Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Въпрос за дозите

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
bboystenli
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: kardjali

МнениеПуснато на: Съб Дек 15, 2007 1:38    Заглавие: Въпрос за дозите Отговорете с цитат

Здравйте. Тъй като грамофонните дози не са ми в стихията имам няколко въпроса за тях. Первия е Кристална VS Динамична. Другото, което ме интересува е дали мога да сменя моята кристална доза с динамична и да и направя RIAA (дали звука ще е по-добър и дали си струва). От моята кристална доза излизат 3 клеми отзад, L, R и маса, чудно ми е дали дозата ще пасне на рамото според вас, дали имат еднакъв стандарт в това отношение.
andrey1988
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Ботевград

МнениеПуснато на: Съб Дек 15, 2007 9:03    Заглавие: Отговорете с цитат

По принцип ако смениш кристалната с динамична и направиш RIAA коректор качеството трябва да е по-добро , но кристалните дози работят с по-голям натиск от динамичните , а това зависи от рамото до голяма степен, а и остава въпроса след като двете дози са с различни размери и форма как едната ще се смести на мястото на другата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
tankovbg
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Дек 15, 2007 10:32    Заглавие: Отговорете с цитат

Динамичните дози имат определен натиск върху плочата, измерва се в грама, движи се от порядъка на 2-5 гр. например (за различните дози е различен и е предписан от производителя). На грамофоните които имат такава доза, на рамото отзад има специална механична система с която се нагласява този натиск. Принципно става така, слага се плоча, грамофона не се включва, рамото се придвижва над средата на плочата, освобождава се лифта и с тази механика се нагласява рамото да остане да виси в хоризонтално положение, след което отзад се завърта противотежеста на предписания натиск (например деление 3) при което игличката на дозата да опре на браздата.
Рамото на които е монтирана кристална доза не отговаря на тези изисквания, там натиска е по голям. Възможно е да се приспособи такова рамо като отзад се монтира противотежест, която да се регулира, но едва ли си заслужава и няма да е точно. Пък и динамичните дози са си по скъпи. Кристалната доза има относително линейна характеристика, но има спад в областа на ниските честоти под 50 Hz и подем в областа на високите. Ако кристалната ти доза е в добро състояние, има схеми (филтър) за подходяща корекция на честотната характеристика (не и RIAA) с които се постига подем в честотния обхват под 50 Hz и корекция на високите. Правил съм такава но не си спомням точно какво беше, май за всеки канал се слагаше по един резистор от 1 MOm към масата и кондензатор, но точно каква стойност и как не си спомням. Кристалната доза не се нуждае от предусилвател, нивото е достатъчно за усилвател.
За динамичните дози е задължително да се направи RIAA коректор, който усилва и внася необходимите корекции в честотната лента.
В нета има много схеми, миналата година си правих такъв.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladi46
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Съб Дек 15, 2007 17:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Сигналът ще е много по-слаб, дори и да решите проблема с натиска. Най-добре друг грамофон-динамичен. Естествено на него ще му трябват усилвател и колони.
bboystenli
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Съб Дек 15, 2007 23:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако някои ми даде или намери схема за такъв ел.филтър за кристалната доза, ще съм му СУПЕР БЛАГОДАРЕН!!!!!!
gakal
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пловдив

[download attachment]
МнениеПуснато на: Пон Дек 17, 2007 10:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Качвам схемата на коректор за кристална доза, която съм правил преди време и съм доволен от нея.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
bboystenli
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Пон Дек 17, 2007 17:45    Заглавие: Отговорете с цитат

БЛАГОДАРЯ МНОГОООО !!!
Потърси "Въпрос за дозите" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Въпрос за дозите" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети