Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Синусоидален генератор.
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
AUDIOMANQKA
Гост

МнениеПуснато на: Пет Май 30, 2008 19:20    Заглавие: Синусоидален генератор. Отговорете с цитат

Привет на всички. Искам да ви попитам можете ли да ми предложите някаква готова схема на стабилен синусоидален генератор (за около 50Hz.). Като се замисля, чудя се дали ще може да се направи със операционен усилвател (свързан да работи като генератор) и дали ще е стабилно с него. моля предпожете някаква схема ако имате готова. която да работи.
Върнете се в началото
suantito
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Май 30, 2008 19:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
AUDIOMANQKA.
Гост

МнениеПуснато на: Пет Май 30, 2008 20:14    Заглавие: Generator na signali Отговорете с цитат

Мерси много. Тази съм я правил супер е. Обаче интересува ме по-конкретно някоя схема със транзистори, или някаква схемичка като операционен усилвател свързан като генератор (без крушка като този: elecfree.com/electronic/sine-wave-generator-with-bridge-oscillator-by-lf351/ Има ли някакув вариянт да се махне крушката.)
Целта е да се направи наи-стабино със наи-евтината схема.
Върнете се в началото
eler
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Пет Май 30, 2008 21:32    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами един мрежов трансформатор и си готов. Честотата на мрежата има задоволителна стабилност (е, зависи за какво ти трябва де).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Гост

МнениеПуснато на: Пет Май 30, 2008 21:50    Заглавие: Отговорете с цитат

...добра стабилност и значителни изкривявания спрямо идеалната синусоида
Върнете се в началото
AUDIOMANQKA
Гост

МнениеПуснато на: Пет Май 30, 2008 22:06    Заглавие: Generator na signali Отговорете с цитат

eler написа:
Ами един мрежов трансформатор и си готов. Честотата на мрежата има задоволителна стабилност (е, зависи за какво ти трябва де).

Нестава с трансформатор, защото се захранва от батерия 12V. Wink Smile
Върнете се в началото
joda
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Май 30, 2008 22:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Крушката е за изравняване на амплитудата в честотния диапазон. Можеш да я махнеш но ще се променя и амплитудата с промяна на честотата. Т.е. тя играе ролята на честотнозависим компресор. Задейства малко бавно защото трябва време да се установи температурата на жичката (в обратната връзка е, от температурата зависи съпротивлението и). Та при промяна подскача малко амплитудата но иначе е просто и работи. При ниски честоти започва да свети Very Happy
Ако ти трябва само за 50Hz махни я и си го настрой. Но не виждам причина да го правиш, какво и е на крушката? И с електронни елементи да я замениш пак ще трябва да е с някаква времеконстанта, иначе ще криви синусоидата. Ако ти трябват фиксирани честоти вместо (или допълнително към) потенциометрите можеш да сложиш превключватели с калибрирани съпротивления. Кеф ти фиксирани, кеф ти плавна настройка.
По принцип ако търсиш генератор не за една честота а именно за по голям диапазон както е показания с моста на Вин и крушката .... това е един от най-простите варианти. С транзистори ще забиеш здравата. Другия вариант е някоя специализирана ИС като на suantito. А за 50 Hz .. eler ти е дал най-простия вариант .. може би един филтър за смущенията по мрежата но това е.

Схемата с моста на Вин разбира се работи и с еднополярно .. примерно 12 волта -> изкуствена маса на 6 волта (един ценер с един резистор и кондензатор) и изхода през кондензатор.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
AUDIOMANQKA
Гост

МнениеПуснато на: Пет Май 30, 2008 22:51    Заглавие: Generator na signali Отговорете с цитат

Ами аз за това исках да я махна. Целта е както се подаде 12V моментално да се появи синусоидата без да се влияе от топлината на реотанчето. Както подам 12V, така да се появи чиста синусоида в границите от 50 - 55Hz. Няма да се ползва за други честоти само за тази ще е, но трябва да сработва веднага, без отклонения от реотани и такива. А с онази схема излиза скъпо, че е около 10лв., а транзисторите стотинки. вземам го в предвид, защото ще се правят голям брой устроиства и е важно това за количеството и крайната цена. Ако не сещате ли се за друга такава схема.
Върнете се в началото
joda
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Май 30, 2008 23:13    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами махни я. Ако ти трябва една честота не ти е нужна.

Ето ти и по елемнтарни: http://ourworld.compuserve.com/homepages/Bill_Bowden/page8.htm#phase.gif

И другия път ако напишеш 'SINE WAVE GENERATOR' в гугъл ще си спестиш доста време.
AUDIOMANQKA
Гост

МнениеПуснато на: Пет Май 30, 2008 23:32    Заглавие: Generator na signali Отговорете с цитат

Ами аз го писах и търсих доста време но все не ми харесваха схемите. А тези които ти си намерил аз не успях да ги намеря. Харесват ми. Мерси много. Така като ги гледам ми харесват доста. Може да ги тествам. Wink Smile А за предната схема вместо крушката какво ще е наи-добре да сложа и със каква стойност. Wink Smile
Върнете се в началото
Потърси "Синусоидален генератор." в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Синусоидален генератор." в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети