Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Правя си усилвател и имам някои друг въпрос.
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
DukeNukem
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Юни 09, 2008 10:58    Заглавие: Правя си усилвател и имам някои друг въпрос. Отговорете с цитат

Имам кутия от един усилвател + "готин" трансформатор (1x63V & 2X22v). Та съм се спрял на TDA 100W mono . 63-те V са перфектни за захранване. Става ли да ползвам за усилвател TDA 2X22 а тея 100W-товите като краини стъпала или ще им доиде много входа от 22W? А ако да,как да намаля изходите от 22v на 12V (за усилвателя и охлаждането)?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Nikolai_1
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Разград

МнениеПуснато на: Пон Юни 09, 2008 11:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Най-добре вземи това "100 ватовото стъпало " и си го вържи на 2х22 волта ( трябва да устиска на такова напрежение ) , щото той и без това си иска двуполярно напрежение .
А иначе най-добре ако питаш мен транзисторен усилвател с такова захранване ще е екстра. Не си мисли ,че тая интеграла може да ти извади 100 ватареално мисля ,че бяха около 50-60 вата . За домашен имах такъв с тия TDA-та и скоро го смених с транзисторни стпала . ЕЙЙ братче направо се родих - вълшебен звук прави транзисторния усливател , но това е друга тема .
Успех!
DukeNukem
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Юни 09, 2008 15:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз се спрях на интегралите,а и от много време ме гризе отвътре:)
Добре,направих си двуполярното за 100W-товите. Остават 2та изхода по 22V. TDA 2X22 ще издържи за 2v повече:) А от другия изход 22v как да изкарам 12v?
Върнете се в началото
hunter_88
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Балчик

МнениеПуснато на: Пон Юни 09, 2008 15:43    Заглавие: Отговорете с цитат

22 волта може да ги намалиш с стабилизатор 7812 и ще ти станат 12 волта колкото искаш. Много ще са ти тези 22W за предусилвател.
Върнете се в началото
Yassen
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Юни 09, 2008 16:44    Заглавие: Отговорете с цитат

30V изправено никак не са много за предусилвател Laughing но в случая си прав, за конкретния са си множко Wink
Гост

МнениеПуснато на: Пон Юни 09, 2008 22:28    Заглавие: Отговорете с цитат

hunter_88 написа:
22 волта може да ги намалиш с стабилизатор 7812 и ще ти станат 12 волта колкото искаш. Много ще са ти тези 22W за предусилвател.

тоз стабилизатор не го виждам как ще работи смяташ ли каква активна мощност ще се отеля Twisted Evil
Върнете се в началото
Гост

МнениеПуснато на: Пон Юни 09, 2008 22:37    Заглавие: Отговорете с цитат

ако го ползва за охлаждане на стъпалото ще му издържи
Върнете се в началото
DukeNukem
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Юни 09, 2008 23:38    Заглавие: Отговорете с цитат

Направо се омотах Crying or Very sad
Направих захранването и като го замерих на изходите бяха някакви абсурдни стоиности Crying or Very sad . Одарете едно рамо за захранването! Утре ще се постарая да ви дам снимки на трафа. НЕ знам как се води тоя трансформатор. Представлява една "топка" мед от която излизат жици:) Спрях се на тоя предусилвател,защото ми харесва как свири. Ще му пусна по-малко ток и ще стане работата. Тока на изходите беше няколко пъти над очакваното (2X63V & 1X45V). Може ли да се е бъгнало заради тоя стабилизатор? Даите съвети!

П.С: Трансформатора е от тоя вид
Върнете се в началото
*joda
Гост

МнениеПуснато на: Вто Юни 10, 2008 1:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз на трафа виждам 2х21,5 и 220 волтова намотка. Изводите за 110 ги оставяш свободни. Понеже имаш еднакви цветове трябва да замериш кои са ти за вторичните. Към синия и белия трябва да дадат връзка съответно един черен и един червен кабел. Другия черен и кафявия са за 220. Дано не бъркам Very Happy ... мери. Намотката за 220 трябва да е най-високоомната.

След това от вторичните взимаш по един кабел от двете намотки и ги връзваш (събираш). Като замериш на другите два свободни напрежението да е 43 волта (а не 0 волта). Ако е 0 разменяш кабелите на едната вторична. Като даде 43 значи че са свързани последователно и напреженията се събират. Така вече имаш средната точка (двата събрани кабела). Двата края на които си замерил 43-те волта през по два диода (грец) към кондензаторите съответно за + и -. На кондензаторите при свободен ход трябва да излязат по около 31 волта.

Вържи го през крушка за 220-те волта ако не си сигурен. Въпреки крушката при правилно свързване ще излязат напреженията.

Откровено казано за използване на ватови усилватели (крайни стъпала) като предусилватели би трябвало да получиш поне 5 години ефективна присъда за изнасилване на електронни елементи. Ама щом си решил .... и сте ми много интересни като седнете да правите разни 'сложни' работи а едно захранване не можете да свържете. Вярно никой не се е родил научен ама захранването ти е половината усилвател. Него ако не докараш като хората и на 10-ия добре препечен чип ще се откажеш.
Върнете се в началото
DukeNukem
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Юни 10, 2008 4:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Smile Затова си прав че никои не се е родил научен. Ама съм сигурен че и ти имаш практика при пърженето на чипове,както и повечето от форума. Да кажем че съм прецакал 1-2чипа. А за захранването си намерих грешката. Изхода 63V го правя на двуполярно. Вързах кабел от 1вата и кабел от 2рата намотка на къго. Така освен 2та кабела за 63V остават 3 (жълт,бял и 3тия зелен+син накъсо). И от там си изкарах 2X22V (жълт & зелен+син; бял & зелен+син). Остана само да сложа стабилизаторите. 22W-товия TDA си работи прекрасно и без предусилвател,поради което и не мисля да слагам. Поради което вместо "предусилвател>усилвател>краино стъпало" минавам на варианта "усилвател>краино стъпало". Не знаех че не могат да държат на 22W вход (~14-15реални W). Заблудих се по
Цитат:
..Входа на усилвателя е с делител R1,R6,което позволява да се "атакува" с по-голяма мощност...
Основата за изработка на захранване си я имам,а тук си допълвам знанията от по-напредналите:) На колко вход могат да издържат 100ватовите TDA? Не е проблем да вържа 22ватовата интеграла на по-малко напрежение,в следствие на което ще извади по-малка изходна мощност.

П.С: Отдавна съм се одучил да вързвам интегралите докато захранването е в процес на изработване,без предварително да е тествано Cool

Имам още едно въпросче. Как от стереото да извадя 3ти канал за "център" (в него да са обединени 2та канала)?
Върнете се в началото
Потърси "Правя си усилвател и имам някои друг въпрос." в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Правя си усилвател и имам някои друг въпрос." в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 1 от 5

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети