е обусловен от изискванията на конкретното приложение. Та ако можеш дай повече подробности. Струва ми се безмислено използването на толкова стара идеология, при положение, че в момента се предлагат решения, които са сравнително евтини и с добри параметри.
Качи схемата да я виждаме всички. Как? - Цък
Върнете се в началото
georgi oreshkov
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Съб Юли 19, 2008 19:23    Заглавие: Търся схема на Аналого цифров преобразовател Отговорете с цитат

Значи проблема е следнияедна климатична инсталация охлажда едно помещение в което апаратурата трябва да работи нон стоп и спирането на охлаждането води до доста неприятности . Тя си има термометър който трябва да се следи от дежурен . Той следи температурата но все пак е човек самата индикация показва температурата но няма някъкъв светлинен или звуков сигнал за привличане на вниманието . Та на първо време ми трябва нещо най елементарно да сработва на около 30 градуса с ъс звуков и светлинен сигнал който да привлече вниманието на дежурния който да погледне основния уред и да алармира службата по подръжка . За съжаление времето за повишаването на температурата е кратко и колкото по бърже се установи наличието на повреда толкова по добре.45
Върнете се в началото
мульо
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Юли 19, 2008 20:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Времето за ракция се определя най-вече от конструкцията на датчика - в твоя случай трябва да е максимално тънък или дори може е гол /само чувствителния елемент, без защитния кожух; така или иначе в тази ситуация няма какъв зор да види/. Разстоянието между датчика и прибора ще е малко, затова можеш да си вземеш двупроводен датчик и прибор за трипроводен. Ще ползваш трижилен кабел като две от жиците ще ги дадеш на късо в датчика. Според мен ще постигнеш точност под един градус и достатъчно малко време за реакция.
Разбери се с kableman и ако параметрите те устройват - решението ти е готово. Ако не - ще ти дам координатите на фирми произвеждащи такива - ще трябва само да си вържеш една лампа и един звънец. Ще потърся из каталозите да видя коя пловдивска фирма произвеждаше датчици - да си купиш на място и да не се харчиш за транспорт. Иначе могат да се намерят лесно и в София и във Варна.
Върнете се в началото
bongo
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Нова Загора

МнениеПуснато на: Съб Юли 19, 2008 22:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Мога да предложа идея със DS1631A - това е термометър - термостат и може да работи самостоятелно - има изход при превишаване на температура - ползваме такова устойство и работи с точност около 0,5 - 1 градус, освен това чипа е много малък и бързо реагира на темепратурата - ако искате подробности ( схема и програма за настройка ) - на лични
мульо
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Юли 20, 2008 14:37    Заглавие: Отговорете с цитат

А защо въобще е необходимо да има преобразуване в цифров вид? Два операционни усилвателя са достатъчни.
Върнете се в началото
milmar
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Нед Юли 20, 2008 22:43    Заглавие: Отговорете с цитат

И аз така си мисля , а линеаризация на Pt100 въобще няма да е необходима .... а ако си вземе един термистор вместо Pt100 ( те имат по-стръмна характеристика , няма значение че са нелинейни) - ще стане от първия път Smile .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Потърси "Търся схема на аналогоцифров преобразовател" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Търся схема на аналогоцифров преобразовател" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети