Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Приказки за книги и случки от стари времена-отцепена тема
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Bojilov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Обрулистан-гр.Сбърканбург

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 15:06    Заглавие: Приказки за книги и случки от стари времена-отцепена тема Отговорете с цитат

РДочев написа:
Състава ще напиша другата седмица, щом смятате че той е определящ за намирането на схемата.

Много ясно че е определящ.
Teleton e доколкото си спомням гедерейска марка,която кой знае къв кутел и се крие под капака.
РДочев написа:

Всъщност схемата ми трябва за да видя какво е тхото , тъй като някой пишман майстор го е откачил и затрил,а не за самия ремонт.

Съмнява ме на схемата да го пише номера на ТХО.
Въпреки всичко ако кажеш състава на телевизора и се разбере кво се крие под капака-вероятността да ти кажем кое е било ТХОто е доста голяма.
РДочев написа:

Едно време имаше схеми само за "София","В. Търново" и "Електрон"!
Как мислиш съм се оправял с щайгите дето ги докарваха от боклука в Германия- лист, молив и гума-мериш,чертаеш, триеш......... Smile

Едно време всички така сме ги правили.
Още по-едно време не е имало и ток даже и не е и имало нужда от нашата професия,но сега като гледам никой не ще да се връща в каменната ера и по пещерите хора нема. Laughing
Та така-светът върви напред,създават се удобства и работата по схема е едно от удобствата.Почти всички от тукприсъстващите можем да правим телевизори без да погледнем схемата,но ги правим по схеми.
Просто щото така е по-удобно.
А между другото когато почнаха да навлизат немските кутели от "боклука"-схеми имаше-ти недей.
И 5 книжки имаше на ПАСАТ-захранавщи блокове,и руските книги на СОЛОН бяха на пазара и трите турските мануала (широките) беха на пазара,и руските албуми и те...после тръгна и списанието на Електронинвест,в което имаше схеми.
Отделно от площад "Славейков" и книжарницата на бул"Прага" стига да имаше човек парички в джоба можеше да си навземе книжки,дори и за телевизори,които още не бяха дошли на пазара в България.

Последната промяна е направена от Bojilov на Нед Фев 03, 2008 14:12; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
РДочев
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 15:24    Заглавие: Отговорете с цитат

ОК-казах че ще напиша състава другата седмица,защото телевизора е в Троян.
А само по модела схемата я намерих на няколко места в нета, но навсякаде искат парички Confused
А всички тия книжки излязоха по-късно, но да си призная голяма полза не съм имал от тях.
Хайде само ако някой може да помогне да пише - за чесане на езиците има друг раздел Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Bojilov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 15:55    Заглавие: Отговорете с цитат

РДочев написа:
А всички тия книжки излязоха по-късно, но да си призная голяма полза не съм имал от тях.

Г-н Дочев,говориш пълни врели-некипели.
Когато човек дойде тука и плесне някакъв факт,трябва да е готов да защити тезата си със точни и ясни аргументи.Няма кво да ми бягаш от темата със призиви да не "чешем клавиатури" и т.н.
Най-малкия проблем е ако желаеш реална дискусия-да отцепя втората част от темата и да иде в Говорилнята.
Само не ми обяснявай как 90та или 91ва година не си имал достъп до книги за немските телевизори,щото 90та и 91ва немски телевизори в България просто нямаше.
Книги и достатъчно много информация специално за телевизорите винаги е имало.
Нямаше желание от страна на майсторите да си ги купуват. Idea Имаше един голям мерак "с трици да се ловят маймуни". Laughing
Айде да си кажем истината.
Който е имал желание за информация-си я е намирал.
Кога започна вноса на втора употреба?
Първите телевизори започнаха да се внасят около 94та-95та.
Сериозен вноса на втора употреба стана от началото на 98ма година.
повечето от книгите които цитирам започнаха да се появяват на пазара около 95та година.
Интересно ми е как аз съм можал да си поръчам през една софийска книжарница 96та да ми докарат двете руски книги за шаситата на Thomson,а някой друг не е можал.
Въобще пък не визирам серията "МРБ"(Массовая радио-библиотека)преди тях,щото тва са книги от първите години на 90те.Имаше ги в изобилие,в тях имаше почти всичко като схеми на тогавашната западна техника.
Нямаше кой да ги купи.
Ако примерно Борко преди да пише беше седнал да прочете тая кафявката "Блокове цветност и интегрални схеми в тях във съвременните цветни телевизори"-немаше да се изтърсват такива гениални неща за кинескопа,като тая сутрин.
Но такива сме си ние българите-все нещо извън нас ни е виновно,все нещо е нямало,все причината е някъде далеч извън нас.

Последната промяна е направена от Bojilov на Вто Юли 22, 2008 17:26; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
РДочев
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 16:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Не ми се спореше за глупости,но понеже съм призован да се защитя, бих желал темата да бъде отцепена,за да мога да го направя.
Върнете се в началото
Bojilov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 16:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Г-н Дочев,въобще не са глупости.Темата е интересна от тая гледна точка че така можем да разберем що българина аджеба не чете книги.
Що се изтърсват такива неща като тая сутрин за кинескопа.
И т.н. и т.н интересни факти.
Влез във файлообменника-пиши PC04 RepairBook -ай отвори го сега.Познато нали?
Знаеш ли това кога е издадено?
Името Еляшкевич да ти звучи познато така?
Някой да ти каже дати кога са излезли тия неща?
А ти знаеш ли кога почна да работи АмиКорт58 на ПопБогомил примерно?
Знаеш ли кво имаше на втория етаж ей така като се обърнеш леекинко вляво?А?
А ти кога започна да се занимаваш със ремонт на "боклуци от Германия"?
Внимавай с датата само че,премисли я хубаво преди да я кажеш... Laughing
РДочев
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 17:22    Заглавие: Отговорете с цитат

Значи ще почна от последния въпрос.
Ще ти кажа че САЩ 94 го гледах на един голям бял Grundig,който ми бе донесен да го направя "да дава цветно". А с това се занимавах вече няколко години.
Утре ще продължим, че ме чакат да играем футбол.'
Върнете се в началото
Bojilov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 17:59    Заглавие: Отговорете с цитат

РДочев написа:
Ще ти кажа че САЩ 94 го гледах на един голям бял Grundig,който ми бе донесен да го направя "да дава цветно". А с това се занимавах вече няколко години.

Единичен телевизор може...
Точно тая дата я давам и аз като начална за вноса на немска техника в България-94та.
Само че сериозния внос започна много след това-98ма.
И направи ли го да дава цветно?
Откъде взе транскодер?
Казваш че си се занимавал вече няколко години-
колко е това НЯКОЛКО?
3-4години или може би повече...Внасял си немска техника втора употреба от упадъчния империалистически ФРГ през комунизъма може би? Laughing Laughing Laughing Laughing
И през тези 92-93-94 по колко немски телевизора идваха на година да речем?
И по колко Е380,Рубин 714дъ,Юност,Садко и Респром?
И как идваха в България тия телевизори?
И кви бяха тия телевизори и нужна ли беше схема за да се правят въобще?

Въобще много смело си позволяваш да манипулираш фактите със 5 години къде напред къде назад...Айде ,айде-че сме от село-от село сме-ама не ядем доматите с колците..

P.S. И между другото понеже си явно доайена на ремонтите на западни телевизори в България,що имаш 0 поста в раздел "Ремонт на битова електроника"? Laughing

Последната промяна е направена от Bojilov на Чет Юли 17, 2008 1:06; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
old4
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 18:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Въпроса може да се прключи с няколко думи.Трябва да се уважават Колегите които най много помагат няма да цитирам имена за да не пропусна някой.Как да ги разпознаем,лесно виждаш профила за какво става дума и.........

П.П. Ако аз бях пуснал такъв пост окатинарчването му щеше да бъде моментално.За това сръдните ...не във Форума.
Върнете се в началото
Bojilov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 18:22    Заглавие: Отговорете с цитат

Бай Иване,човека първо ме издразни със това че малко по-остро се сепна на Дима...
Затва и му отговорих...
И той почна да ги реди една такава камара неверни или айде да речем полу-верни неща и жонглирайки смело със годините-къде 5 напред,къде 5 назад...
Нарочно не я заключвам-Просто ми е интересно докъде ще стигне и как сам ще се омотае в приказките си,като пате в калчища...
РДочев
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Пет Фев 01, 2008 11:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Добро утро г-н Божилов!
Дълго се чудех има ли смисъл да отговарям, но все пак реших че това не е само заяждане,а наистина ви интресуват фактите-ето защо ще разкажа повече, с което се надявам да отговоря на повечето от въпросите ви без да се омотая като пиле в калчища Very Happy
Парво да уточня, че не съм се сепвал на дима. Той ме обвини с едри,дебели букви , че не съм чел правилата , а аз му отговорих че съм ги чел и обясних защо ми е схемата и защо не съм посочил състава.
Та така-по многото зададени от Вас въпроси:
Не се занимавам с ремонт на телевизори от 1997 г. насам.Това обяснява защо имам 0 постове в раздел ремонт.По мое време дъмпове нямаше, а като гледам сега основно ремонтирате телевизорите с дъмпове Very Happy . Стоя тук само от интерес и някаква носталгия по едно отдавна отминало увлечение. Забавно ми е да чета ,макар че на моменти от постовете на някой ми идва да стана и да си скъсам дипломата!
Значи до въпросното лято 94 имах преработени около 15 такива "внесени" от Германия телевизори. Преработката на един ми отнемаше около месец , така че сам можете да си направите сметката кога най късно съм започнал. Как почна всичко! Имах познат който докарваше коли от Германия. Един ден си говорихме и той каза че там виждал много изхвърлени по улицата телевизори, но те не можели да работят тук, защото давали черно-бяло. Казах му да донесе следващия път един - ще пробвам дали може да се направи нещо. След месец телевизора цъфна в къщи - беше един Grundig с тиристорна развивка и 67 см екран. Схема както се досещате нямаше (после почнах да намирам в някои Грундици схеми в специални джобчета). Та-след дълго четене на книжки (каквито ,според вас аз нямам) бе взето решението - да се присади СМЦ-21 от Електрон (намираха се най-евтино на пазара). Схемата на модула цветност на Грундика бе свалена на ръка с молива и скоро телевизора даваше прекрасна цветна картина на К1 и Е2. След тоя сполучлив опит моя човек почна да пълни колата с телевизори , които аз преправях,а той продаваше. Идеята толкова ни вдъхнови с един колега че направихме транскодер - СМЦ то сваляше сигнала до R-Y и B-Y , които после модулирахме до пълен ПАЛ сигнал, но схемата бе толкова сложна че нямаше практческо значение! На телевизорите които бяха с 3560 добавях руския аналог на 3590 или 91-не си спомням точно. Всичко това продължи докато на пазара не се появиха транскодерите и куцо и съкато почна да ги поставя. Надявам се с това да съм отговорил на поне част от въпросите ви -ако имате други-насреща съм. Приятен ден!
Върнете се в началото
Потърси "Приказки за книги и случки от стари времена-отцепена тема" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Приказки за книги и случки от стари времена-отцепена тема" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Страница 1 от 9

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети