Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
закон на регулиране : ПИД
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Emilio
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет Яну 27, 2005 16:43    Заглавие: закон на регулиране : ПИД Отговорете с цитат

Здравейте!Правя си курсов проект за регулиране на температури до 300 градуса.Ще бъде с термодвойка,АЦП,PIC-контролер,LCD.Дотук може да се каже че съм се справил,но в заданието ми има изискване:,,закон на регулиране : ПИД'' и не мога да намеря необходимата ми за това информация.Търсих в нет-а, но попадам само на небългарски сайтове.То няма лошо да превеждам от английски, но с тез технически термини ще ми трябва цяла вечност Sad За това моля, който има някаква идея от къде да прочета по-подробна информация за ПИД(ако може на български) ще съм му много благодарен!
Благодаря предварително!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Яну 27, 2005 16:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Едва ли ще намериш нещо на български,почвай да четеш англииския. Very Happy
Върнете се в началото
bobykafe
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пет Яну 28, 2005 9:15    Заглавие: Отговорете с цитат

Имаше една зелена книжка, и аз я имам но в момента не ми е подръка, за да ти кажа точно заглавието, но там са описани много подробно отделните закони за управление.
Беше нещо от сорта: Автоматизирани системи за управление.... Question
На всяка сергия за учебници ще я намериш за левче килото
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гост

МнениеПуснато на: Пет Яну 28, 2005 17:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Значи на тебе ти трябва предавателната функция на дискретен PID. За аналогова форма аз мога да ти я напиша но няма да ти е много от полза. Трябва да се поразровя малко из учебниците и мога да намеря нещо за дискретен PID.

В сайта ма Microchip има обяснения за PID регулатор, само че със 18xxx. Там е включен и сорс код включващ математическия и PID алгоритъм. Мойто мнение е да прочетеш там. Ако не го намериш дай си имейла аз ще ти го изпратя

успех
1andro1
Върнете се в началото
Emilio
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Яну 28, 2005 19:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря на bobykafe и 1andro1 за информацията.
Сега ще обясня по-подробно за какво става въпрос:както вече казах става въпрос за термоконтролер за температури до 300 градуса.По задание трябва да се контролира с матрична клавиатура и данните да се показват на LCD.Това са основните моменти на проекта като изключим обичайните изисквания :за точност,за работна температура,захранване и т.н.
Работя по следната схема:термодвойка и термистор за компенсация на студения край,които се усилват от измервателни усилватели.После преминават към мултиплексор и оттам в АЦП.АЦП е свързан към PIC16C72,който от своя страна е свързан към клавиатурата и дисплея.Естествено всички блокове са свързани към подходящо захранване.Дотук добре,но нямам идея какво точно да правя с изискването по условие за този,,закон на регулиране :ПИД''.
Може да се каже че доста се порових по сайтове и намерих и алгоритми за ПИД и отделно ПИД контролери.Та не мога да разбера дали този закон се отнася за даден PIC-контролер или пък трябва да слагам ПИД контролер към моя PIC-контролер?Или пък ПИД трябва да се използва за софтуера(асемблер),но пък нямам по задание да програмирам устройството?....
Върнете се в началото
Zdrav
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Яну 28, 2005 20:53    Заглавие: Отговорете с цитат

А защо не питаш този който ти е дал проекта?
Все пак точното място за тия въпроси е в училище.
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Съб Яну 29, 2005 10:24    Заглавие: Отговорете с цитат

PID контрола е метод,а не устройство.Можеш да го изградиш с който и да е микроконтролер.
Върнете се в началото
Гост

МнениеПуснато на: Съб Яну 29, 2005 14:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравей Emilio

Както написа Stoy40 това се реализира софтуерно и може с всеки контролер. Мисля че най-трудно ще бъде реализирането на математическите функции. Но ти вече имаш даден пример и може да се справиш.
За дискретен PID не знам точно какви са изискванията но мога да ти обясня за аналоговия.

По принцип PID регулатора е съвкупност от пропорционален, интегрален и диференциален регулатор. Общо уравнението изглежда така: кр(1+1/Ти(р)+Тд(р)), където
кр - коефициент на усилване
Ти - време на интегриране
Тд - време на диференциране

тези трите са неизвесните в даденото уравнение и те трябва да ти бъдат входните велечини в регулатора ти. Демек от тях зависят свойствата на PID регулатора. Ти няма смисъл да се притесняваш за тях понеже от теб не се изисква да ги въвеждащ. Те се въвеждат от оператора след опимизация и други глупости по алгоритъма за управление на обекта. Мисълта ми е че тези трите имат определени граници на изменение особено кр понеже от неговата стойност зависи устойчивоста на системата. С въвеждането на интегрираща съставка се увеличава статичната и динамичната точнос на обекта. Диферинциращата допринася за по-бързи преходни процеси.

Сега ще се опитам да начертая схемно как изглежда един Система за автоматично регулиране. От тази схема ще ти стане по-ясно:

.............+----------+.........+----------+
u---O----+ Wr(p,d)+-------+ Wob(p)+-----------+------>y
......|......+----------+.........+----------+.............ТД
......|...............................................................|
......+-------------------------------------------------+

където Wr(p,d) ти е регулатора, т.е. горната формула
Wob(p) ти е обектът, на който ще регулираш температурата(някакъв бързовар във вода).
ТД ти е термодвойката с която измерваш температурата
u ти е зададената стойност(температурата която ще подържаш постояна) тя се задава вътре в интегралната схема чрез клавиатурата.

Понеже формулата която ти дадох е в непрекъсната аналогова форма не можеш да я използваш заедно с микроконтролер. За там ти трябва формула на дискретен PID иначе всичко останало е същото.
На теб ти остава само да намериш такъв закон. Виж в това на MIcrochip. Там би трябвало да го има не съм го разглеждал и незнам.

надявам се да съм ти бил полезен

1Adnro1

А отделните стойности на напрежението на термодвойката как ги изкарваш на LCD-то? Като таблица ли са ти в контролера или си направил някакъв модел, който да изчислява на какво ЕДН каква температура отговаря?
Върнете се в началото
Гост

МнениеПуснато на: Съб Яну 29, 2005 15:14    Заглавие: Отговорете с цитат

Сега разгледах един учебник там има малко за дискретен PID ама неми стана много ясно. Та там има включена и още една променлива време на дикретизиране Т. От който се определят качеството на регулиране, смущаващи въздействия и др. параметри. Та трябва да имаш и това в предвид за входни дани, които се задават от оператора.

1andro1
Върнете се в началото
bobykafe
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Нед Яну 30, 2005 14:13    Заглавие: Зелената книжка е..... Отговорете с цитат

Основи на теорията на автоматичното регулиране 1990

Автори: Н. Маджаров, И. Томов, И. Стойчев

Води се учебник за техникумите..... Shocked

П.П. Пост No 50..... вече дали съм напреднал?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Потърси "закон на регулиране : ПИД" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "закон на регулиране : ПИД" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети