Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
КОЛЕДА
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
pepi_voinishki1957
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Дек 20, 2007 13:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Това ми е едно от най отвратните неща ,да ходя по магазините.Дори на тъщата поръчах един 29" Самсунг да и го доставят в къщи, по телефона,не съм го виждал още дори на живо.На самата коледа ще го видя/единствения ден в годината в който се виждаме с тъщата/за моя радост разбира се .Въобще не знам колко е полудял народа с тая коледна истерия.Само като видя какво е задръстването и ми прилошава.На времето така беше с бананите,/пазара/а сега банани колкото щеш Very Happy
pamporov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Дек 20, 2007 14:15    Заглавие: Отговорете с цитат

Ми то и с телевизорите стана така Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dakiss
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Ямбол

МнениеПуснато на: Чет Дек 20, 2007 15:03    Заглавие: Отговорете с цитат

и от мен .......

Новата година има 365 дни.
Почти 9 хиляди часа.
Повече от 500 хиляди минути и
Повече от 30 милиона секунди.

Пожелавам ви 365 пъти повече здраве,
9 хиляди повече професионални успехи,
500 хиляди повече положителни емоции и
30 милиона повече усмивки.

Весела Коледа и щастлива Нова година!

За рожденика .... честито. Лично аз накрая на Януари и точно 2 дни преди големият празник 02.02 ..... правя половин век, ама да чукна на дърво ...... нищо човешко все още не ми е чуждо Wink .... или забранено от докторите Smile

Може би защото и аз се срещам с тъщата от Нова година на следващата Wink .... и поне не съм прескачал тази дата де ..... последователен си падам

Ай наздраве и ..... каките само с предпазни средства, че иначе няма да можем да я докараме до 155 години Very Happy
vlad_o
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Съб Дек 22, 2007 15:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Кой какички ще вдига,кой кани с вино

И стари, много стари песни-Пърпъл,Битълс,Ролинг и так далее..... Very Happy Very Happy Very Happy и разбира се червено вино.Не щото ни харесва Smile ,но защото го пият много французите,а нали сме в Европа?А, те били с най-малко рак на дебелото черво!Щастливци Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivan dimitrov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Дек 23, 2007 9:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Честито и от мен!На колкото ставаш още толкова да изживееш в здраве и щастие!Бях решил да пиша на датата точно но няма да имам достъп до нет тогава.Това за червеното вино и аз го хванах отчасти и съм решил да го пробвам Very Happy Very Happy.Наздраве!!
Върнете се в началото
Bojilov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Обрулистан-гр.Сбърканбург

МнениеПуснато на: Пон Дек 24, 2007 12:17    Заглавие: Отговорете с цитат

Да не отварям нова тема,не че въпросния повод не я заслужава де,ама....
И понеже на Коледа ставали чудеса-погледнете този сайт.Нека ако може някой да помогне с нещо на този свят човек и на святото дело с което се е захванал в тия вълчи времена Exclamation
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Bojilov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Дек 24, 2007 14:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Понеже днес е Малка Коледа,хубаво е да не забравяме традициите които съществуват в българския бит относно Бъдни Вечер-

На днешния ден се чества Малка Коледа, денят преди Рождество Христово. Според библейското предание тогава започват родилните мъки на Дева Мария. Рано сутринта на празника по домовете тръгват малки коледарчета, момчета на възраст от 6-7 до 10-12 години. Те са облечени празнично, в ръката носят дрянова пръчка - „коледашка", и шарена торба през рамо. Коледарчетата обикалят домовете, влизат в къщите и разравят огнището, благославяйки „Да се роди, дето рало ходи, дето рало ходи и не ходи!" Стопаните ги даряват с малки кравайчета, сухи плодове, дребни пари и ги посипват с жито за плодородие.
В народните представи тогава се появяват караконджоли, вампири, таласъми и други свръхестествени същества, които Коледарите със своите песни имат силата да прогонят.
Вечерта старите коледари се събират на дружини от по десетина души. Един е предводител - четник или кудабашия, друг е определен за носене на даровете - той е с дисаги на гърба. Водачът трябва да е опитен, да знае коледарската благословия и всички коледни песни, които на места са до 80 на брой. Коледарите ходят през нощта, тъй като "не бива слънцето да ги свари по пътищата". Те изпяват "песента за къщата" - величаят благосъстоянието на дома, голямата челяд, пожелават здраве. Стопаните ги даряват с коледарски кравай и пари, а също сланина, сирене и други благини.
След като си разпределят краваите, останалите продукти коледарите разпродават, а събраните средства даряват на бедните, църквата, на училището или читалището.
Още от ранни зори жените се подготвят за празника. Особено внимание се отделя на приготвянето на обредните хлябове. Жените в къщата, облечени в празнична премяна замесват обредните хлябове. Те се приготвят от най-чисто брашно. Докато се месят хлябовете, момите и невестите пеят обредни песни.
През нощта срещу Рождество Христово в камината трябва да гори така нареченият Бъдник. Това е дъбово или крушово дърво, отсечено и донесено в къщи от млад мъж, с което трябва да се поддържа огънят през цялата нощ.
Според поверието Бъдникът има магическа и лечебна сила. В някои краища на страната сутрин го гасят с вино и от недогорелите части правят части за рало и кръстчета за здраве. Пепелта от бъдника се използва за лек, поставя се в ниви, лозя и ливади, за да раждат. Смята се, че днешната коледна елха замества Бъдника. Елхата със запалените свещи символизира този обред.
Вечерята в празничния ден трябва да се започне рано, за да узреят рано житата, никой не бива да става от нея, за да не стават кокошките от полозите. Ако това се наложи, людете ходят приведени, за да се приведат и натежат житата. Трапезата задължително се подрежда около огнището, така че всички да са с лице към него, защото се вярва, че огнището е святото място в дома. Трапезата на Бъдни вечер задължително е постна. Жените в къщата трябва да подготвят нечетен брой ястия - 7 или 9. Те трябва да включват сърми с лозови листа, сухи чушки с булгур или ориз, боб, мед, баница с тиква, варено жито, вино, ошав. Вярва се, че колкото повече са ястията, толкова по-богата ще бъда годината. Стопанката в къщата трябва да окади с тамян всички стаи в къщата, за да се прогонят злите духове. След молитвата се разчупва питата със сребърната пара. Първото парче от питата се отделя на Богородица и се оставя пред домашната икона, където се пази до следващата Коледа. Второто парче е за къщата, а останалите се разпределят на всеки член от семейството, като се започва от най-възрастния. Смята се, че късметлия през годината ще е онзи, комуто се падне парата от питата. Трапезата не се вдига цялата нощ, защото се вярва, че на нея идва и светецът-покровител на дома. На сутринта храната се дава на птичките - да я отнесат нависоко.
Здраве и щастие очакват и този, който пръв кихне на Бъдни вечер. Останалите гадаят за бъдещето си през новата година по ядките на орехите - всеки край масата трябва да счупи по един.
Младите моми също търсят обещания за щастлив семеен живот на Коледа. Те крият залък от погачата под възглавницата си и чакат да видят насън бъдещия си съпруг.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Bojilov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Дек 24, 2007 14:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Понеже предполагам не съм единствения червоугодник във форума-
Ето и малко рецепти за Бъдни Вечер-
Тиквеник с точени кори
Фасул чорба в гърне
Пълнени чушки с фасул
Постни зелеви сърми
Питка за Бъдни Вечер
Пълнени сухи чушки с ориз и гъби
Ошав
pepi_voinishki1957
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Дек 24, 2007 15:14    Заглавие: Отговорете с цитат

Колега хубаво си ги написал по горе тия работи ама за съжаление повечето са неосъществими:Къде да намеря живи кокошки насред София,отгоре на това жена ми е днес на работа/работи в една телевизия ,която се прави на CNN/ и аз готвя като луд сърми и другите дандънии Evil or Very Mad А колко хубаво е да се спазват традициите Very Happy
dima
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Добрич

МнениеПуснато на: Пон Дек 24, 2007 18:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Желая на всички весело изкарване на Коледните празници,много щастие,успехи и късмет.

Последната промяна е направена от dima на Сря Дек 26, 2007 10:02; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Потърси "КОЛЕДА" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "КОЛЕДА" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети