Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Въпрос за мултивибратор

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
vesonik
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Мар 07, 2008 21:05    Заглавие: Въпрос за мултивибратор Отговорете с цитат

Колеги, бихте ли ми помогнали в следната задача: в службата ми се налага да направя управление на 30 V пост.напрежение,като трябва да го инвертирам през период от 1-2 секунди. Мисля да ползвам мултивибратор и реле на 24 V , с което да обръщам напрежението.Устройството,което управлявам се активира при смяна на поляритета на напрежението. Молбата ми е,ако някой има някаква типова схема на мултивибратор,който бих могъл да ползвам за целта,а също и как да определя време закъснението. Консумацията на ток е пренебрежимо малка. Разполагам с 30 V, получени от траф и изгладени с грец и филтриращ кондензатор.Не съм се занимавал досега с такъв род проектиране и монтаж на подобни схеми, но за съжаление служителят в българска фирма трябва да може всичко.Благодаря предварително на всички.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mitcd
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: BG

[download attachment]
МнениеПуснато на: Пет Мар 07, 2008 23:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Нещо такова ли ти трябва(виж в Attach)?Времето може да се промени от кондензаторите или от съпротивленията х100к.Добре ще е релето да е направо за 30В.ако е за по малко волта ще ти трябва стабилизатор и ще трябва са се променят стойностите на елементите.Става и с напрежение независимо от изходното(от друга намотка на трафа).Обаче трябва да се има предвид че релето е 50% механика и от честото превключване да не се разхлопа

Само да допълня релето да е с два чифта контакти или може да сложиш 2 релета на 12В-15В последователно
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vesonik
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Съб Мар 08, 2008 7:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Колега,благодаря за навременната и изчерпателна информация. Пожелавам ти успех във всички начинания!
Върнете се в началото
Фикри Нури
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Kърджали

МнениеПуснато на: Съб Мар 08, 2008 12:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Времеконстантата на симетричен мултивибратор се изчислява по формулата Т=1/R.C (R е в омове, а С във фаради). В случая със схемата от атача съпротивлението е 100к, а кондензатора- 100мкФ. За да работи релето на 30в. добави едно по-мощно съпротивление последователно на релето от порядъка на 10 - 100 ома. така, че да сработва надеждно. Понеже пада на напрежение върху Т3 ще е 0,7 волта, по-добрият вариант ще е да включиш релето на емитера на Т3, а съпротивлението на колектора.
the_bull
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Монтана(Студент в Русе)

МнениеПуснато на: Съб Мар 08, 2008 18:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре е ако е необходимо да се подберат стойностите на резисторите и кондензаторите да са еднакви за да остане коефициента на запълване 50%. Иначе е възможно да да се промени.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
mitcd
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: BG

МнениеПуснато на: Съб Мар 08, 2008 23:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Със сигурност не е симетричен заради резистора 2,2К и Т3.Импулс-пауза ще се различават и какво от това,ако и така му върши работа.Също може да се направи и с една К155ЛА3.Ам вземете че качете някоя схема де!
Върнете се в началото
vesonik
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Мар 09, 2008 19:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Колеги,благодаря ви!Информацията беше повече от изчерпателна.Мисля,че схемата ще ми свърши работа.Благодаря и за уточненията относно времеконстантите и подбора на резисторите. Пожелавам на всички здраве и успехи в професията!
Върнете се в началото
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Мар 09, 2008 21:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Че няма ли NE555 за такива цели ?
Върнете се в началото
daminad
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Somewhere in time

МнениеПуснато на: Пон Мар 10, 2008 0:54    Заглавие: Отговорете с цитат

за да са еднакви времената междъ двете превключвания(или поне приблизително равни) да се сложи еднин резистор на емитерния клон на Т1 със стойност отговаряща на резистора 2,2 к.ома успоредно със съпротивлението на релето и "съпротивлението" на прехода база емитер на транзистор 3(в случай че релето е в емитерния клон на Т3).
дефакто Rет1= Ret2 II (Rреле+ Rb-e.t3).
според мен това би изравнило времената на превключване.
Ако греша ме поправете. Wink
Потърси "Въпрос за мултивибратор" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Въпрос за мултивибратор" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети