Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Буферна схема за матрично свързани диоди
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител

[download attachment]
МнениеПуснато на: Сря Мар 12, 2008 22:32    Заглавие: Буферна схема за матрично свързани диоди Отговорете с цитат

За светодиодна матрица използвам буферната схема от приложения файл. Идеята е от подавана от микроконтролер поредица импулси +5V - 0V, да се подават към светодиодите съответно 0 V - +12V.
Отнася се за ДИНАМИЧНО управление на матрицата, с цел изписване на плъзгащ се (SCROLL) текст. В общи линии върши работа, но закъснява от контролера, което се изразява с два нежелани ефекта:
1. Появява се "СЯНКА" след изображението (слабосветещи диоди, които би трябвало да са изгасени).
2. "ВЪЛНЕНИЕ" в зоната на несветене - слабозабележими просветвания на някои от диодите в изгасената част.
Явно запушването на някои от елементите закъснява малко, което ги светва леко в началото на следващия пускащ фронт, който иначе не е предназначен за тези диоди.
Ако някой има работеща буферна схема от подобен тип, нека я даде, доколкото има желание за това.
Обърнете внимание, че управляващото напрежение е +5V, а работното +12 V!
Важна е и икономическата част на схемата, защото става дума за няколко хиляди елемента!

На схемата не са посочени ограничаващите резистори за диодите, но мисля, че те нямат отношение към проблема.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Мар 12, 2008 22:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Я малко по-подробно по-отношение на схемата (поне два реда или колони), че от атача не схванах защо чак така го управляваш този диод от две посоки .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Мар 12, 2008 23:09    Заглавие: Отговорете с цитат

RC написа:
Я малко по-подробно по-отношение на схемата (поне два реда или колони), че от атача не схванах защо чак така го управляваш този диод от две посоки .

Диодите са свързани в матрица: На колоните са свързани заедно анодите, а на редовете-катодите. Така от контролера подавам напрежение на анода(изобразяваната колона), а комбинацията кои светят в колоната подавам по редовете към съответните катоди. Понеже имам 8 реда, това е точно един порт на микроконтролера, което е удобно, понеже информацията върви побайтово.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Мар 12, 2008 23:17    Заглавие: Отговорете с цитат

Ок, все си мисля, че проблема ти е тогава по-скоро софтуерен с начина на писане по портовете (и гасенето преди да се заредят новите данни).
За да се разсъждава по хардуера би трябвало да е по-конкретно (в смисъл като конкретни стойности и схемно решение/ не принципното/).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител

[download attachment]
МнениеПуснато на: Сря Мар 12, 2008 23:33    Заглавие: Отговорете с цитат

RC написа:
Ок, все си мисля, че проблема ти е тогава по-скоро софтуерен с начина на писане по портовете (и гасенето преди да се заредят новите данни).
За да се разсъждава по хардуера би трябвало да е по-конкретно (в смисъл като конкретни стойности и схемно решение/ не принципното/).

Точно съм дал стойностите и начина на свързване. Ето тук е и матрицата. Не може да е софтуерен, защото са три последователни инструкции в програмата, изпълнявани общо за 10 цикъла (2+2+2+2+1+1, понеже има call -> return и goto на 4 места), при честота 20/4=5MHz(Мисля че добре съм дал времената). Окото не може да го види просто!
Самият рефреш, с дадените времезакъснения от програмата е с честота 60Hz, при изисквани 45!
Почти сигурно закъснява оптронът, защото ефектите бяха много по-изразени преди да поставя изтеглящия транзистор 10к на базата на транзистора, свързан към оптрона. Проблемът е, струва ми се, че не мога да гася транзистора в оптрона, понеже няма изведена база. Иначе всички елементи са с дадени стойности!
Затова, нека ако някой е правил подобно нещо, сподели какъв буфер използва.
Върнете се в началото
nafo
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Мар 13, 2008 6:41    Заглавие: Отговорете с цитат

...защо не опиташ с един лог. елемент и транзистор... без да слагаш оптрон, защото е възможно и тои малко да ти бърка работата в честотите... имал съм подобен проблем с 111 на SHARP
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Мар 13, 2008 7:47    Заглавие: Отговорете с цитат

А защо се ползва оптрон в случая въобще?
Върнете се в началото
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Мар 13, 2008 7:50    Заглавие: Отговорете с цитат

nafo написа:
...защо не опиташ с един лог. елемент и транзистор... без да слагаш оптрон, защото е възможно и тои малко да ти бърка работата в честотите... имал съм подобен проблем с 111 на SHARP

Не мога да се сетя какво да използвам. Проблемът е, че работното напрежение е по-високо. Първо не съобразих това и се опитах да поставя PNP транзистор, но поради по-ниското напрежение на базата, той не може да се ЗАПУШИ напълно. И тогава се сетих за това с оптрона, което обаче не е добро решение, доколкото виждам.
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Мар 13, 2008 8:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Можеш да инвертираш изхода си, след това един n и един p транзистор.
Дръг вариант е да ползваш буфери от типа на ULN 2001/2/3/....
А и от картинката не виждам да имаш последователно свързани диоди и тогава защо трябва да ги "храниш" от 12V? (или постановката е такава).
Върнете се в началото
Комбинатор
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Мар 13, 2008 8:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Проблема със сигурност не е от оптрона.
Прехвърлял съм звук през него и не е имало никакъв проблем.
Опитаи с бързозапушваща група (диод и RC) на базите.
При това различен брой светещи диоди на колона ти дава различен ток през общия транзистор и затова е неравномерно светенето на диодите.Според мен трябва да се прегледа първо захранването после
исчисляваш тока през един светещ диод на колона след това
тока през 8 диода трябва да е не по малко от 8*тока на един диод.
за да няма разлика в яркоста.
По принцип се слагат повече диоди на пиксел от матрицата за да е по голяма матрицата, предполагам че не е нареден само един диод в групата а са повече.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Потърси "Буферна схема за матрично свързани диоди" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Буферна схема за матрично свързани диоди" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети