Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Ni-MH батерии зареждане

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Търсене на схеми, програми и документация - Service manual search
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Dinev
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Съб Яну 29, 2005 0:25    Заглавие: Ni-MH батерии зареждане Отговорете с цитат

купих си едни акумулаторни батерии 2000mA/h та проблема ми е че немога да си намеря зарядно което да има заряден ток 200mA.. а и май ще е бая скъпичко.. та молбата ми е ако можете да ми предложите някаква схема за зареждане на батериите.. батериите са 1.2V... имам 4 батерии но ми трябва да ми ги зарежда по двойки.... благодаря предварително...Smile
Преместена!
showMANiak
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Surch0
Гост

МнениеПуснато на: Съб Яну 29, 2005 2:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз имам подобен въпрос.. Става дума за подоби батерии но само че 1400 mA. Значи имам една двойка коиато ми е в безжичната мишка а другата двойка ми стои в зареждачката която е фактически приемника на мишката. Попринцип като си огасиа PC през ноща и го включа на следващия ден ми светка индикатора за зареждане на батерията а преди това е бил огаснал (че се е била заредила) ... Та вапроса ми е.. Така не е ли гадно за батерията да се дозарежда всеки ден. Или след като веднъж се зареди според индикатора да я извадя и да стои извън него около седмица и нещо докато се изхаби другата 2-ка и да ги сменя...

10x Smile
Върнете се в началото
Zdrav
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Яну 29, 2005 2:50    Заглавие: Отговорете с цитат

NiMH батериите се скапват повече от постоянно стоене на заряд макар и с мижав ток. Така че гадното в случая е че не се знае как е направено зарядното, кога изключва. NiMH казват че нямат т. нар "памет" и за това не е необходимо да се разреждат напълно преди заряд както NiCd. Но има хора които твърдят че са наблюдавали "памет" и при NiMH...
Схемата за заряд на NiMH трябва да не оставя батериите на подзаряд с мижав ток. Обикновенно освен другите схеми за определяне края на заряд се слага и един таймер който изключва ако батериите стоят дълго в зарядното.
Не мога да дам конкретна схема, но това е в общи линии.
Dinev
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Съб Яну 29, 2005 14:20    Заглавие: Отговорете с цитат

може ли да се направи с едно трафче и токо ограничаващ резистор...?
Върнете се в началото
bongo
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Нова Загора

МнениеПуснато на: Съб Яну 29, 2005 16:59    Заглавие: Зарядно устройство за Ni-MH акумулатори Отговорете с цитат

Ако искаш да си направиш сериозно зарядно за тези акумулатори, можеш да използваш TEA1102 - много сериозен чип е - вече 8 мецеца работи без проблеми. Но ако искаш да си направиш нещо по-простичко - трябва ти регулатор на ток и схема, която да изключва акумулаторите при достигане на определено напрежение - най простия регулатор на ток става със стабилизатор 7805 и един резистор, пък схемата за изключване можеш да я направиш с компаратор и тразнситор или реле..
Dinev
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Съб Яну 29, 2005 17:32    Заглавие: Отговорете с цитат

bongo ще съм ти много благодарен ако можеш да ми дадеш някаква схема на това чудо щотото несъм много на ти с електрониката... мога да си го зглобя ако имам схемата.. но не и аз да си го измисля как да стане...
Върнете се в началото
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Яну 31, 2005 11:46    Заглавие: Re: Зарядно устройство за Ni-MH акумулатори Отговорете с цитат

bongo написа:
Ако искаш да си направиш сериозно зарядно за тези акумулатори, можеш да използваш TEA1102 - много сериозен чип е - вече 8 мецеца работи без проблеми. Но ако искаш да си направиш нещо по-простичко - трябва ти регулатор на ток и схема, която да изключва акумулаторите при достигане на определено напрежение - най простия регулатор на ток става със стабилизатор 7805 и един резистор, пък схемата за изключване можеш да я направиш с компаратор и тразнситор или реле..

Къде го намери този чип???????????В смисъл откъде го купи?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Потърси "Ni-MH батерии зареждане" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Ni-MH батерии зареждане" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Търсене на схеми, програми и документация - Service manual search Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети