Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
малко помощ за един електродвигател
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
sonus
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Фев 18, 2008 16:22    Заглавие: малко помощ за един електродвигател Отговорете с цитат

Здравеите искам да ви помоля ако някои знае как да си подкарам този електродвигател ще съм му благодарен да ми каже защото аз си нямам представа .Наскоро ми изгоря шмиргела и смятам сега да направя този ел.двигател на шмиргел.Познанията по електротехника и електроника са ми ограничени и незнам кои от петте извода ми трябват за да го подкарам да работи.Видях също че може да работи на две степени .Ако някои може да ми каже как да си го свържа или пък ми прати някоя схема .Имам един прятел които малко разбира от електротехника и евентуално ако някои знае нещо за този мотор той ще ми го свърже.Благодаря ви предварително .Незнам дали съм поставил темата в правилния раздел ,но днес се регистрирах,а ето и снимки на ел.двигателя.

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=220490&photo=2
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гост

МнениеПуснато на: Пон Фев 18, 2008 16:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Чудесни снимки, ама къде се вижда клемореда, към който да се сподаде захранване. И си мисля, че жичките трябва да са не 5, а 6.
Освен това към този двигател е имало и един кондензатор, при това бая големичък. Трябва да го издириш.
Върнете се в началото
sonus
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Фев 18, 2008 17:19    Заглавие: Отговорете с цитат

За кондензатор незнам ще питам ,а доколкото виждам на клемореда се виждат 5 кабелни обувки .Нали това е клемореда ако не се бъркам онова черното над мотора .Не съм направил други снимки защото то какво да му снимам повече на този мотор според мен всичко му се вижда.А тове отгоре върху мотора какво е с двете жички които отиват към клемореда.Данеби то да е кондензатор или не.
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Фев 18, 2008 17:32    Заглавие: Отговорете с цитат

От тук

А като се пита тук, може да се намери и още инфо.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Милен
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Фев 18, 2008 17:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Двигателя ти е от руска полуавтоматична пералня Еврика Laughing Ето схемата и таблицата към нея от сервизната книжка на пералнята.

Това отгоре под планката закрепено към статора е термозащита означена като РТ на схемата от поста на RC. Кондензаторите са външни и се намираха някъде под барабана на пералнята. Мотора е двускоростен ниска скорост за пране и висока скорост за центрофугата на пералнята.

Викаш приятеля ти, даваш му всичката информация която събра за мотора и го свързвате. Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
sonus
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Фев 18, 2008 20:47    Заглавие: малко помощ за един електродвигател Отговорете с цитат

мерси значи сте сигурни че това е схемата за свързване тази долната а тази горната върши ли работа съшто .Схемите за същия модел мотор ли са да няма някакви различия и като го свържем да му стане нещо ако сте сигурни съм ви много благодарен за помощта и още утре ще го пробваме дано да намерим кондензаторите,че иначе ми спира работата.
Върнете се в началото
Милен
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Фев 18, 2008 21:34    Заглавие: Отговорете с цитат

Виж какво си снимал на последната снимка Laughing

Какво пише на първия ред на тая щампа - тип ДАСМ-2У4, а на таблицата към моята схема за М1 същото, на схемата от RC пак същото ДАСМ-2. Какво искаш повече. Схемите са същите въпроса е как ще ги разчетете Laughing
Върнете се в началото
Гост

МнениеПуснато на: Вто Фев 19, 2008 11:59    Заглавие: Re: малко помощ за един електродвигател Отговорете с цитат

Колеги, sonus сам си казва, че е бос в електротехниката
sonus написа:
Здравеите искам да ви помоля ако някои знае как да си подкарам този електродвигател ще съм му благодарен да ми каже защото аз си нямам представа.
и тъси помощ. Нека малко да му сдъфчем инфомацията.
sonus, колегите ти дават точната информация, но за да ти стане по-ясно, ще уточня, че на практика в този корпус има 2 двигателя - един с бавни обороти (пране напред-назад) и един с бързи обороти (центрофуга). За да си направиш шмиргел, на тебе ти трябва само частта за бързите обороти, т.е. не е нужно да изпълняваш цялата схема на свързване. Важно е да намериш обаче кондензатора и да го добавиш към схемата на свързване, защото без него мотора само ще "бръмчи", и няма да се развърти.
Да се надявам, че до тук нещата ти се проясниха .
От тук нантатък, внимавай какво ти пиша, защото може и да те излъжа Very Happy :
Ако искаш да използваш бързите обороти, НЕ свързваш нищо по клеми "4" и "5", от схемата, която ти дава RC, а трябва да свържеш кондензатора Ср1, от схемата и да свържеш единия проводник от захранващия кабел в точката, която е обща за, Ср1 и Р2. В случая на теб не ти трябва и Р2 , аз го посочвам само за да ти стане ясно къде да направиш електрическата връзка. Другия проводник от захранващия кабел свържи към клема "1".
Кондензаторът е с капацитет 10 до 12 микрофарада/500V.

Да те предупредя предварително:
1. Преди да включиш кабела към ~220V, провери за "късо" между всички ел. връзки, които си направил.
2. Мотора трябва да е закрепен механично към нещо масивно, защото при подаване на захранване, корпуса му ще се завърти в посока, обратна на ротора и, ако не го очакваш, може да напрвиш поразии.

Сега да попитаме знаещите колеги: правилно ли съм разчел схемата?

А ти след като заточиш първия нож за прасета, пиши Very Happy.
Върнете се в началото
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Фев 19, 2008 12:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако не ти харесва посоката на въртене ,размени проводниците към клеми 2 и 3 ,за реверсиране.
Върнете се в началото
sonus
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Фев 19, 2008 14:29    Заглавие: малко помощ за един електродвигател Отговорете с цитат

Благодаря ви много за компетентните мнения ,ще са ми много полезни.
Върнете се в началото
Потърси "малко помощ за един електродвигател" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "малко помощ за един електродвигател" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети