Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
135 години
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Bojilov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Обрулистан-гр.Сбърканбург

МнениеПуснато на: Вто Фев 19, 2008 10:28    Заглавие: 135 години Отговорете с цитат

Мисля, че човекът, тук на тоя свят
има един ближен, има един брат,
от кои се с клетва монахът отказа,
че цел по-висока Бог ни тук показа,
че не с това расо и не с таз брада
мога да отмахна някоя беда
от оня, що страда; мисля, че канонът
мъчно ще направи да замлъкне стонът;
че ближний ми има нужда не в молитва,
а в съвет и помощ, когато залитва;
мисля ази още, че овчарят същ
с овцете живее, на пек и на дъжд,
и че мойте братя търпят иго страшно,
а аз нямям нищо, и че туй е гряшно,
и че ще е харно да оставя веч
таз ограда тиха, от света далеч,
и да кажа тайно две-три думи нови
на онез, що влачат тежките окови.
Рече и излезе.

Поклон пред паметта на Апостола!
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dakiss
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Ямбол

МнениеПуснато на: Вто Фев 19, 2008 11:47    Заглавие: Re: 135 години Отговорете с цитат

"Нито чиста, нито свята..." - под това заглавие днес в. "Новинар" помества следното есе от Калин Караиванов:

Чий е Левски? Наглед абсурден въпрос, който обаче има своя прост отговор. Ничий е.

Въпреки че продължават опитите за приватизация на името му и едва ли не регистрирането му като запазена търговска марка.

Не е нито на Батков, чийто футболен отбор носи името му. Или на де що има в тази държава управник, който е закичил портрета на Апостола в пропития си от корупция кабинет.

Спомняте ли си, когато преди две години от ръководството на футболния "Левски" махнаха от паметника на Дякона венеца, поднесен час по-рано от агитката на ЦСКА? Мотив ли? Неясен.

Просто тая скапана държава не заслужава да има национален герой. Тук делението е масов спорт - сини срещу червени, бедни срещу богати, София срещу провинцията...

От честността на онзи, чиято памет почитаме днес, няма и помен. Това не е неговата България. Тя не е нито чиста, нито свята, само е република.

И още нещо. Тази вечер пред монумента (няма да отварям дума защо той е далеч по-малък от например този на Съветската армия) ще застане върхушката. Да позира до онзи, който именно за тях бе писал, "че лочат до последната капчица кръв измъчения български народ".

Ех, Апостоле, защо ти трябваше да се захващаш да освобождаваш народ, който не иска да бъде свободен.
РДочев
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Фев 19, 2008 11:53    Заглавие: Отговорете с цитат

А такива, които пишат подобни есета съвсем не заслужават да бъдат освобождавани!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dakiss
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Фев 19, 2008 12:09    Заглавие: Отговорете с цитат

и к'во ..... да си сложим розовите очила, все едно всичко ни е наред и да се напием по повод на случая /също и за всеки пореден такъв/, както едно време дедите ни в кръчмата с "благословия на уста" по повод на управниците.

Апостола е велик българин наистина, но не и тези които се крият зад делата му и се правят на милеещи за народа, а допускат болшинството да мизеруват и да дърпат чергата съм себе си или към партията си.

Апостола е искал добър живот на целия български народ, а не за определени кръгове, или да се тъпчат етносите в България.

Кой в днешно време го иска това? Всеки гледа да го изкара, че той е добрия, а други "нек'ви си" пречат на българина да живее добре.

Някаква разлика да се усеща .......
РДочев
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Вто Фев 19, 2008 12:20    Заглавие: Отговорете с цитат

А като стоим и си мърморим че не сме народ,а мърша ще си помогнем ли?
Върнете се в началото
dakiss
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Фев 19, 2008 12:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Еми някой излязоха на улицата вече. То нали знаеш за бебето и цицата Wink

Който си е мърша повече и не му и трябва, но обикновения човек е животно, а не растение и не може да я кара със слънчева светлина, а му трябва храна.

Не са ми е личен проблем парите /не съм на заплата/, но не искам да е както сега .... цените европейски, а заплатите африкански или китайски.

Не искам аз да съм богатия, а клиентите ми /обикновените българи де/ да могат да си позволят да си купят това което им е нужно. Останалото си идва на мястото само.

Доскоро, а и май все още при нас на колите се гледа като на лукс, а не необходимост .....

Аман от фанатици и статистици дето отчитат как в българското семейство вече влизали средно по 844 лева и как българина си увеличавал депозитите в банките ...... а кредитите Wink

Този форум май също показва как човек иска да направи от нищо - нещо заради цената на новото което е в магазина ..... с изключение на пробите на любознателните де Wink
pepi_voinishki1957
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Фев 19, 2008 16:45    Заглавие: Отговорете с цитат

Недейте .....Днешния ден трябва да предизвика размисъл а не крамоли и вражди.Ако апостола ни гледа някъде от горе нека ни прости .По добре да замълчим и да се замислим.
dakiss
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Фев 19, 2008 17:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Апостола надали е бил на девиза "преклонена глава сабя не я сече" .... иначе днес нямаше да го знае никой.

Това не е кавга и карамола, а поредния опит на поредната годишнина за събуждане на този "овчи народ" /други думи са "робски"; "рая" и прочие/ както са писали доста от именитите ни съотечественици - революционери.

Стигна се дотам, че и някакъв пишман историк /поне според мен, че не го знам лично/ след десетилетия изучаване на житието-битието на Апостола наскоро писа че турците са били обесили негов двойник ......

Друг писа за Батак ....... а българина да замълчи и да се замисли ..... до кога? Все чакаме някой да ни оправи ...... ама все тези които ще оправят дереджето на народа - своето оправят както вица:

...... аз Ви гарантирам, че за ...... дни ще се оправим.
а от тълпата се чува плах глас: - А ние? ......

Мен лично ми е неприятно държавата да се прави на разсеяна относно грижата за сираци, инвалиди и други хора които сами не могат да се грижат за себе си, а са грижа на държавата и да се събират помощи за тях с това или онова предаване-шоу изпратени с SMS .......

В същото време се плаща на работоспособни, за това че нямали работа, а е по-скоро както писаха - професия безработен.
Другото е ударното новогодишно пръскане на излишък от милиони ....

Ей за тези работи Апостола би се обърнал в гроба ..... а не, че някой си търси правата и надигнал малко глас.

Все пак си е мое мнение и да не се счита, че поразпален го пиша с цел за спор с когото и да е било.

Ето още .........................................

Хаджиев: Левски живя и работи с готовност за саможертва

19.02.2008
Васил Левски живя и работи с проникновението за голяма и отговорна роля за съдбините на своя народ, с готовност за саможертва. Това заяви в слово за подвига на най-значимата фигура в българската история Никола Хаджиев на възпоменателната церемония за 135-годишнината от обесването на Васил Левски.
"Левски толкова силно обичаше отечеството си и народа си и страдаше неизмерно за поруганата му чест, за отнетите му права и потъпканата му свобода щото навсякъде и всякога при всички обстоятелства без колебание отдаде всичко от себе си и самия себе си в името на тази любов. Тя истинската любов е жертвена. Ако някой казва, че обича, но отказва да уталожи душата си за другите, такъв не говори истината, а Левски беше и любов и истина. Той искаше да премахне робството в душите, да направи от роба свободен човек, да го превърне в поборник за своето освобождение и за освобождението на всички поробени. Отдаден за борбата за национална и човешка свобода, Апостолът остана до последно единен и неделим, еднозначен и последователен"
Stoil_Pishikov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Фев 19, 2008 21:15    Заглавие: Отговорете с цитат

Нашата Борба до преди Освобождението беше чисто националистическа.Днес се радваме на свободниа живот,но тя пак трябва да бъде преимуществено националистическа, в широкия смисъл на думата.Ако не знаеш от къде идваш ,не знаеш на къде да отидеш."И семето чудно падаше в сърцата и бързо растеше за жътва богата"
Toй няма лобно място, Той няма гроб .За това народа му го погреба в сърцето си....-.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
helios
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Pirdop/Zlatica

МнениеПуснато на: Вто Фев 19, 2008 22:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Да пребъде паметта му!
Върнете се в началото
Потърси "135 години" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "135 години" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети