Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Мишена за пневматично оръжие
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
rook
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря Апр 16, 2008 16:29    Заглавие: Мишена за пневматично оръжие Отговорете с цитат

Здравейте!
Гледах темите и търсих с търсачката, но явно не могада работя с нея добре или пък наистина няма такава тема, която ми трябва. Извинявам се предварително, ако има такава тема.
Също не съм много на ТИ с електрониката, но мисля, че ще се справя.
Искам да попитам по какъв начин може да се реализира следното: мишена в която е пробит отвор (ф от 15мм до около 60мм), от задната страна на мишената да има някакъв датчик който да отчита преминала през отвора съчма (скоростите с които се движат са от 100 м/с до към 330 м/с, тегло от 0,5 грама до 2,5 грама). Това е сновното. Като допълнителни неща са да има няккаква индикация (светлинна) която да показва когато датчика отчете преминалата сачма. Шок датчик (или някакъв друг), който да отчита, когато когато не бъде уцелен отвора, а сачмата се удари в мишената (някаква индикация и за този датчик когато се задейства) (силата на удара е от порядъка на 5 джаула до към 70-80 джаула). Основните изисквания са: да е лесна за изпълнение, нискобюджетна, висока точност (чувствителност), ударо-, влаго- и идотоустойчива.
Благодаря!
П.П. приемам всякакви критики относно поста ми.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tchav
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Апр 17, 2008 8:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Преминаването на чашката може да се отчете единствено със светлинен сензор и като се има в предвид че е с малък диаметър а отвора голям, просто няма как да стане. По-скоро може мишената да се направи метална и зад отвора пак да има метал и да реагира на вибрациите, които се получават от удара. Замислял съм се за подобен проект, но мисля че целта не оправдава средствата.
ganevec
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: русе

МнениеПуснато на: Чет Апр 17, 2008 9:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Извиняваи обаче исканията са ти прекалено много
всичко може да се направи освен да е смалък бюджет
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
rook
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Апр 17, 2008 10:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Мислено е по въроса за механично-електронен, но голямата разлика в мощноста е проблема. Едни едвам задейстават мишените, а други правят мармалад 2мм (1,5мм може да беше) ламарина. Затова се спрях на безконтактен метод на отчитане.
ganevec колко ще излезе най-простата схема (само да отчита попаденията в отвора и да показва попадението по какъвто и да е начин), като махнем и изискванията за влаго- и идиотоустойчивост. Изискването за малък бюджет е сновното, защото трябва бая мишени да се направят, а пък и да не припадам при счупване на някоя Smile. Знам че светлините сензори има отбхват 3-4мм и трябва доста да се наредят за да обхванат целия отвор, но аз се надявах да има някой по-модерен на достъпна цена.
Благодаря за отговорите.
Върнете се в началото
bobykafe
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Чет Апр 17, 2008 16:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Няма ли да стане с пиезо датчик, залепен отзад на част, която е защитена от пряко попадение?
Трябва ли да се отчита точното място на попадение в кръга, или е достатъчно отчитане на попадение в кръга?
Върнете се в началото
rook
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Апр 18, 2008 9:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Кръгът е отвор (дупка). Мишената е правоъгълник (или квадрат) в който има отвор с различен диаметър. Не ми трябва да знам, къде точно е попадението, нито в отвора, нито по мишената. Това с пиезо-то може да отчита когато попадението не е в отвора, а някъде по мишената.
Върнете се в началото
*joda
Гост

МнениеПуснато на: Пет Апр 18, 2008 10:35    Заглавие: Отговорете с цитат

По простичкия вариант който бих пробвал е просто една здрава метална пластина зад отвора с какъвто и да е датчик към нея (пиезо, микро, фото, контакт ...).

Един добър вариант (идиотоустойчив и каквото там още искаше): на принципа на металотърсача - с намотка около отвора. Дали има схема която да реагира достатъчно бързо и въобще да реагира на този метал трябва да пробваш/потърсиш. Ако това стане ще е добре, тъй като отговаря максимално на почти всички изисквания които си поставил.

Друг механичен вариант е със закалена стоманена тел (струни за китара примерно) да направиш нещо като четка, т.е. един ред струни от едната страна хванати, от другата свободни. Началото на 'четката' фиксираш зад мишената и възможно най-отдалечено от отвора (за да пружинира повече) а с края 'препречваш' отвора. Ако свържеш струните през една съответно към два проводника можеш да регистрираш преминаването на съчмата с отчитане на пик (смущение) в съпротивлението между двата проводника. Колкото е по-далече началото от края на 'четката' толкова по дълго ще издържи на механичното натоварване. Ако се поврежда бързо можеш вместо една 'четка' перпендикулярно да сложиш две от двете страни под ъгъл назад като фуния, за да се плъзга сачмата по струните а не да се удря напречно в тях. Те струните и без това не са прави. Там където ги захващаш е добре да правиш ушенце за да не се върти струната. Подбери разстояние между струните с което хем да засичаш сачмата хем да не са прекалено близко и да се допират при амортизация. Тъй като струните са с малка маса, от жилав материал и няма да бъдат удряни фронтално вероятно ще издържат доста време.

Ако искаш координати .. там лесен вариант няма.
Върнете се в началото
Петров
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Апр 18, 2008 11:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Тънка бронзова лента - латун опъната на 0.05-0.1мм пред бронзова планка дебела 10мм с тефлонови изолационни ленти осигуряващи дистанцията в двата края и от там на татък електроника или електромеханика каквото си избереш.
Върнете се в началото
Private
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Апр 18, 2008 11:25    Заглавие: Отговорете с цитат

По времето, когато служех в армията (1986-1988 година),
се ползваха два вида мишени за автоматите и картечниците:
сандвич алуминиево фолио-изолация-алуминиево фолио върху шперплат
или лист ламарина със специален пиезо-датчик в долния край.
При първият случай се разчиташе на електрическия контакт
при преминаване на куршума, а при вторият - на вибрацията.
Електронното управление на мишените беше еднакво в двата случая.

Тук става дума за доста по-малък куршум, но все пак дано нещо от мнението ми да е от полза. Smile

Последната промяна е направена от Private на Пет Апр 18, 2008 19:01; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
ganevec
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: русе

МнениеПуснато на: Пет Апр 18, 2008 14:23    Заглавие: Отговорете с цитат

до колкото аз разбрах трябва да отчита удар по мишената и удар в дупката отделно
или?
Върнете се в началото
Потърси "Мишена за пневматично оръжие" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Мишена за пневматично оръжие" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети