Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Проблем с ел.инсталация
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
popov359
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Дек 19, 2007 10:29    Заглавие: Проблем с ел.инсталация Отговорете с цитат

Здравейте,
Ще съм ви много признателен, ако някой ми препоръча добър електротехник за решаване на следния проблем: преди две вечери започна да пада единият автоматичен предпазител на таблото вкъщи. Помислих, че има нещо с уредите, включени в този кръг – компютър, монитор, рутер, колони, телефон, слушалки, телевизор – или в двата разклонителя. Уви, оказа се, че дори и при празни пет контакта, бушонът си пада – след 2..15..30 мин – не установих някаква закономерност. Проверих контактите и кабелите към тях – не установих видими проблеми. Помислих си, че вероятно може да има нещо с ел.инсталацията /в панелен апартамент живея/, и повиках техник. Дойдоха снощи, провериха ел.таблото, предпазителите, контактите, изключиха кабели от два от контактите, които били излишни и казаха, че са решили проблема с утечката. Изчакаха 15 мин. да видят дали ще падне отново бушона и си тръгнаха. Е, той пак си падна 10 мин. след тях. И съм отново в начално положение. Падане на бушона без включени уреди и разклонители.
Моля ви, ако познавате добри специалисти по ел.инсталации в панелки, насочете ме към тях. Пощата ми е popov359@abv.bg.
Разбира се, ако някой от вас се е сблъсквал с подобен проблем и може да ми помогне дистанционно чрез форума да го реша, още по-добре.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pamporov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Дек 19, 2007 12:26    Заглавие: Отговорете с цитат

На първо време си сменете предпазителя, на второ, ако не се оправи проблема, викнете ел.техниците които са били първия път, те поне са запознати с проблема и са стигнали донякъде.
Върнете се в началото
sacho
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: гр.ПЛЕВЕН

МнениеПуснато на: Сря Дек 19, 2007 13:11    Заглавие: Отговорете с цитат

За да се изключи самия предпазител разменете токовите кръгове които са закачени на него на някой съседен предпазител. Very Happy
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Sto-Yo
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Дек 19, 2007 13:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Идейка - провери дали ти върти електромера при изключени всякакви уреди - така ще се ориентираш дали имаш утечка .. макар че за да ти сваля предпазителя - тря да е доста сериозна - друг вариант е да пробваш с стандартен предпазител - такъв керамичен (ако е възможно) .. и те така Neutral
Върнете се в началото
popov359
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Дек 19, 2007 13:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Sasho, така и направиха снощи техниците - сложиха кръга на друг предпазител от таблото, за да видят дали предпазителят не е сдал багажа. Не се получи, падна и другият предпазител след 10-на мин.
Sto-yo, няма как да пробваме с керамичен. Таблото е ново на 4 години, при ремонта смених старото с четирите кер.бушони. Относно съвета - искаш да кажеш, че ако физически съм изключил всички консуматори на ток вкъщи и електромерът долу във входа върти, това ще рече утечка?
Върнете се в началото
Sto-Yo
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Дек 19, 2007 13:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Ми .. няма кой друг - за да пада предпазителя начи някъде (може и замалко) се появява или "късо" или ампераж достатъчен да ти свали предпазителя .. тва значи че електромера ше изръмжи .. ако е моментно де .. а ако натоварването е постоянно и е на границата на пропускливостта на предпазителя, той самия ше издържи известно преме и ще сработи (падне) .. при вар.2 ел-мера ше се върти кат шмиргел Wink .. Мисля си, че проблема ти е временен .. защото техниците щяха да отбележат огромната консумация .. е все пак остава вероятността да те крадат и те да прекаляват .. виж ел.мера при изключени всякакви уреди .. ако се върти ше мислим пак дали са крадци или утечка .. ама баси такава утечка която сваля предпазител ще затопля сериозно - даже смятам че може да запали нещо .. бе виж все пак ел-мерчо кво прави .. даже ако можеш да видиш в момента на "падането" ако изръмжава (ако не е електронен) начи е моментно нещо .. виж та да се разбере поне дали ти е постоянна утечка .. макар че щом няма пожарни пред вас не вярвам да е "утечка" .. може да те пощипват ..
Върнете се в началото
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Сря Дек 19, 2007 13:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Тръгваш по кабела - някъде има претрито на маса, арнатура или из фугите на панела има разминаване или теч на вода. Вместо предпазител включи лампа - ако има късо ще светне. Виж постовнно ли свети или с променлива яркост. Виб и за нагорял бакелит по контактите.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
franko
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Сря Дек 19, 2007 14:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Преди 2 седмици имах същият проблем,предп. изключаше произволно след около 10....15...20мин.Проблема го открих бързо,понеже имаше влага по шпакловката и като стигнах до р.кутии ,в две от тях кабела се беше окислил,а изолирбанда стопен и всичко това благодарение на комшийята отгоре.Така че ако имаш водичка ще се вижда,по вероятно е някой от контактите на който си включвал по-мощен консуматор бакелита да е нагорял.
Върнете се в началото
popov359
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Дек 20, 2007 10:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Franko,
При мен няма разкл.кутии. Кабелите са някъде долу между панелите. Освен това никога не съм имал сериозни консуматори в този кръг. Едва тази сутрин локализирах проблема, поне така си мисля. Отне ми 16 часа. Без да има никакви включени консуматори, започнах последователно разкачване на кабелите в контактите от кръга отзад напред. След всяко разкачване чаках да пада бушона. И така - 5-ти, 4-ти, 3-ти - бушонът все падаше след най-различно време. 2-ри - разкачих го снощи към 1:00. И воала, до момента няма никакъв проблем. Всичко съм включил на 1-ви контакт. Тоест, окъсяването вероятно се получава между 1-ви и 2-ри контакт в хола.
Върнете се в началото
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Дек 20, 2007 16:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Пусни си отвън един мостов проводник и забрави. Иначе почваш копане ,явно си в старите панелки със черните бакелитови контакти излизащи от пода ,все пак провери си и бакелита да не се е овъглил на 2 контакт!
Върнете се в началото
Потърси "Проблем с ел.инсталация" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Проблем с ел.инсталация" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети