Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
12v Fluoro Inverter

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Aleks_bg
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Фев 25, 2008 14:42    Заглавие: 12v Fluoro Inverter Отговорете с цитат

Здравеите, попаднах из нета на тази схемичка на инвертера за 40W луминисцентни лампи купих си ферита и го намотах, както са казали, или по точно, както аз разбрах, защото не съм никак добре с английския. ето и линка: http://www.talkingelectronics.com/projects/FluorescentInverter/FluorescentInverter.html Доколкото аз разбрах:
1намотка - 58навивки със 0,61
2намотка - 13навивки със 0,28
3намотка - 450навивки със 0,28
Направих го и го пуснах със транзистор: 2N3055 първоначално, щото не бях купил TIP3055.Палеше пура 20W ама дърпаше 1,5А ток,което е много! и си мислех че е заради транзистора щот TIP3055 е по различен .Днес го купих от магазина и го пуснах с него, ама резултата беше същият само дето дърпаше 1,8А и като му свожих 38W пура дърпаше към 2А и след секунди изгоря ...... и не ми стана ясно аз ли не съм направил нещо,както трябва или не съм разбрал как да навия правилно намотките?
Как да го накарам да тръгне нормално, с по-малък ток на консумация?
благодаря на отзовалите се
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Radko
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Фев 25, 2008 15:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Може да опиташ вместо 180 ома резистора да поставиш тример до към 500 ом или 1 ком, по-мощничък, и опитно да постигнеш компромис между сила на светене и консумиран ток.
А охладител на транзистора, предполагам, си сложил.
Но все ми се струва, че би било по-добре вместо феритна пръчка трансформаторът да е със затворен феритен магнитопровод.
Aleks_bg
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Фев 25, 2008 20:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Radko написа:
Може да опиташ вместо 180 ома резистора да поставиш тример до към 500 ом или 1 ком

Благодаря ти, увеличух го до 500 омa и на 800 и нещо, ми харесва, защото пали 20W пура идеално и консумира само 300ma Smile и то със 2N3055 и даже едвам грее без радиатор.
А за тва дет пише че пали две по 20W (40W)последователно или голяма 36W ,при мен не се получава няма значение дали променям стойноста на "R180"
но все пак хубавото е че пали 20W, което е достатъчно пред нищо. Благодаря за помощта. Все пак ако знаеш,как мога да го направя, да запали и по-мощна ще съм ти много благодарен Smile благодаря отново Smile
Върнете се в началото
Radko
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Фев 25, 2008 20:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Преди време, когато имаше режим на тока, доста си играх с нещо подобно, но кой знае колко задоволителен резултат не постигнах. Може да се експериментира с режима на транзистора, капацитета на кондензатора 100 нф, а също и със свързване на кондензатор паралелно на лампата, за получаване на нещо като трептящ кръг с резонансна честота, с която работи този генератор, но иска доста експерименти. Този кондензатор трябва да е високоволтов и като се почне примерно от 500 пф, се увеличава постепенно и се следи как се променя консумацията и силата на светене на лампата.
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Пет Фев 29, 2008 16:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Aми че то лампата като е 20 W ако си достигнал мощността и, не е странно, че тока ти стига докъм 2 А откъм 12 V
Върнете се в началото
Потърси "12v Fluoro Inverter" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "12v Fluoro Inverter" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети