Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Как се изкривява луминесцентна тръба?
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Дек 23, 2007 14:11    Заглавие: Как се изкривява луминесцентна тръба? Отговорете с цитат

Вече няколко пъти ми се налага да използвам изкривени луминесцентни лампи, но имам проблем с изкривяването, така че ги замествам с друг тип лампи.
Колеги са ми давали най-различни съвети как да опитам да изкривя тръбата(например нагряване с горелка), но все ми се струва, че няма да стане, защото предполагам, че оригиналните тръби са от някакъв вид закалено стъкло и не съм опитвал. Скоро ми попадна крива тръба и забелязах, че е от по-друг вид стъкло, което може да се криви. Краищата са направени от накакви ампули, които ми се струват стандартно изпълнение за тази цел. Ясно се виждат и стесненията за пълнене с газ, които са по-скоро тип "направи си сам". Някой знае ли как се прави подобна тръба?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Колев
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Нед Дек 23, 2007 18:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Каквото и да ти се струва нищо не пречи да пробваш. Взимаш някоя стара труба и пробваш. За стъклото не се притеснявай. Просто е малко термоустойчиво и за това ще ти се наложи да го нагрееш малко повече.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
TDA2040
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: strajica

МнениеПуснато на: Нед Дек 23, 2007 19:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз съм нагрявал с нажежаема жичка ама от вакума се свива навътре стъклото и трябва внимателно да се подгрява Smile Газов бренер върши работа Smile
vladimir_ki4ev
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Дек 23, 2007 21:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Преди месец изхеърлих книжка с обяснения за флуоресцентни реклами.Мой набор беше.От нея само съм запомнил ,че се палеха с по-различни запалки,но иначе си се кривят с нагряване и по някакви предварителни калъпи.Изхвърлих я щото реших: е те такова животно никога няма да ми потрябва.Някаква библиотека на елмонтьора беше.Някой може пък и да пази такава антика.
Върнете се в началото
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Дек 23, 2007 23:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Ще пробвам да видя какво ще се получи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Дек 24, 2007 9:22    Заглавие: Отговорете с цитат

vladimir_ki4ev, все ми се струва, че се бъркат понятията.
И това за което говориш е по-скоро за "неонови" тръби.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
old4
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Дек 24, 2007 10:10    Заглавие: Отговорете с цитат

RC написа:
vladimir_ki4ev, все ми се струва, че се бъркат понятията.
И това за което говориш е по-скоро за "неонови" тръби.

Точно Very Happy
Върнете се в началото
vlad_o
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Вто Дек 25, 2007 15:26    Заглавие: Отговорете с цитат

При производството на подобни лампи,първо оформя колбата(тялото) и след това се слагат елекроди,газ и т.н.С работеща да си привиш проби ,може,но надали ефекта е добър.

Забравих,при извиване на тръбата под въздействието на температура вътре се подава постоянно въздъх по налягане за да не се криви тръбата,т.е.диаметъра да е постоянен.И после всичко останало...
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Дек 26, 2007 9:32    Заглавие: Отговорете с цитат

vlad_o, честно казано, и на мен ми се стори, че цялата тръба, която гледах е самоделна. Самото стъкло беше по-особено, наподобяващо пипетите, които кривихме някога в часовете по химия, с помощта на спиртна лампа. Само, че с по-голям диаметър. Какъв газ се поставя и под какво налягане? Бялото наслагване по стъклото отвътре, от газа ли се получава?
Върнете се в началото
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Сря Дек 26, 2007 10:08    Заглавие: Отговорете с цитат

А прочети някъде за неонова лампа. Бялото е лумонифор. И мисли - преди да извиеш каквото и да е вакуума ще го смачка.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
Потърси "Как се изкривява луминесцентна тръба?" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Как се изкривява луминесцентна тръба?" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети