Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Търся схема на АСЕ-5
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
aster11
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Апр 17, 2008 13:29    Заглавие: Търся схема на АСЕ-5 Отговорете с цитат

Иде реч за стълбищен автомат със поляризирано реле и глим-лампа!!!Някакво съпротивление(означено на платката с "РТС"-предполагам че е термосъпротивление ) е напълно изгоряло и почернено и не мога да видя стойноста му!!!
За него ми е въпроса,ако някой знае стойноста му,да каже!!!
Благодарско предварително!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
b.todorov
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Пет Апр 18, 2008 9:18    Заглавие: Re: Търся схема на АСЕ-5 Отговорете с цитат

aster11 написа:
Иде реч за стълбищен автомат със поляризирано реле и глим-лампа!!!Някакво съпротивление(означено на платката с "РТС"-предполагам че е термосъпротивление ) е напълно изгоряло и почернено и не мога да видя стойноста му!!!
За него ми е въпроса,ако някой знае стойноста му,да каже!!!
Благодарско предварително!!!

Слагайте 2 М 4 ...0,25 w...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
the_bull
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Монтана(Студент в Русе)

МнениеПуснато на: Пет Апр 18, 2008 12:39    Заглавие: Отговорете с цитат

А някой може ли да обясни принципа на действие на тези интересни релета. Ако не се лъжа това са едни релета електрони дето нямат транзистори. Ако може и схема да дадете за да станат по ясни нещата.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
pamporov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Апр 18, 2008 12:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Принципа наистина е много особен, схема имам на хартия, свалял съм си я на времето сам от самото реле. При първа възможност ще я сканирам и ще я кача в обменника.
Върнете се в началото
aster11
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Апр 18, 2008 14:14    Заглавие: Re: Търся схема на АСЕ-5 Отговорете с цитат

"Слагайте 2 М 4 ...0,25 w.."

Този стълбищен автомат монтирах собственоръчно през 1991г!!Още първия месец изгоря това съпротивление и аз го замених с подобно,със същата стойност ,но 1Вт.
E,вчера изгоря и то!!!Но беше много изпечено,и не се виждаше каква стойност е!!!Смених го с 2.4 мОма,стана добре!!!А колко е била оригиналната стойност не знам....
Относно конструкцията-проста е...Има 6 резистора,3 диода,2 тримера,кондензатор,глимка и реле!!!
Между другото-още ги продават,производство на "Импулс"-Габрово,цена 11-13 лв!!!Леко подобрени с 2 диода,за мрежа и времеиндициране!!
Дано изкара още 17 години,после ще му мислим... Laughing
Върнете се в началото
Minkov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Апр 22, 2008 6:37    Заглавие: Отговорете с цитат

aster11 написа:

... Между другото-още ги продават,производство на "Импулс"-Габрово,цена 11-13 лв!!!Леко подобрени с 2 диода,за мрежа и времеиндициране!! ....

В магазин такъв таймер не съм въждал, най-малко 10 години!
Бих монтирал такива , но токът в оперативната верига ми се вижда големичък, защото забелязвам, че контактите на ключовете нагарят, даже и залепват.
the_bull написа:
А някой може ли да обясни принципа на действие на тези интересни релета. Ако не се лъжа това са едни релета електрони дето нямат транзистори. Ако може и схема да дадете за да станат по ясни нещата.

Имам някъде схема, но не знам как да я кача тук. Мога да ти я пратя на ".doc" файл.
Принципът на работа е следния: при натискане на който и да е бутон, през бобината на релето се пуска мощен токов импулс. Котвата се издърпва.
От включения вече консуматор през схема от диоди, високоомни резистори и потенциометър, се зарежда кондензатор, паралелно на който е свързана глим-лампа. Както се знае от теорията, тази лампа свети при около 80V, но се запалва при 120V.
Та когато кондензатора се зареди до тези 120V, лампата се пали и през схема от други диоди се подава напрежение на бобината на релето, но с противоположен поляритет на този, с който вече е задействано релето. Кондензаторът се разрежда, котвата отпуска.
Меду тези два процеса, котвата не е отпуснала поради остатъчния магнетизъм в ядрото на електромагнита. Тук е тънкото място на схемата - "паметливият" материал, от който е направено ядрото.
Върнете се в началото
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Вто Апр 22, 2008 8:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Да и ако ръчно натиснеш котвата така ще си седи. Веднъж така реших да включа осветлението от таблото, като бях долу в мазето, понеже там няма ключ. Smile И седя цяла нощ, а на другия ден го изключих по обратния начин.
Върнете се в началото
Bojilov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Обрулистан-гр.Сбърканбург

МнениеПуснато на: Вто Апр 22, 2008 9:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Minkov написа:
Имам някъде схема, но не знам как да я кача тук. Мога да ти я пратя на ".doc" файл.

Arrow Ако архивирана е до 200К я качваш направо в атача-долу под полето в което пишеш имаш-
Цитат:
Attach (max size 200 kB ):

даваш Browse избираш файла-даваш "Прати" и толкоз.
Arrow Ако е по-голяма от 200К-
-отиваш във файлообменника
http://eserviceinfo.com/
-регистрираш се там
-Бутонче Upload горе на лентата
-Качваш файла и даваш линка към него тук в поста си.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Minkov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Апр 22, 2008 10:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря на колегата Bojilov за помощта, но ще се възползвам друг път, защото се оказа, че точно тази схема я имам само на хартия.
Ако колегата the_bull, или някой друг се интересува, да ми пише - ще я кача. Но, ако няма интерес, е безмислено да си губя 1/2 час (и повече), защото според мен този таймер отдавна не се произвежда, а ремонта се свежда най-вече до разлепване на заварени контакти и презапояване на клемите към платката.

Сега искам да попитам колегата aster11 : какъв е ефекта от замяната на този елемент NTC с резистор 2М4, защото си направих труда да отворя два стари, работещи таймера и въпросните елементи и на двете устройства са цъфнали като майска роза?
Върнете се в началото
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Апр 22, 2008 14:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Това е термистор ,Работи и без него

Това бях написал на лични на колегата още преди да се заформи дискусията ,за съжаление на схемата която съм свалял /става за 10 минути/ нямаше обозначена стойност ,но -виж цитата!
Върнете се в началото
Потърси "Търся схема на АСЕ-5" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Търся схема на АСЕ-5" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети