Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Трябва ми схема на дозатор
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Юли 10, 2008 20:16    Заглавие: Трябва ми схема на дозатор Отговорете с цитат

Налага ми се да правя устройство за дозиране на топчета за игра. Самия дозатор знам как трябва да е, но се опасявам, че в съда с топчетата може да се получи заклещване, при което те да не слизат надолу. За тази цел автоматите по улиците имат някаква система от пружини. Можете ли да пуснете схема какво трябва да се съблюдава, за да не се стигне до блокиране на падането под собствена тежест.
Предпочитам лесно решение, вместо да правя стандартния шнек с повдигащо действие.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Юли 10, 2008 20:32    Заглавие: Отговорете с цитат

Вибробункер?!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Юли 10, 2008 20:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Това е класическият начин, но има по-простичък, който използват за автоматите по улиците, които пускат по едно топче, когато сложиш монета. На автогарата в София има подобни, които пускат топчета с четки за зъби за еднократна употреба. Всички топчета падат под собствената си тежест. Не съм погледнал внимателно как става това, особено за силиконовите, защото те могат да се заклещват по-лесно. Знам, че най-отдолу има пружинки. Самото дозиране е обикновено въртене на ръка на една ръчка.
Тук където съм, няма такива автомати, а ми трябва идеята за нещо друго.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
rolling_heads
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Чет Юли 10, 2008 21:42    Заглавие: Отговорете с цитат

В учебниците по автоматика е описано подробно как се прави.Спомням си че беше лесно , просто се спазваше някакво правило между диаметъра на топчето и диаметъра на отвора в който то пада.Ако си с фуния и нейните размери са важни
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Vaklin
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Юли 10, 2008 22:56    Заглавие: Отговорете с цитат

На фунията с топчетата сложи на дъното едно капаче което да се повдига с ексцентрик при завъртането на ръчката. Т.е. първият половин оборот повдигаш, на другия половин затваряш. Ако във врътката не е влязло топче ти се разрешава повторно завъртане. Ако е влязло, от неговата тежест мандалцето хлопва и стотинката пада в бункерчето.

... Това сега го измислих на ход. Няма причина да не бачка. Не ми се чертае, ама ако много настояваш и ми обясниш къде е далаверата може да ти драсна един прототип.

Има и втори вариант без никакво повдигане е със спирален улей по стената и капаче над дупката и най-долната част на улея.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Юли 11, 2008 9:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Решил съм вместо въртене да ползвам отсекател с две положения, който да се задвижва от машинка за централно на кола. При движение в ената посока, примерно, се отваря отворът за падане на топчето, но се затваря достъпът на топче от фунията. При движение в противоположната посока се затваря отворът за пускане на топето, а се отваря фунията и на положение застава следващото топче.
Единственият проблем е, че в определени точки на фунията може да се образува "тапа" от заклещени топчета.

Тоест, проблемът се свежда до следното: Как при отворен долен край на фунията да гарантирам "изтичане" на всички топчета?

Мисля, че това зависи от ъгъла на конуса. Скъпо ще ми излезе да експериментирам, затова ми трябва формула и правило за пресмятане. Но има и някаква хитрост. Мисля, че слагат някакви сепаратори.
Върнете се в началото
Vaklin
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Юли 11, 2008 10:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Оф дееба! Ще не четеш? Написал съм ти. Калпаче и спирален улей. В спиралния улей не може да влезе повече от едно топче на една "топкопозиция" (ебаси к'ва дума измислих, а?), пък фунията не може да се запуши, защото топчетата нямат директен достъп до отвора. Вариантът без експерименти е възможен само при грубо копиране на вече работеща машина. Т.е., някой преди теб е екпсериментирал, а ти крадеш.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
iavor4o
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Юли 11, 2008 10:33    Заглавие: Отговорете с цитат

По принцип сферите са най-лесни за работа в това отношение, но и там могат да се образуват такива затапвания. Наричат се "мостове" от детайли. По дебелите книги има фомули за определяне на ъгъла и формата на фунията за да се избегнат подобни неща. Трябва да разровя у нас имах на едно CD с бая учебници точно в тази област.... на немски обаче...
Другото което трябва да се взвме в предвид е тежестта и повърхността на топчетата.
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Юли 11, 2008 10:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Това със спиралата го знам, но много оскъпява продукта. Ползвахме го в комбинация с вибробункер и профилен канал за автоматизирано поставяне на капачки за пасти за зъби. Но спиралата вървеше по края, а имаше шнек, който повдигаше капачетата, за да влязат в улея(писах малко по-горе за това).
Точно заем на готово решение търся... Very Happy
Върнете се в началото
iavor4o
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Юли 11, 2008 11:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Понеже днес съм много "зает" Very Happy нахвърлях това за 15 мин в солида ...

http://img156.imageshack.us/img156/7457/49904004ya9.swf

Такъв вариант мисля, че е ОК
Потърси "Трябва ми схема на дозатор" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Трябва ми схема на дозатор" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети